Żółwie lądowe > Rozmnażanie

Zachowania godowe żółwia stepowego

(1/2) > >>

Silvanus:
Jako że to mój pierwszy post, na wstępie witam wszystkich forumowiczów :)

Posiadam dwa żółwie stepowe w wieku 24 i 10 lat. Na ogół są rozdzielone (osobne terraria), jednak są sytuacje, gdy mają ze sobą styczność - spacer, podawanie pokarmu (mają w zwyczaju wypróżniać się przy jedzeniu, toteż wyjmuję je do karmienia na plastikową tackę, by dłużej zachować czystość podłoża).

I właśnie w momentach, gdy żółwie mają do siebie bezpośredni dostęp, zaczynają przejawiać podręcznikowe wręcz zachowania godowe - większy żółw okrąża młodszego, poruszając głową w górę i w dół, następnie "podgryza" go i taranuje przodem skorupy. Co działoby się dalej, nie wiem, przerywam te zaloty, żeby nie stresować mniejszego zwierzęcia. I nie byłoby w tym w gruncie rzeczy nic dziwnego, gdyby nie fakt, że są to dwie samiczki. Czy ktoś spotkał się może z takim zachowaniem ze strony żółwicy? Może to wynikać z faktu, że nigdy nie miała kontaktu z samcem?

W załączniku zdjęcia ogona "napastnika", jakby pojawiły się wątpliwości co do jego płci ;)

Viktoria:
Wg mnie to samiec ;)

lili:
Też obstawiam samca, chociaż mój ma nieco dłuższy ogonek.

Silvanus:
Cóż, to by było chyba najbardziej zaskakujące wyjaśnienie - widziałem "na żywo" kilka samców żółwia stepowego i mają zdecydowanie dłuższy ogon, na tyle długi, że układają go na bok. Żaden z weterynarzy oglądających przez lata mojego żółwia również nie miał wątpliwości, że jest to samica. Tak czy inaczej, dzięki za odpowiedzi :)

doru:
Mi się ten ogon wydaje trochę krótki jak na samca  ::)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej