Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:40:53 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Składanie jaj? [scalony]  (Przeczytany 31625 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #15 dnia: 02.01.2013, 11:21:08 am »
Mam cos takiego- ReptoCal z firmy Tetra zawiera podstawowe mineraly wapn, fosfor. Moze byc to? i podaje tez pokarm sera reptil Professional Herbivor, ale nie wiem czy jest dobry. Żółw chetnie go zjada. Kupy znowu nie ma. Nie wiem juz czym go karmic, aby mu pomoc.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #16 dnia: 02.01.2013, 11:27:43 am »
jeżeli robi bardzo bardzo twarde kupy to daj aloes. Mój zawsze ma trochę "luźniejsze" kupy jak się go naje.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #17 dnia: 02.01.2013, 11:30:28 am »
On w ogole teraz robi co piec dni a nigdy tak nie mial, ale jak zrobi to normalna.Spróbuje z aloesem. Dzieki.
 

Dodano 02.01.2013, 11:38:12 am
Teraz tak sobie pomyslalam, ze moze moj zolw ma przedawkowane witaminy dlatego jest taki energiczny? czy to mozliwe ze od tego? Jakie ma skutki przedawkowanie witamin?
« Ostatnia zmiana: 02.01.2013, 11:38:12 am wysłana przez becia89 »

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #18 dnia: 02.01.2013, 23:51:32 pm »
Hiperwitaminoza jest napewno grożniejsza od awitaminozy.

http://www.terrarium.com.pl/zobacz/zywienie-zolwi-peer-zwart-327.html

Innymi słowy lepiej żeby czegoś żółwiowi brakowało niż miał za dużo.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #19 dnia: 03.01.2013, 11:07:57 am »
Na pewno przedawkowanie witamin nie powoduje nadmiaru energii u gada. Wręcz przeciwnie.
Np. silne przedawkowanie wit. A może się skończyć pękaniem i schodzeniem skóry i powstawaniem niegojących się ran.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline żółwiasta

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 262
  • Reputacja: 5
Odp: Składanie jaj
« Odpowiedź #20 dnia: 03.01.2013, 13:31:35 pm »
Rozumiem, ja też nie jestem w stanie zapewnić mojemu stepkowi odpowiednich warunków, ale robię co mogę...
Pozdrawiamy, Kasia i Diego ;)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Składanie jaj? [scalony]
« Odpowiedź #21 dnia: 05.01.2013, 17:04:09 pm »
I jak wyszło to USG?

Przy okazji, zastanawiam się, na jakiej podstawie weterynarz zaaplikował zastrzyki z wapnia i witamin.. z grupy B, tak?, stwierdził niedobory na podstawie wyglądu oczu, ciała, zachowania.. czy jak? Czy skorupa żółwicy jest miękka? Jeśli ten wapń dożylnie z powodu jajka, to czemu nie masz pewności, że jajko faktycznie jest?

Badanie USG gadów jest dość specyficzne, i jeśli jakiś wet je wykonuje, to zakładam że ma pojecie również i o diagnostyce żółwi.

Tak tylko dodam, że przyczynami nadmiernej aktywności i zaparć może być wiele innych czynników, poczynając od zaczopowania, złej diety i temperatury. Nie można rzeczywiście wykluczyć ciąży, ale wydaje mi się, że w tym przypadku jest ona dość mało prawdopodobna.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj? [scalony]
« Odpowiedź #22 dnia: 06.01.2013, 16:02:18 pm »
Na usg nic nie wyszlo....nie ma jajka.
Na poczatku po kapieli miala takie objawy ze dretwialy jej nogi, nie ruszala nimi z okolo pol godzinki a potem zaczynala normalnie chodzic( była tez bardzo pobudzona i aktywna pozniej- kopała itp) podobno to jest z braku witamin B i wapna(te dretwienie nog) i to dostala, a te zaparcia zaczely sie dopiero po tym jak zaczela dostawac to wapno.... i dzis wlasnie przeczytalam ze przyczyna zaparc jest duza ilosc wapna a ona dostala juz trzy dawki. A weterynarz nadmierna aktywnosc i zaparcia polaczyl w zaparcie jaj. Znaczy tez bral taka mozliwosc pod uwage, ze to moze jej dolegac. Dostala parafine, znowu te wapno.... po parafinie dalej kupy nie ma. w pon chyba rentgen, bo jzu nie wiem co robic. Kapiele nic nie pomagaja. Bardzo duzo je a kupy nie ma. Moze naprawde sie zaczopowala albo to wapno tez tak na nia zadzialalo. Moze od tych zaparc jest pobudzona albo od duzej dawki witamin. Nie mam juz pojecia.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Składanie jaj? [scalony]
« Odpowiedź #23 dnia: 07.01.2013, 22:57:19 pm »
Jedno bym wyjaśniła, bo trochę się zagubiłam. Żółw wydala teraz rzadko (co te pięć dni) czy całkiem nie wydala?

Dokładnego składu obu podanych przez Ciebie pokarmów nie mogę znaleźć, może na opakowaniu są dokładniejsze informacje?
Pewności nie mam, ale czy Tetrafauna ReptoCal nie ma przypadkiem w składzie witaminy D3?
Podawanie pokarmu SERA Reptil Professional Herbivor też bym odradzała, przynajmniej dopóki nie znamy konkretnie składu.
Można twierdzić, iż jest zbyt wysokobiałkowy, ew wysokocukrowy, to co najmniej. Generalnie "komercyjne" pokarmy nie są najlepsze.
Żółw ma podawaną sporą ilość wapnia, minerałów, witamin w pokarmie, ma dostęp do uvb i jeszcze dodatkowo jest wspomagany lekami.
W tej sytuacji możemy doprowadzić do błędnego koła.
W pierwszej kolejności całkowicie zmieniłabym dietę. Jabłko, brokuł, kapusta czy pomidor są zdecydowanie nieodpowiednie.
Rozważyłabym też odstawienie witaminy D3 (o ile jest w preparacie).
Dość spora, sumaryczna, ilość wapnia też mnie trochę niepokoi, chyba że masz pewność co do weta?
Łatwiej byłoby coś doradzić, gdybyśmy znali choć przybliżony region zamieszkania.

USG w przypadku żółwi faktycznie nie jest łatwe. Lekarz wykonujący badanie jednak powinien mieć wiedzę z zakresu gadów, choćby podstawową.
Dużo też zależy od sprzętu, przy nieodpowiedniej głowicy nawet "fachowiec" niewiele pomoże. Plus pytanie na ile budowa gada pozwala na obserwację.

Rentgen dobrze jest zrobić, choć ważne żeby w odpowiednich projekcjach i na odpowiednim sprzęcie. Dobrze wykonane zdjęcie powie coś więcej o stanie gada, ewentualnym braku wapnia, jajkach, zaczopowaniu, kamieniach (jeśli cieniują), również będzie można zobaczyć czy faktycznie w przewodzie zalega kał. Ważne, żeby trafić na dobry sprzęt i obsługę.

Jeśli już trzymamy się jaj, to istnieje jeszcze możliwość, że dopiero się tworzą a wtedy na rtg niekoniecznie wyjdą. Zmieniła się ostatnio znacząco waga żółwia, ew zauważyłaś jakiś przyrost masy?
A może jest możliwość żeby weterynarz przeprowadził, że tak to nazwę, badanie ginekologiczne?
« Ostatnia zmiana: 07.01.2013, 23:00:29 pm wysłana przez Dorcia »

Offline becia89

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Składanie jaj? [scalony]
« Odpowiedź #24 dnia: 08.01.2013, 23:14:51 pm »
Nie wydalał z 9 dni, ale zrobil wczoraj dwie kupy:) takze narazie nie ide z nim na rentgen i mam obserwowac. Masz racje narazie zrezygnuje z pokarmow, w ogole je odstawie. A mieszkam w Olsztynie. Masa żółwicy tez sie nie zmienila. Pojawiła jej sie tylko taka mała żółto-biała plamka z tyłu na ogonie, ale nie wiem. W sumie moze wczesniej tego nie widzialam. Moze juz przesadzam i na wszystko teraz zwracam uwage, albo od tych zaparc jakies obtarciie czy cos.