Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:42:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jaja zimą? :o  (Przeczytany 10154 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Jaja zimą? :o
« dnia: 14.12.2017, 12:25:14 pm »
Witam,
moja żółwica stepowa, Amelka wczoraj zaczęła być bardzo aktywna (jeszcze nigdy taka nie była), dwa mis. temu weterynarz stwierdził, że żółwica tworzy jaja i złoży je na wiosnę, mimo wszystko części inkubatora i substrat na gniazdo miałem gotowe. Więc wracając do historii,  gadzinka zaczęła kopać dołki próbne, więc wstawiłem pojemnik z substratem, około 20 zaczęła drążyć wielką jamę przednimi łapami, niestety obok pojemnika z substratem ;). później biegała po całym terrarium jak szalona. Nagle wszystko ucichło zobaczyłem, że żółwica leży w dołku i drąży dołek tylnymi nogami i drąży go tak do teraz z przerwami na sen. co mam robić? dodam jeszcze, że żółw czasami wychodzi z dołka na spacer, bardzo stara się wydostać. Mam jej podsypać ten substrat? wykąpać? Nakarmić? czy żółw złoży jaja? jakby coś to inkubator mam gotowy. oto zdjęcia, mogę podesłać więcej:


PS.
Wiem, że powinna zimować, ale będę mógł zapewnić jej odpowiednie warunki dopiero za rok :-X

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #1 dnia: 14.12.2017, 13:40:59 pm »
Nie do końca rozumiem co znaczy że chce wyjść z dołka? Czemu nie może?  Jak dalej będzie próbowała składać jaja i nic z tego nie będzie to weź ją do weta, może będzie konieczne rtg żeby sprawdzić czy nic tam nie zalega.
Ona była z samcem?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #2 dnia: 14.12.2017, 15:28:26 pm »
Sorry, wyraziłem się nie jasno :) może wyjść z dołka, stara się wydostać z terrarium ;) tak była z samcem na wybiegu wiosną, latem i jesienią (oczywiście nie cały czas) żółw teraz mniej kopie, więcej chodzi, a później znów zaczyna kopać w tym samym miejscu. nie wiem co dalej zrobić? teraz spaceruje, wziąć ją do kąpieli?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #3 dnia: 14.12.2017, 16:46:55 pm »
wykąpałem ją i podstawiłem miskę z substratem tam gdzie wcześniej kopała. Teraz gadzinka drąży gniazdo w substracie :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #4 dnia: 14.12.2017, 19:25:58 pm »
A czy to podłoże nie jest czasem zbyt suche?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #5 dnia: 15.12.2017, 08:14:30 am »
Tam gdzie kopała wcześniej tak, ale wstawiłem miskę z wilgotnym substratem tutaj polecanym (torf kokosowy zmieszany z piachem w proporcjach 1:1)
Gad dalej kopie.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #6 dnia: 15.12.2017, 16:34:10 pm »
Ja bym nawilżył podłoże. Jeśli jest suche to pyli i się zapada. Dałbym samicy możliwość złożenia jaj gdzie chce.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #7 dnia: 15.12.2017, 19:37:33 pm »
kąpałem ją dzisiaj i dobrze nawilżyłem podłoże. Trochę w nim kopała, nie zapadało się jej :). ile dać jej czasu na składanie jaj? zabrać ją do weta? teraz samica spaceruje. nie wiem kiedy je złoży, da się to ocenić? trochę przybrała na wadze, mimo, że mało je. wszystko zaczęło się we wtorek. czy ona w ogóle ma te jaja, czy tylko to hormony, czy coś takiego?

Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #8 dnia: 15.12.2017, 22:02:15 pm »
Co za roznica czy sobie uroila czy zlozy jaja? Jak sie z nich oprozni to posprzatasz i tyle.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #9 dnia: 16.12.2017, 18:20:16 pm »
Taka różnica, że jeśli ma te jaja a ich nie złoży, to może mieć to poważne konsekwencje zdrowotne.
F_lipa11 - nie pomogę niestety, moje jeszcze za małe na jaja i nie wiem ile to trwa.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #10 dnia: 16.12.2017, 19:34:58 pm »
Słyszałem że w domowych warunkach można sprawdzić czy ma jajka. Trzeba włożyć palce między skorupę a nogi tylne żółwia i pomacać. Powinna się poczuć jajka przez skórę. A jak nie to dla pewności i tak poszedł bym do weta na prześwietlenie lub USG.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #11 dnia: 16.12.2017, 21:39:52 pm »
ok dzięki ja na razie nic nie wyczułem, wiecie o ile więcej waży żółw jak ma jaja? Amelka przytyła 30 gramów, mimo, że mało jadła, dzisiaj trochę poskubała mniszka i pokrzywy. znów nawilżałem podłoże. Żółwica dużo dzisiaj kopała, teraz też to robi. Dużo się naoglądałem i naczytałem o kopaniu gniazd, wnioskuję, że mój żółw aktualnie kończy dołek, tylko, robiła tak samo wczoraj i przedwczoraj, a póżniej wychodziła z dołka zawalając go za sobą. Przyznam, że nie rozumiem, żółwica najpierw kopie dołek pare godzin, męczy się, już wygląda jakby miała składać, a tu wychodzi z dołka i wszystko zawala  :o

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #12 dnia: 17.12.2017, 14:56:55 pm »
Bo to baba, a baby przecież są niezdecydowane :D
A tak serio, coś jej w tych próbnych dołkach najwyraźniej nie pasuje. Jeśli przybrała 30 g w krótkim czasie, to jaja pewnie są. Myślę, że warto zrobić RTG, i jeśli są jaja to ewentualnie podać coś na pobudzenie "porodu".

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #13 dnia: 17.12.2017, 15:11:01 pm »
ok dzięki, dalej nie ma jaj. na razie dam jej czas do wtorku, bo wtedy się to wszystko zaczęło, jak nie będzie jaj to umówię się do dr. Maluty.

Offline amerykaa83

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: -54
Odp: Jaja zimą? :o
« Odpowiedź #14 dnia: 20.12.2017, 22:23:32 pm »
Oby zniosla te jaja w koncu! Potem je wywalisz i zolwica bedzie jak dawniej.