Żółwie lądowe > Rośliny trujące i szkodliwe dla żółwi

Rośliny trujące

(1/3) > >>

Jacek01:
Witam wszystkich.
Jestem tutaj nowy dlatego wypada się przedstawić.
Od trzech tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem żółwia greckiego (Testudo hermanni). Żółw pochodzi z polskiej hodowi, posiada papiery potwierdzające pochodzenie, wykluty sierpień 2008. Na razie posiadam terrarium kwarantannowe, lustrzankę i świetlówkę UVB 10.0 20W.

Mam pytanie związane z roślinami trującymi. W poprzednim wątku dot. chabrów Witia napisał że chabry można podawać żółwią a na głównej stronie chabry wystepują w spisie roślin trujących.
Przeglądając spis roślin polnych dla żółwi w celu uzupełnienia brakujących zdjęć znalazłem tam dwie rośliny które wg Wikipedii są trujące tj. Kielisznik zaroślowy i Stulisz lekarski.

Proszę o odpowiedź co jest prawdą.

ankan:
Witamy na forum..:)

Co do chabrów to na pewno nie sa trujące - jest to roślina lecznicza, używana m.in. w chorobach nerek. Widziała ją nawet na wystawie roślin leczniczych w botaniku.
Kielisznika zaroślowego nie można podawać za dużo bo ma właściwości przeczyszczająca. Ale trujący dla żólwi nie jest. Do tej samej rodziny nalezy też powój polny - również jadalny dla żólwi.
Podobnie jest np. z lekko trujacym wrotyczem - który ma właściowości odrobaczające - też go od czasu do czasu w niewielkich ilościach można żółwiom podać, choć nie jest to roślina chętnie zjadana z uwagi na intensywny zapach.
Stulisz to również roślina lecznicza - robi się z niej napary nasercowe.
W wikipedi część roślin leczniczych, których spożycie większych ilości może wywołać skutki niepożądane jest oznaczona jako trujące. Żólw spokojnie może je zjeść, byle nie był nimi non-stop w większych ilościach skarmiany.

witia:
Witaj,

....dokładnie tak jak napisała ankan.

Ja czasami też napotykam w swoich poszukiwaniach na sprzeczne informacje, dlatego właśnie ważne jest, aby przejrzeć w miarę możliwości jak najwięcej źródeł.

Jacek01:
Dzięki bardzo za odpowiedź.

witia:
Hej (poraz drugi),

jeśli masz taką możliwość to wstaw proszę zdjęcia żółwika. Ja też mam greckie ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej