Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:17:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy  (Przeczytany 7276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline exec

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy
« dnia: 12.02.2011, 13:57:38 pm »
Cześć!

Słuchajcie wszyscy znawcy i miłośnicy żółwi stepowych.
Mam w dalszym ciągu problem zachowania się mojego żólwia (o którego waleczności pisalem w http://forum.zolw.info/ogolny/problem-walecznosci-zolwia/).

Stworzyliśmy dla niego terrarium. Na jakiś czas był nieco spokojniejszy ale teraz jego zachowanie przerodziło się w jedno wielkie pilnowanie terenu - nie ma mowy zeby go puscic na chwile na podłogę bo za chwile gryzie wszystkich w stopę.

http://www.youtube.com/watch?v=Qc_VsRGagFQ
http://www.youtube.com/watch?v=yJm1h0rvarM

 A po drugie zachowuje sie bez przerwy tak, jakby szukal samicy do kopulacji! W terrarium wchodzi na pieniek i zachowuje sie tak, jakby to byla samica. Dokladnie tak jak na filmikach (http://www.arkive.org/afghan-tortoise/testudo-horsfieldii/video-00.html?src=portlet&o=p) i to nawet po kilkanascie razy dziennie.
Poradźcie proszę czy przy jego zachowaniu sparowanie go z samicą to rozwiązanie tylko chwilowe ? Czy to pomoze mu byc nieco spokojniejszym? Czy moze moj osobnik zolwia bedzie juz potrzebowal takiego rozladowania stale?
Postaram sie wrzucic na youtube nagrania jego zachowania.
W terrarium ostatnie kilka miesiecy jest bardzo aktywny, skrobie, tlucze sie no i często probuje kopulowac.
Jje tyle co zwykle bedac aktywnym -  jednak mniej niz porą letnia. Ewidentnie nie zapadał tej zimy w sen zimowy.

Jeśli zatem ktoś na podlasiu szuka dominujacego  samca, to ja swojego typuje na dominatora w tym wojewodztwie!
Proszę poradzcie, czy to mogą być "żółwie hormony", czy może oznaka jakiegoś problemu zdrowotnego ? Czy zatem parować go z samicą skoro on tak tego szuka czy póki co czekać i obserwować ?

Pozdrawiam,
 Bartek

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy
« Odpowiedź #1 dnia: 12.02.2011, 17:27:51 pm »
Ewidentnie twój samiec jest niewyżyty. Kopulacja z samicą mogłaby czasowo ostudzić jego emocje, ale wydaje mi się, że on już ma taki temperament i wszelkie działania wystarczą tylko na jakiś czas.
Dla przykładu mój samiec miał swego czasu kontakt z samicą a mimo wszystko ma swój wybrany kamień, który często napastuje.

Tak więc tylko regularne kontakty z samicą mogą coś zdziałać.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy
« Odpowiedź #2 dnia: 12.02.2011, 19:27:51 pm »
A to świntuch!  :laugh:
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy
« Odpowiedź #3 dnia: 27.02.2011, 16:34:28 pm »
Nie martw się, z moim mam gorzej, bo on nawet nie chce w terrarium siedzieć i obwieszcza to światu stukaniem w szybkę.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy
« Odpowiedź #4 dnia: 27.02.2011, 17:55:24 pm »
Zatem może w terrarium, jest coś nie tak ? hmm ? :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Dominujący i agresywny samiec - szuka samicy
« Odpowiedź #5 dnia: 27.02.2011, 18:24:14 pm »
Szyby w terrarium są nie tak. Żółw nie rozumie takiej przeszkody jak szyba i nieustannie będzie próbował przez nią przejść.