Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 13:47:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kopanie gniazda  (Przeczytany 85756 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #60 dnia: 06.04.2012, 01:03:42 am »
Semiramida, a orientujesz się, co w przypadku zimowania samicy z jajami czy z zalążkami w środku? Czy one normalnie się rozwijają, czy "stopują". Jak to się w ogóle odbywa?

Wydaje mi się, że zalążki jaj mogą zimować w samicy. I w przypadku Twojej musiało tak być. W czasie kiedy śpi w temp. 4-5 stopni to one raczej też pozostają w uśpieniu, jak cały organizm gada. Zaczynają się rozwijać po wybudzeniu.
Być może obecność samca przyspieszyła "przygotowanie" jaj do złożenia. Bo zakładając kształtowanie się jaj w 4-6 tygodni od zapłodnienia to samiczka powinna je złożyć najwcześniej koło połowy kwietnia albo i w maju.

Szczerze, to nic nie mogę znaleźć o przezimowaniu z gotowymi jajkami - wszędzie tylko ostrzeżenia, by do takich sytuacji nie dopuszczać. Natomiast znalazłam informację, że u żółwi Gopherus agassizii samice przed hibernacją mają w pełni wykształcone kule żółtkowe (pęcherzyki jajnikowe), gotowe do uwolnienia do jajowodu, które nie zawsze widać na RTG. Poza tym, u wszystkich żółwi zachodzi zjawisko przechowywania nasienia w jajowodach, więc może dojść do zapłodnienia zaraz po kopulacji lub (po długim czasie po niej) do zapłodnienia wewnętrznego - wtedy samiec jest niepotrzebny, tylko owulacja. Owulacja może zostać wywołana przez kopulację lub samą obecność samca, jak również przez czynniki zewnętrzne - nagłą obfitość pożywienia, optymalną temperaturę - pasowałoby do sytuacji po wybudzeniu.

Aha - korzystanie z takiego "magazynku" ma swoją cenę - w każdym kolejnym sezonie spada szansa na zapłodnione jajka.

Jeszcze mam jedno pytanie kontrolne, tak mi się nasunęło podczas poszukiwań i natrafienia na urojone żółwie ciąże, czy jak ta samiczka kopała próbne dołki, zakopywała je starannie, jak gdyby przy prawdziwym znoszeniu, czy zostawiała rozgrzebane?
« Ostatnia zmiana: 06.04.2012, 01:13:45 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #61 dnia: 06.04.2012, 01:25:36 am »
Tu jest właśnie ciekawa sprawa, że żółwica złożyła jajka w 3 tygodnie po wybudzeniu.
Czyli idąc tropem korzystne warunki + samiec + owulacja - 4-6 tygodni na wykształcenie jaj - to jeszcze powinniśmy czekać na te jaja.
No chyba, że dostosowała się do Wielkanocy...:) I złożyła je "do koszyczka"...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #62 dnia: 06.04.2012, 01:31:14 am »
Może enter zaokrąglił i wybudzona została np. 24 dni wcześniej, tych 30 standardowych dni to tylko statystyka.. Albo masz rację z tym koszyczkiem :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #63 dnia: 06.04.2012, 01:37:53 am »
To jutro się musi właściciel jaj (bez skojarzeń...:) wypowiedzieć i dokładnie dni policzyć..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline enter

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 13
  • www.foto-skoracki.pl
    • fotografia okolicznościowa
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #64 dnia: 06.04.2012, 06:30:54 am »
To jutro się musi właściciel jaj (bez skojarzeń...:) wypowiedzieć i dokładnie dni policzyć..:)

No to uwaga, właściciel jaj się wypowiada ;). Skorupy zostały wyjęte z lodówki albo 25 lutego, albo 3 marca. Skłaniam się ku tej pierwszej dacie, ale na prawdę nie pamiętam dokładnie.

Jeszcze mam jedno pytanie kontrolne, tak mi się nasunęło podczas poszukiwań i natrafienia na urojone żółwie ciąże, czy jak ta samiczka kopała próbne dołki, zakopywała je starannie, jak gdyby przy prawdziwym znoszeniu, czy zostawiała rozgrzebane?

Samiczka w poniedziałek wykopała jeden dołek, ale zostawiła go rozkopanego. We wtorek i środę (wtedy zniosła jaja) kopała już zupełnie w innym miejscu i tylko jeden dołek, trochę wykopała we wtorek, ale widocznie rozproszyła się ciągłą obserwacją i dokończyła dzieło we środę. Semiramida, a o czym nam to mówi? ;)
Pozdrawiam, Wojtek

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #65 dnia: 06.04.2012, 09:12:02 am »
To przy dacie 25 luty na styk, bo na styk ale mogłaby z jajkami zdążyć. Byłoby 30-32 (poczatek kopania - złożenie jaj).
Sprawa się komplikuje jakby zostały wybudzone 3 marca - wtedy mamy 23 - 25 dni.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #66 dnia: 06.04.2012, 10:14:30 am »
Dziwny przypadek ... najbardziej możliwe z tym 25 lutym bo tak to jakby to byłoby możliwe ....

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #67 dnia: 06.04.2012, 10:27:36 am »
Ja sie nie mogę doczekać tych maluchów.Najbardziej oczekiwane na tym forum,kazdy trzyma kciuki :)
Ankan przywiozę rozsady opuncji,chyba,ze zlot wypadnie na samym początku wakacji,to nie wiem czy czy się wyrobię z rozsadami...zostanie poczta
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline enter

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 13
  • www.foto-skoracki.pl
    • fotografia okolicznościowa
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #68 dnia: 06.04.2012, 17:30:02 pm »
Ja też się nie mogę doczekać, ciekawe czy w ogóle coś w tych jajkach jest... Poczekamy, zobaczymy. 8 tygodni zleci jak z bicza strzelił... Jutro wstawię foty inkubatora obłożonego styropianem.
Pozdrawiam, Wojtek

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #69 dnia: 06.04.2012, 18:14:28 pm »
Wydaje mi się, że szansa jest...Samiec był...:)

Tosia - termin zlotu nadal się kotłuje, ale wydaje mi się, że raczej się na sierpień ustali, bo tak chyba większości bardziej odpowiadało.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #70 dnia: 06.04.2012, 18:16:34 pm »
Więc super,nam najbardziej pasuje sierpień...i rozsady bedą na bank
Enter przepraszam za zaśmiecanie wątku!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #71 dnia: 06.04.2012, 23:53:33 pm »
Jeszcze mam jedno pytanie kontrolne, tak mi się nasunęło podczas poszukiwań i natrafienia na urojone żółwie ciąże, czy jak ta samiczka kopała próbne dołki, zakopywała je starannie, jak gdyby przy prawdziwym znoszeniu, czy zostawiała rozgrzebane?
Samiczka w poniedziałek wykopała jeden dołek, ale zostawiła go rozkopanego. We wtorek i środę (wtedy zniosła jaja) kopała już zupełnie w innym miejscu i tylko jeden dołek, trochę wykopała we wtorek, ale widocznie rozproszyła się ciągłą obserwacją i dokończyła dzieło we środę. Semiramida, a o czym nam to mówi? ;)

Na shelledwarriors.co.uk natrafiłam na wypowiedź doświadczonego hodowcy o "ciąży urojonej" u żółwi - i w takim przypadku pobudzona samica kopie dołek i go starannie zakopuje, choć nie ma żadnych jaj. Natomiast jeśli żółwica wykopie dołek ale potem go porzuci, świadczy to o jej niezadowoleniu z tego dołka lub o problemach ze zniesieniem jaj. Ot, ciekawostka.. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline enter

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 201
  • Reputacja: 13
  • www.foto-skoracki.pl
    • fotografia okolicznościowa
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #72 dnia: 07.04.2012, 08:33:26 am »
No to jest nadzieja, ze cos z tego hedzie 8)

A tak w temacie jaj- dla wszystkich forumowiczow i Waszych rodzin wszystkiego co najlepsze z okazji Swiat Wielkiej Nocy.
Pozdrawiam, Wojtek

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #73 dnia: 07.04.2012, 10:34:43 am »
Dziękujemy!I również życzymy wszystkiego co najlepsze w tych Świątecznych Dniach!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Kopanie gniazda
« Odpowiedź #74 dnia: 07.04.2012, 22:48:52 pm »
Dziękujemy i nawzajem życzymy Wesołych Świąt! :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM