Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:05:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Czy to normalne?  (Przeczytany 8068 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline robson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Czy to normalne?
« dnia: 23.07.2010, 09:52:37 am »
Witam! Nie znam się zbyt na rozmnażaniu żółwi, ale mam pewien problem. Mam dwa żółwie greckie, samiczkę i samca. Samiec ma około 10 lat, a samiczka 7. Na początku mieli oddzielne terarium, ale po pewnym czasie mieszkają razem. On ją czasami podgryza ( czytałem w innym poście że to zew godowy ), potem ją dojeżdża :o , to znaczy ona ucieka a on ją goni i bierze od tyłu do tego jeszcze (on) piszczy. ;D czy to dobrze? czy mam je od siebie rozdzielić?

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.07.2010, 11:18:34 am »
To jest jak najbardziej naturalne zachowanie....Typowe dla godów....tylko na dłuższą metę jest to stresujące dla samicy. I jeśli będzie się to przeciągało w czasie lepiej będzie ich rozdzielić i łączyć tylko na okres godów....

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.07.2010, 11:19:32 am »
Tak, popieram sole. To normalne, ale o te porze roku niewskazane. Ja bymz godami wstrzymał się tak do końca sierpnia. TEraz niech odpoczywają, jest lato, czas estywacji.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline carlos080876

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 1
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 12.08.2010, 23:11:39 pm »
macie racje,dlatego właśnie na wiosnę przegradzam letni wybieg samce osobno od samic.Najlepszym momentem na dopuszczenie samca jest wczesna wiosna tuż po przebudzeniu z hibernacji,zostawiam samca wtedy na parę tygodni z samicami spryskując terrarium letnią wodą co ma sumulować deszcze wiosenne co ponoć jest sygnałem do kopulacji

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 12.08.2010, 23:14:58 pm »
WOW ;D Od tych deszczy stymulujących, to nie dziwota, że mały na świecie ;)

Offline anekot

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 1
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 12.10.2010, 23:15:28 pm »
z tego co tu czytam każda żółwica stepowa znosi jajka nawet puste w środku, moja ma już ok 15 lat i jeszcze jej się to nie zdarzyło,  w czym tkwi problem? Żywienie, podłoże, lenistwo?

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Czy to normalne?
« Odpowiedź #6 dnia: 18.10.2010, 14:58:51 pm »
Nie, nie każda :)

To było by z biologicznego punktu całkowicie bezsensowne - utrata energii i zasobów na składanie niezapłodnionych jaj.
Owszem ,zdarza się, że samica składa bez kontaktu z samcem niezapłodnione jaja. Dzieje się to pod wpływem hormonów.
Bywa i tak, że samica kilka lat po ostatnim kontakcie z samcem jest w stanie złożyć zapłodnione jaja - żółwice potrafią przechowywać nasienie.

Oczywiście do złożenia jaj potrzebne są jak najbardziej optymalne warunki.
Pozdrawiam, Nulus!