Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:37:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niezapłodnione jajko  (Przeczytany 15166 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zorba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Niezapłodnione jajko
« dnia: 26.05.2012, 09:27:26 am »
Witam, mam samiczkę żółwia greckiego od jakichś 20 lat i pierwszy raz mi się zdarzyły...jajka  :laugh: (nie ma mowy o zapłodnieniu, nie ma kontaktów z samcami). Jedno rozgniotła zanim spostrzegłam, a drugie leży w budce i czeka na zlitowanie się nad nim:P

Wyczytałam, że zdarza się składanie jajek niezapłodnionych ale nic z nich nie będzie ponad jajecznicy..;) ale nie jestem tej informacji pewna, więc proszę o potwierdzenie.

I drugie pytanie: co ja mam teraz robić z Zorbą? Podobno składanie jaj, zapłodnionych czy nie, jest bardzo wyczerpujące;) Jak co roku zimowała i czy w tym roku też powinna?

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #1 dnia: 26.05.2012, 09:36:17 am »
Witam na forum ;)
Jeśli nie miała kontaktu z samcem, to jajko jest nie zapłodnione i nic z tego nie będzie ;)
Faktycznie składanie jaj jest wyczerpujące, ale naturalne, więc żółwica szybko dojdzie do siebie.
Odpowiednia dieta i dostęp do słońca bardzo jej w tym pomoże :D
Opowiedz coś więcej o jej warunkach, czy ma terrarium i czy ma wybieg.
I w jaki sposób ją zimujesz?
Do tego wrzuć jakieś fotki swojej żółwicy i napisz coś więcej o niej:D
Oglądanie zdjęć nowych żółwi na forum, to jedna z ulubionych czynności tutejszych forumowiczów ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #2 dnia: 26.05.2012, 09:40:28 am »
A podajesz jej sepie, Nutrobal... czy co tam jeszcze? Teraz może mieć niedobory wapnia.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #3 dnia: 26.05.2012, 09:42:22 am »
Albo to co polecała bodajże Dorcia http://www.exotic-crown.pl/chemia-i-witaminy/268-zoomed-repti-calcium-wapno-bez-witamina-d3.html
Też w takiej sytuacji by się przydało, w sumie to i w normalnej diecie jest bardzo dobre ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Zorba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #4 dnia: 26.05.2012, 10:01:11 am »
hehe:) zaraz dodam zdjęcia  :)
ma mnóstwo przestrzeni, w zasadzie cały ogród wybiegu:P na noc idzie do własnego domku z sianem w środku (tam było to jajko). Rano sama sobie idzie na taras (jest ogrodzony barierką więc nie ucieknie, czasem tylko jak np. zbliża sie burza i to jest niespokojna i zeskakuje ze schodów:P). W zasadzie to większość dnia spędza na tym tarasie, ale staram się jak najczęściej zabierać ją na wypas na świeżą koniczynę:D ale wtedy trzeba pilnować bo a nuż znajdzie dziurę i trzeba u sąsiadów szukać:D
Jak są zimne noce to śpi w przedpokoju za szafką. Tam też spędza większość czasu późną jesienią, bardzo wczesną wiosną, kiedy jest "otępiała". A hibernacja w piwnicy w sianku:D

o,co do suplementów diety, to dobrze że mi przypomnieliście. Nawet mam w domu Ostercal 1250d, bo kiedyś jej dawałam. Ale zazwyczaj nic jej nie podaję, Nadrabiam zróżnicowaną dietą:D

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #5 dnia: 26.05.2012, 11:28:58 am »
Fajnie jakby ten wybieg jednak był jakoś zabezpieczony, wtedy bez problemu możesz zostawić żółwicę i nie martwić się, że Ci gdzieś ucieknie.
Zerknij do tego działu http://forum.zolw.info/wybieg/ , zobaczysz tu wiele genialnych pomysłów na wybiegi ;)
A jak wygląda sytuacja z terrarium, czy żółwik takie posiada?
Zobacz jakie problemy rodzą się z braku własnego mieszkanka dla żółwia
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/krotkotrwale-i-dlugotrwale-skutki-chowu-pozaterraryjnego-u-gadow-2387.html
http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/dlaczego-nie-na-podlodze/
A jak wygląda dieta żółwia, co mu podjesz?
Czekamy na zdjęcia, pamiętaj, że przed wrzuceniem ich muszą byś trochę zmniejszone, możesz to zrobić w prosty programach jak np IrfanView :)
Mam nadzieję, że zagościsz na forum na dłużej ;D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Zorba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #6 dnia: 26.05.2012, 11:46:13 am »


tutaj wyciera sobie pysk i jak mruży oko ;)
budka wykonana własnoręcznie ^^

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #7 dnia: 26.05.2012, 11:49:09 am »
Piękny, dorodny żółw :) Widać, że ma już swoje lata ;)
Jakie ma wymiary, ile warzy?
Na ostatnim zdjęciu to te jajko złożone przez nią?
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Zorba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #8 dnia: 26.05.2012, 12:01:09 pm »
tak:D
3-3,5 kg, długość 24 cm
myślałam o terrarium, ale odpada ze względu na gabaryty, nawet gdyby było nie wiem jak duże, to i tak będzie Zorba będzie widziała że jest zamknięta a wtedy wpada w szał :o Ona potrzebuje przestrzeni i świeżego powietrza. Nie wiem jak cała reszta żółwi potrafi żyć w metrowych/półtorametrowych terrariach... Może to wynika z tego, że są w nich od urodzenia. A Zorba jest z piękną przeszłością- urodziła się w Grecji, na wolności. Jestem zła na tego kto ją dał do niewoli, ale cóż zrobię. Mogę się tylko jak najlepiej opiekować. :'(

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #9 dnia: 26.05.2012, 12:12:37 pm »
Żółw z odłowu z reguły jest silniejszy niż ten urodzony w hodowli.
Wielka żółwica i faktycznie dla niej terra musi być bardzo duże.
Jednakże, są osoby na forum, które także mają duże żółwie i one żyją w terrariach. Każdy z żółwi z czasem przyzwyczaja się do terra, jednak podłoga w mieszkania także nie jest naturalnym środowiskiem żółwia. A mieszkanie na podłodze prowadzi do wielu chorób u żółwi.
W wolnym czasie poczytaj te linki, które podrzuciłem Ci wcześniej ;)
W takiej budce też fajnie jakby była ziemia, bo słoma/siano jest suche i pyli, a do tego nie utrzyma się tam odpowiednia wilgotność powietrza, zwłaszcza jeśli żółw tam śpi, to powinna być ona przystosowana do jakiego zapotrzebowań ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Zorba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #10 dnia: 26.05.2012, 12:18:52 pm »
z chęcią poczytam, dzięki:D ale nie jest tak źle bo nie trzymam żółwia w mieszkaniu, w zasadzie to jest na okrągło na zewnątrz-z wyjątkiem zimnych nocy(wtedy ląduje w przedpokoju za szafką) no i z wyjątkiem hibernacji:) a słyszałam o ludziach co trzymają żółwie na łóżkach,dywanach, no i looknęłam na tą twoją stronkę - dreszcz normalnie po plecach przechodzi.
 

Dodano 26.05.2012, 12:20:38 pm
a Ty trzymasz żółwia w terrarium? jakie ono jest duże?
« Ostatnia zmiana: 26.05.2012, 12:20:39 pm wysłana przez Zorba »

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #11 dnia: 26.05.2012, 12:26:21 pm »
Oczywiście to Twoja decyzja jak hodujesz żółwia, ale uwierz mi, że forma podłogowa nie jest najlepsza.
Ja do tej pory jeszcze nie zimowałem żółwi więc, zimę spędziły w terrarium
wygląda tak, jest kila stron i są tam różne zdjęcia http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/nowy-domek-stefanka-i-marianki-%28wydzielony%29/
A teraz od jakiegoś czasu spędzają czas na wybiegu balkonowym, a wygląda on tak:
http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/majowo-czerwcowy-balkonowy-wybieg-marianki-i-stefanka-%29/

Na forum znajdziesz odpowiedzi na każde nurtujące Cię pytania na temat żółwi :) Pytaj śmiało, jest tu wiele osób, które mają niesamowitą wiedzę, a ja przy nich, to taki uczniak :)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #12 dnia: 26.05.2012, 14:17:52 pm »
Żółw piękny! Kamil ma racje, poczytaj trochę o potrzebie posiadania terrarium, podłoga to złe miejsce dla żółwia. Ale bardzo dobrze że zimuje i spędza większość czasu na zewnątrz.
Zaskoczyła mnie jej waga... 3.5kg i 24cm?... Ja mam żółwia 30cm i waży 2.5kg, a wychudzony nie jest.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #13 dnia: 26.05.2012, 15:36:29 pm »
Ależ to olbrzymka!
Piękna żółwica, wspaniale, że ma u Ciebie wybieg i zieleninkę. I domek podziwiam szczerze, bardzo udany, świadczy o dużych zdolnościach wykonawcy. :D
A jajko, cóż, wiadomo, żółwika z niego nie będzie. Za to zimowanie na pewno pownna odbyć, bo to dla niej najzdrowsze i naturalne. Na wolności żółwice składające jaja też przecież zimują. A jeśli dbasz o jej dietę, to zdąży do jesieni wzmocnić się na tyle, żeby spokojnie i bezpiecznie przezimować.
Cieszę się, że nam ją pokazałaś i jeśli możesz, proszę o więcej zdjęć.

Offline Zorba

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Niezapłodnione jajko
« Odpowiedź #14 dnia: 26.05.2012, 21:58:43 pm »
dziękuję za pochwałę mojego żółwia i domku :D zaczęłam teraz myśleć o wykonaniu terrarium na tarasie, ok 2x1 m, takie z "wyjściem", żeby żółw mógł sobie z niego wchodzić i wychodzić kiedy dusza zapragnie:) w ten sposób nie ograniczę jej przestrzeni 8)

@Victoria :przedtem podawałam na oko, zważyłam go teraz, dokladnie 3,1kg. Dlaczego Twój żółw waży mniej,hmm waga jest uzależniona nie tylko od długości, ale też od wysokości, grubości pancerza, gatunku, wreszcie-tak jak w przypadku ludzi-jest to cecha indywidualna, nie każdy kto mierzy 175cm waży 70 kg... ::)