Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:55:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Opuncja i inne sukulenty  (Przeczytany 62536 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #60 dnia: 09.06.2009, 14:02:50 pm »
Wiez agavy jak dobrze kojaze sa np. ta americana ale tez sprzedawana w wielkich donicach za duze pieniadze , ja mam tylko jeden sklep gdzie kolesiowka mnie troszke juz zna i mi czasami sprzeda cos co juz jej podwiednie za grosze , bo tak to staram sie utrzymywac limit do 10 euro za kwiatka.
Super jesli cos ci sie uchowa to nie powiem ze nie wezme ale ja tez ci cos przywioze np. wlasnie jakas agawke lub cos innego wlasnej hodowli , ostatnio wlasnie dostalam za 5 euro tak czerwona agave ze myslalam ze juz nieodzyje , ale byla tak upchana w doniczce ze jak ja porozsadzalam to 11malych doniczek mi przybylo, i widze ze nabieraja wszystkie zielonego koloru wiec miejmy nadzieje ze wszystkie odzyja. Ostatnio jak poobrywalam pare lisci z aloe vera i wkroilam zolwia jako dodatek to nie wszystkim smakowalo od razu, wlasciwie tylko gwiazdka byla zachwycona , ale na drugi dzien wzielam je glodem wiec zjadly ;), okropna matka ze mnie co? :-\

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #61 dnia: 09.06.2009, 15:09:08 pm »
wyrodna...:) Dzieci głodzić jest nieładnie...:)
Owszem - chodzi mi o agawę amerykańską taką w dużych donicach. Sąsiadka rodziców ma taką w ogródku i jak liść zaczyna podsychać to mi go obcina dla żółwia. Na miesiąc mi taki starcza potem jako dodatek do żarcia...:) Co roku ma 1 odnózkę - tata odnóżki odrywa i zaczał hodować małe agawy - ale bardzo wolno rosną.
Chyba te gat. afrykańskie bardziej gustują w sukulentach i kaktusach, niż europejskie.


CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #62 dnia: 09.06.2009, 15:15:27 pm »
No ...chyba tak z tym ze gwiazdka to bardziej Indie , sirlanka, barma i tamte strony , no ale nic jak nie beda chcialy jesc to znowu je glodem wezme , ale mysle ze musza sie poprostu przyzwyczaic.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #63 dnia: 09.06.2009, 15:34:37 pm »
Może czasem im coś nie odpowiadać akurat w jednym gatunku - a jedzą inne rośliny? opuncję, agawę? U mnie lamparcik wcina z apetytem: opuncję, agawe, kalnchoe, aloesa - najmniej mu natomiast podpasowała Crrassula.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #64 dnia: 09.06.2009, 15:48:23 pm »
Crassula ma mocny zapach wiec chyba to je drazni , karancholi dalam im oststnio na wybiegu bo pare lisci sie usmazylo na sloncu i widzialam ze zjadly to samo z echeveria widzialam ze byly bardzo zainteresowane , moze ten zel z aloe vera jest za bardzo kleisty , i ciagnacy bo cala reszta to ma sok , co do opuncji to narazie dalam tylko gwiazdce to tylko same poobgryzane skurki zostaly ;D, bo chyba za twarde byly , na drugi raz je zetre na tarce ;).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #65 dnia: 09.06.2009, 16:05:43 pm »
Aloesa kroję na kawałki. Podobnie małą agawę. Duzą obieram z twardej skóry i ścieram na tartce.
Opuncję - młode pędy daję całe - a duże i owoce też kroję na kawałki, bo zauważyłam, że ugryźć tego nie mógł. Natomiast z liśćmi kalanchoe poradził sobie z całymi bez problemu. Pewno dlatego, ze są miekkie i soczyste.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #66 dnia: 09.06.2009, 17:57:32 pm »
No agave to zeczywiscie prawie sama twarda skura, moje stepki wsumie juz duze wiec sobie poradza bez problemu to samo zawiaski , ale calej reszcie to pewnie tez bede musiala siekac na kawalki albo zcierac na tarce.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #67 dnia: 10.06.2009, 12:40:13 pm »
Tu pare fotek opuncji i tej uschnietej agavy co sobie porozsadzalam ostatnio. Z ta opuncja to cudowalam niezle, chyba wszystkie moje pomysly juz sie wyczerpaly ... :-[
A tu to agave

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #68 dnia: 10.06.2009, 13:32:12 pm »
Ciekawa ta Twoja opuncja - puszcza młode z owoców....A w jednej doniczce to owoc zasadziłaś...:)

Agawa też ma interesujące ubarwienie - czerwonej jeszcze nie widziałam.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #69 dnia: 10.06.2009, 15:41:38 pm »
No i dlatego wpadlam na pomysl zeby te cale owoce wsadzic w ziemie i zobaczyc czy urosna, bo jak wylupalam nasiona i posadzilam to nic jeszcze z tego nie ma. A agava to czerwona bo w sklepie ja uprazyli juz jedna kiedys kupilam i teraz jest juz prawie cala zielona, to samo ta cylindroopuncja ...
Przed Po
Przed Po
Tego agave to mam troszke porozsadzane wiec chetnie sie z toba i innymi powymieniam na jakies inne domowe kwiatki ktore sa dobre do podania dla zolwi. 

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #70 dnia: 10.06.2009, 15:56:05 pm »
Faktycznie - chyba za dużo słoneczka miały.

Ciekawa jestem czy Ci cos z nasionka wyrośnie.

A co do wymiany - to się koło połowy sierpnia musimy namówić - co kto ma w nadmiarze - coby na inny gat. się zamienić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #71 dnia: 10.06.2009, 16:12:07 pm »
No dokladnie , jeszcze narazie jest pora na rozsadzanie i sadzenie wiec do sierpnia powinno wszystko byc ladne i gotowe na wymiane, przed zlotem mozemy napisac kto co ma i na co chce sie pozamieniac ;).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #72 dnia: 10.06.2009, 23:47:06 pm »
Czyli zrobimy mini-giełdę kwiatową...:) Super...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #73 dnia: 11.06.2009, 09:17:36 am »
No ... najpierw zobaczymy czy ktos jeszcze sie na to pisze , bo wsumie powymieniac sie mozna wieloma rzeczami, kwiatkami, nasionami, ksiazkami, vitaminami itp...itd... ja mysle ze kolo sierpnia wiecej ludzi bedzie zainteresowanych , teraz wakacje , wyjazdy , nawt na forum mozna odczuc sezon wakacyjny , sama w soboty wieczorami przesiaduje na okolicznych zlotach. Ale nie powiem wszystko co kupuje rozsadzam po doniczkach z mysla o zlociku, mam nadzieje tylko ze na lotnisku nie beda sie burzyc bo biore tylko bagaz podreczny . :-\

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Opuncja i inne sukulenty
« Odpowiedź #74 dnia: 18.06.2009, 15:34:59 pm »
Heja moj nowy okaz, oczywiscie fachowo podpisany jako cactus  :-\....
A tu ta opuncja co ostatnio kupilam rosnie jak szalona na fotce powyrzej mozna zobaczyc ile ten nowy pak urosl przez 8 dni :o...