Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:20:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Składanie jaj? [scalony]  (Przeczytany 31631 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Składanie jaj? [scalony]
« dnia: 01.01.2013, 12:15:01 pm »
Pomocy ! Mam swoją żółwicę 20 lat. Nie ma samca, ale bardzo dziwnie się zachowuje. Cały czas jest niespokojna i drapie. Czy to mozliwe, że po 20 latach chce znieść jajko? Nigdy tego nie robiła. Jakie warunki mam jej zapewnić? Boję się, że będzie miała zaparcie jaja. Może ktoś mi udzielić jakiś informacji? Byłabym wdzięczna.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #1 dnia: 01.01.2013, 13:25:47 pm »
powiem szczeze,ze w rozmnarzaniu sie zolwi mam mniej niz zero doswiadczenia :( ale po 20-stu latach? ::) no nie wiem ale troszke za dlugo mi sie wydaje.musisz obserwowac samiczke i jej zachowanie. :) informuj na bierzaco co sie dzieje.jak by chciala skladac jajka to bedzie bardzo kopac tylnimi lapkami...
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #2 dnia: 01.01.2013, 13:40:18 pm »
Byc może będzie składać niezapłodnione jajka..to jest możliwe i się czesto zdarza.

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #3 dnia: 01.01.2013, 14:10:42 pm »
a myślicie ze po 20 latach może złożyć te niezapołodnione jajka? tylnymi raczej nie kopie, ogolnie bardzo drapie. Jak ja wypuszczam to chodzi tak bardzo szybko i wchodzi w każdą dziure i drapie. Ma tez zaparcia. Nie robiła kupy przez 5 dni, a zawsze robiła codziennie albo co dwa dni. Czy robić jej ciepłe kąpiele? Czy lepiej dac jej spokój?

Offline attra

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 587
  • Reputacja: 11
  • Żółw stepowy Rico
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #4 dnia: 01.01.2013, 14:45:44 pm »
Ja bym zrobiła jej ciepłą kapiel. Skoro zawsze robi kupke codziennie, a teraz juz 5 dni i nic, to warto jej troszkę pomóc, a kapiel nie zaszkodzi.

A je normalnie?
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

Kliknij:
http://www.polskieserce.pl/

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #5 dnia: 01.01.2013, 14:57:42 pm »
Może trochę mniej, bo zawsze rzucała się na jedzenie a teraz muszę ja karmić to wtedy zje. Ogólnie niby dużo jadła przez te pięć dni: jabłko, kapustę, brokuły, pomidory i swój pokarm a kupa i tak dosyć mała była. Może to jest spowodowane tym jajkiem... dostaje tez wapno w zastrzykach od weterynarza i witaminy z grupy B a w piątek bedzie miala USG i zobaczymy co z tym jajkiem...Mój żółw żyje w złych warunkach, ale nie jestem mu w stanie na dzien dzisiejszy zapewnić lepszych. Nigdy bym go nie kupiła, ale trafil do mnie niespodziewanie.... i tak wiem ze uratowałam mu zycie bo dzien pózniej zostałby zabity...Mojej mamy koleżanka chciała go oddac do przedszkola mojej mamy gdzie jest takie mini zoo. Zastrzymał sie u nas na 1 noc. Miałam zanieść go z mama tam rano, ale poprosiłam by został na dwa dni u nas. Dzień pózniej w przedszkolu mojej mamy jakies dzieciaki ukradły żółwie i wyrzuciły, a pózniej znaleziono je zagryzione przez psy. Czasem nie wierze jakie moja Jadzia miała szczescie bo juz by jej nie bylo, gdyby poszła dzień wczesniej do tego przedszkola. W tym roku kończe studia, wierze, że znajde pracę, wyprowadzę się i będę w stanie kupic jej terrarium bo jak narazie to brak pieniędzy i miejsca, chociaż gdybym znalazła osobe, która jest jej w stanie zapewnic takie waunki to nie wiem czy nie zgodziłabym sie na oddanie żółwia:( ehh

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #6 dnia: 01.01.2013, 16:27:26 pm »
W jakich warunkach żyje żółwica ? Jaką ma dietę ?
Absolutnie nigdy nie miała kontaktu z samcem ? 
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #7 dnia: 01.01.2013, 16:37:30 pm »
Rozumiem Twoją sytuację.
Dieta fatalna... Ale lepsze warunki możesz jej zapewnić choćby właściwą dietą!  :)
Wszystko co jej podajesz jest absolutnie nie zdrowe dla żółwi.
Raczę wycofać teraźniejsze menu i karmić ją - roszponką, rukolą, cykorią, bazylią, melisą, miętą, od czasu do czasu marchewką, ziołami, rzeżuchą
Poczytaj jeszcze tutaj - http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima

Jeżeli żółw żyje teraz na podłodze i nie ma terrarium to załatw jakieś większe pudło, nawet kartonowe oby największe i zabezpiecz karton folią żeby nie przemókł. Karton musi być duży i wysoki. Nasyp jej dużo ziemi - najzwyklejszej najtańszej z ogrodnika lub wykop na jakiś łąkach.
Kup jej zwykłą lampkę lustrzankę za około 5 zł. Musisz się zapytać tutaj ile watt, bo ja nie wiem.

Kup jej doniczkę i połóż lekko zakopaną- masz już kryjówkę.

Zakładam że karton nie będzie jakiś olbrzymi więc nie dawaj kamieni czy konarów. Pod lampkę tylko jakiś kamień płaski żeby mogła się na nim wygrzewać.


Mam nadzieję ze pomogłam. Teraz najważniejszą sprawą jest zmiana diety i warunków.
Aktualną dietę trzeba koniecznie zmienić... Jeśli możesz dodaj zdjęcia żółwia.

Pozdrawiam.
P.S - czytaj dużo stronę główną :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #8 dnia: 01.01.2013, 19:57:52 pm »
Dziękuję Ci bardzo. Ma karton bardzo duzy i ma tam ziemię z piaskiem. Może byc ten piasek? Kamień znajde jutro i pojdę po doniczkę:) lampki ma dwie jedną 40 W i drugą Repti Glo 10.0 UVB 26W. Muszę jej tylko chyba dosypać więcej ziemii gdyby chciała złożyc te jajko. Jeżdze z nia często do weterynarza i dostaje witaminy A+ D3 i wapno, bo gdyby nie to to pewnie przy takich warunkach bylo by jej ciezko, ale jest bardzo silna i zywa. Tylko od tygodnia mam z nią problemy:( z tą kupą i ruchliwością. Zrobie jej niedlugo nowe zdjecia to na pewno wrzuce. Mam nadzieje tylko ze wszystko bedzie ok i uda zlozyc jej sie jajko o ile to jej dolega. Jeszcze raz dziekuje.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #9 dnia: 01.01.2013, 20:00:20 pm »
O to super że ma nawet lampkę UVB  :) i grzewczą  :)
A piasek masz wymieszany z ziemią ? Czy piasek oddzielnie i obok ziemia ? Jeśli tak to nie. Ziemia zmieszana z piaskiem ok  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #10 dnia: 01.01.2013, 20:08:11 pm »
Tak wymieszany razem:) Tylko boje sie ze w takich warunkach ona nie zlozy mi tego jajka, a tyle naczytalam sie o tym zaparciu jaj i tyle filmow sie naogladalam jak zolwica sklada jajka ze panikuje, ze nie da rady. Nie wiem czy ja wyciagac jak drapie czy dac jej spokoj, czy kapac. Mam nadzieje ze w piatek okaze sie ze to jednak nie to. Czy kazda zolwica musi w ogole skladac te niezaplodnione jajka. Orientujesz sie moze?

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #11 dnia: 01.01.2013, 20:20:02 pm »
Czasami zdarza się, że samice składają niezapłodnione jajka.
Opisz dokładnie żółwiczkę, warunki w jakich ją trzymasz i może wstaw fotki.
Uprzedzam, że nawet jak złoży jajka- to nic z nich nie będzie...
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #12 dnia: 01.01.2013, 20:33:30 pm »
Nie, nie musi.
Becia, a czy gad miał może badany kał na pierwotniaki?
A może zauważyłaś jakiś przyrost wagi?
Usg wiele wyjaśni.
Ja bym żółwia nie wyciągała z pudełka. Warunki podłogowe są dalekie od idealnych, dodatkowo, jeśli samica będzie szukała miejsca na składanie to prędzej je znajdzie w pudełku z ziemią niż na dywanie.

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #13 dnia: 01.01.2013, 20:54:49 pm »
ok nie wyciagne. Kał miala badany z jakies trzy tyg temu przez moja sasiadke bo studiuje wete i akurat mogla zrobic badanie:) wszystko bylo ok. Tylko wlasnie nie robila kupy piec dni, potem zrobila w sobote i teraz od soboty znowu nic. Nigdy tak nie miala, a do tego widze ze sie prezy i chce zrobic. a Kał który zrobila wcale nie byl twardy tylko normalny, wiec to tez mnie dziwi A czy zaparcia moga byc zwiazane  z tym zaparciem jaj?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #14 dnia: 02.01.2013, 10:14:09 am »
Nie sądzę, żeby jedno z drugim miało coś wspólnego.

Jaja wychodzą wyraźnie na RTG - możesz zrobić i wtedy będzie wszystko wiadomo.

I nie faszerowałabym żółwia non-stop zastrzykami z wapnia i witamin, szczególnie z grupy rozpuszczalnej w tłuszczach, bo wiecej szkody niż pożytku z tego być może, łącznie z tym, że mu od tego wreszcie wątroba padnie.
Żółwiowi należy jedzenie posypywać mieszanką wapienną, podać sepię.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ