Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:23:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mam dwa żółwie  (Przeczytany 6504 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline myszka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Mam dwa żółwie
« dnia: 12.12.2007, 22:00:40 pm »
witam, piszę po raz pierwszy, ale czytam tę stronkę od dość dawna. Mam dwa żółwie, jedna to prawdopodobnie mauretanka około 45-letnia, a drugi znacznie młodszy stepowiec - znajda. Mauretankę dostałam 10 lat temu od znajomego u którego  była już dziesięć lat, a jej wiek określił w przybliżeniu weterynarz bardzo ceniący te gadzinki i dbający o moją samiczkę /niestety wyjechał/.Jej karapaks mierzy 29cm, a plastron 19.
Była żółwiem podłogowym i do dzisiaj przebywanie w zamknięciu jest nie lubiane. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni przebywa wraz ze swym kolegą w ogrodzie. Stepowy samiec jest znajdą, był bardzo wyniszczony i pokaleczony, ale przez te  cztery lata pobytu u nas trochę odżył. Jak tylko ma okazję to zwiewa z wybiegu i urządza długie wycieczki angażując w poszukiwania rodzinę i sąsiadów. Zawsze znajdujemy go głęboko zakopanego. W terrarium nie zakopuje się nigdy, a jak go przysypiemy korą to zaraz wychodzi głośno fucząc. W domu żółwie nie mają dodatkowego oświetlenia, mieszkanie mają przy południowym oknie i niechętnie zimują. W ostatnim tygodniu zrobiły nam niespodziankę i żółwica zniosła najpierw jedno, a kilka dni później dwa jajka. To była wielka niespodzianka, ale też szok, bo czytając o ewentualnym przygotowaniu żółwi do lęgu nic z podanych wskazówek nie było zgodne z życiem naszych gadzinek. Przeczytałam wszystko na temat ewentualnego wylęgu, ale niestety nie podejmę się tego. Czy jest jakaś możliwość oddania hodowcy takich niespodzianek? Pytam na przyszłość.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Mam dwa żółwie
« Odpowiedź #1 dnia: 14.12.2007, 08:47:02 am »
Możliwe, że jaja sa niezapłodnione i nic z tego ne będzie.

Poczytaj artykuły na forum i koniecznie trzeba przystosować gadzinka terraria bo wnioskuję, ż enadal mieszkaja na podłodze.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Mam dwa żółwie
« Odpowiedź #2 dnia: 14.12.2007, 09:13:02 am »
Hej Myszka witaj na forum :) !

Nie wiem czy jest sens inkubować - bo po pierwsze jaja pewnie nie są zapłodnione, a po drugie, nawet jeżeli by się stepusiowi udało to czy jest sens tworzyć hybrydy? (Notabene nie wiem czy jest możliwa hybryda maura ze stepem) no ale rozumiem, że pierwsze złożenie jaj to duże wydarzenie również dla Właścicieli żółwia więc gratuluję :)

Bartek, niekoniecznie mieszkają na podłodze, bo Myszka wspomina o stepku nie zakopującym się w terraium :) Ja tam swojego samczyka zakopuję osobiście (mała pierdółka zaraz zasypia po kilku ruchach łapek) bo doczytałam się że brak możliwości zakopania sie w stosunkowo wilgotnym podłożu może przełożyć się po dłuższym czasie na chorobę nerek. Myszka, jeżeli masz możliwość do zamiast kory daj stepkowi glinę wymieszana z piaskiem i kawały darni z ogrodu - może i w terrarium zacznie sobie kopać norki sam, pod kępami darni :) No i dlaczego nie ogrzewasz żółwi (bo tak zrozumiałam brak oświetlenia w domu) - chcesz je przygotować do zimowania?

Pozdrawiam,
Agnieszka

Offline myszka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Mam dwa żółwie
« Odpowiedź #3 dnia: 15.12.2007, 16:39:41 pm »
Witam
 Ja też mam nadzieję, że one są niezapłodnione, ale tak jak zauważyła Ines, dla nas to wydarzenie! I nie miałam nawet przez moment zamiaru hodować żadnych krzyżówek, ani nawet "rasowych".
Nie mają sztucznego oświetlenia ponieważ terrarium stoi przy dużych przeszklonych drzwiach i żółwie w sezonie jesienno-zimowo-wczesnowiosennym mają naturalne oświetlenie. Jaka wspominałam były pod opieką dobrego weterynarza i wiele spraw z nim dogadywałam. Całe lato spędzają na dużym wybiegu, często chodzą wolne po całym ogrodzie, a noce spędzają w letnim domku. I tak do jesieni. Na wybiegu mają duży pojemnik z wodą /olbrzymia podstawka po kwiaty/, ale najbardziej lubą wychodzić na deszcz i stoją z głowami do góry, nawet czasami zamykają oczy, szczególnie lubi to mauretanka. Przed przeniesieniem na stałe do domu mają wizytę u weterynarza co prawda już innego, ale też wydaje mi się w porządku chociaż może nie ma aż tak dużej wiedzy o nich. Jednak dokładnie je ogląda, sprawdza łapy, czy nie ma opuchlizny /stepowy długi czas był jak napompowany, ale już drugi sezon jest OK/i przycina pyszczek mauretance bo nie ściera go sama w wystarczający sposób,. Może wiecie co można jej dawać, żeby sama go przytępiała? Jak ją dostałam miała tak długi górny dziób, że jadła bokiem przekrzywiając głowę, Od tego czasu ma przycinany i je normalnie. Lubi wcinać ślimaki te bez skorupek i jak takiego znajdzie to ma ucztę. No to tyle.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mam dwa żółwie
« Odpowiedź #4 dnia: 15.12.2007, 17:44:47 pm »
To, że terrarium stoi przy oknie nie ma żadnego znaczenia, żółwie i tak nie mają dostępu do UVB.
Ines - glina z piaskiem to raczej nie jest dobry pomysł.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Mam dwa żółwie
« Odpowiedź #5 dnia: 15.12.2007, 17:58:22 pm »
Według zachodnich ( brytyjskich) publikacji właśnie glina + piasek to najlepsze podłoże dla żółwi z rodzaju Testudo.

Ja bym inkubował na Twoim miejscu, chociaż jeżeli jeszcze tego nie zaczęłaś to może być za późno. Ale próbuj! Zawsze warto dać nowemu życiu szansę. Co od inkubacji to masz opis na stronie głównej, w artykule dot. rozmanżania.

To fantastycznie, że w lecie mają wybieg i naturalne UVB. Do terrarium jednak bm dokupił jakąś świetlówkę.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Mam dwa żółwie
« Odpowiedź #6 dnia: 16.12.2007, 12:21:04 pm »
Także wg mnie byłaby wskazana świetlówka.