Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:14:36 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ?! piasek  (Przeczytany 6576 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
?! piasek
« dnia: 23.02.2011, 14:55:00 pm »
Muszę się z wami tym podzielić, bo aż mi ręce opadły!

Miałam dziś chwilkę czasu i podeszłam do innego zoologa niż zawsze. Od jakiegoś czasu przymierzam się do wypróbowania podłoża z mieszanki gliny i piasku. Ale z ciekawości zapytałam w zoologicznym czy maja coś gotowego, co w połączeniu z wodą tworzy taką skorupkę jak glina. Ku mojemu zaskoczeniu było takie cudo. No więc ja się pytam faceta czy jeśli zmieszam to coś z piaskiem bądź torfem czy mi się to np zbryli, w jakikolwiek sposób zwiąże. A on od razu "a dla jakiego zwierzęcia to?".
Od razu sobie pomyślałam, że jak usłyszy, że dla stepowca to zaraz mnie zacznie umoralniać, tylko wiadomo jaka bywa wiedza takowych panów.
Jak on usłyszał, że to dla stepowego to myślałam, że mnie wzrokiem zabije. No to ja na to "a co pan innego proponuje? Bo torf i ziemię do terra wypróbowałam i nie jestem zadowolona". A ona na to "PIASEK"!!!
No to ja już w duchu sobie myślę, że już widzę z kim mam do czynienia. Ale pomyślałam, że pociągnę rozmowę, może jeszcze mnie jakoś "oświeci". No więc ja mu mówię, że piasek to ostatnia rzecz jaką położyłabym mojemu żółwiowi jak podłoże. Jego wzrok mówił "ty tępa babo". Potem usłyszałam, jaki to piasek jest naturalny dla stepowca, on ma kopać a kiszek sobie nie zapcha bo jedzenie rzadko jest mokre a nawet jeśli, to mała ilość piasku zdrowemu żółwiowi nie zaszkodzi.
Gdy powiedziałam, że mam też w terra drewienka bukowe, to już mało nie zaczął gromów rzucać wzrokiem "Tym to dopiero może sobie kiszki zapchać!".

A teraz hit. Mówi do mnie "a forum na terrarium.pl pani zna?"
"No znam"
"Jestem jednym z moderatorów tegoż forum, zna pani takiego użytkownika jak ...?"
"Kojarzę" (już myślałam, że powie, że to on :P)
"No więc on rozmnarza non stop żółwie (jakieśtam, nie stepowe-chyba pustynne czy coś koło tego) i trzyma je tylko na piasku."
"No ale to różnica stepowy a pustynny"
"Proszę sobie poczytać o ich naturalnych warunkach, zobaczy pani, że piasek jest najlepszy"

Kupiłam kilka worów tego piasku, bo pomyślałam, że poczytam, może czegoś nie wiem a jakby co to zmieszam go z gliną i zrobię takie twardawe, zbrylone podłoże jak planowałam.

No więc bardzo proszę Was o komentarz, bo jestem zniesmaczona i zagubiona :(

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2011, 15:23:02 pm »
Sama sobie odpowiedziałaś na pytanie. Stepowy, a pustynny, to 2 różne gatunki.
Pozdrawiam Jakub

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #2 dnia: 23.02.2011, 15:31:27 pm »
dlatego napisałam :jakistam chyba pustynny" bo nie jestem pewna jaki gatunek wymienił a nie chcę wkładać mu usta słów, których nie wypowiedział. Ale na pewno mówił o innym gat niż stepowy.

No ok, ale co o tym piasku?.. On tak o nim przekonująco mówił...

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #3 dnia: 23.02.2011, 15:36:46 pm »
Zapytałabyś o sałatę to powiedziałby to tak samo przekonująco.
Pozdrawiam Jakub

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #4 dnia: 23.02.2011, 15:47:16 pm »
No mi się od razu lampka ostrzegawcza zapaliła, ale żeby powoływać się na takie forum jak terrarium.pl i taką funkcję jak moderator, no to przepraszam bardzo, jakąś wiedzę powinno się mieć, a uważam, że dobór odpowiedniego podłoża należy do podstawowych informacji jakie powinna posiadać osoba uznająca siebie za zorientowaną w temacie >:D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #5 dnia: 23.02.2011, 19:53:11 pm »
Pustynny żyje na obrzeżach pustyni i tam rzeczywiście może być piasek, ale też nie taki sypki jaki się sprzedaje, ale bardziej zbity. A stepowy jak nazwa wskazuje żyje na stepie. Dziecko z podstawówki by to wywnioskowało  :P Wymieszaj ten piasek z gliną :)
PS Gdzie kupujesz glinę?

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #6 dnia: 23.02.2011, 20:09:17 pm »
Ok, w takim razie piasek sie nie zmarnuje, bedzie mieszanka piaskowo-glinowa.
Viktoria, gline planuje kupic w sklepie wedkarskim, ktos tu na forum o tym wspominal, chyba Wege? ale pewnosci nie mam ::)

Jeszcze z glina nie eksperymentowalam, ciekawa jestem co mozna z niej uzyskac, bo z tego co wiem to sa jej 3 albo 4 rodzaje. Mnie bardzo ciekawi ta bryląca czy zbrylająca. Bo mam plan jakie podloze chcialabym uzyskac, ale czy wyjdzie to, czego bym oczekwiala to nie wiem :laugh: Bede eksperymentowac.

Z tego co pamietam to ktos pisal, ze miesza to w proporcjach 1:1, wiec pewnie tak zrobie, jeszcze sie w wedkarskim dopytam jak ona sie zachowuje przy wysychaniu.
Aj, dobrze, ze ten piasek nie pojdzie na zmarnowanie-10kg przytargalam sama :laugh:

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #7 dnia: 23.02.2011, 20:18:19 pm »
Hehe twarda dziewczyna :P
No w wędkarskim można, ale tak są małe woreczki po 6zł... Ja ostatnio widziałam, że w akwarystycznych dużo korzystniej wychodzi.
 

Dodano 23.02.2011, 20:26:43 pm
I mam zamiar skoczyć do centrum ogrodniczego i porównać ceny tam. Ty chyba ze śląska jesteś, to powiem Ci, nie wiem czy wiesz, w Świerklańcu jest super centrum ogrodnicze "ogród śląski" http://zurek.com.pl/
« Ostatnia zmiana: 23.02.2011, 20:26:43 pm wysłana przez Viktoria »

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #8 dnia: 23.02.2011, 20:56:51 pm »
o prosze, nawet do glowy mi nie przyszlo, ze w akwarystycznych moze byc glina, dzieki Viktoria ;)!
Tak, jestem ze slaska, ale dolnego, wiec troche mi nie po drodze, ale dziekuje za pamiec::)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2011, 21:00:41 pm »
To faktycznie, sory :P
No ja ostatnio na allegro wpisałam i znalazłam w akwarystycznych, z tym, że z przesyłką to nie przejdzie, bo za przesyłke więcej niż za glinę zapłacisz. Więc trzeba się u siebie w okolicy rozejrzeć  ;)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #10 dnia: 23.02.2011, 21:15:26 pm »
Tak, Ja pisałem o glinie i piasku. Miałem na myśli, że to dobre rozwiązanie dla żółwi ze zwyrodnieniami stawów jako wspaniałe rehabilitacyjne podłoże... Bo jak zmieszasz glinę z piaskiem 1:1 to wyjdzie ci taka skorupa twarda, po której żółw doskonale chodzi i się rehabilituje. Fajnie to wygląda, można robić góry, doliny itp bajery. Sprzątamy to odkurzaczem ;) Ale to jest rozwiązanie czasowe, nie na długo. Choć spełnia wszystkie wymogi ( trzyma wilgotność, jest stabilne, nie pyli) to nie spełnia jednego : kopanie...  :(  Jeśli dodasz więcej pisaku niż 1:1 to wyjdzie niezbyt dobre podłoże, bo pylące... Dlatego jeśli żółw jest zdrowy to lepiej ten piasek i glinę zmieszać z ziemią kwiatową... Uzyskamy wtedy bardzo fajne i mocno ubite podłoże, które nie pyli :) + jest stabilne i trzyma wilgotność :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #11 dnia: 23.02.2011, 21:26:05 pm »
Była już mowa o rodzajach gliny. Nie każda glina tworzy skorupę. Myślę, że w sklepie mogą doradzić która się nadaje

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #12 dnia: 23.02.2011, 21:32:56 pm »
wege, bardzo Ci dziekuje za pomoc!

A moglbys mi powiedziec w jakich proporcjach zmieszac tę ziemię, piasek i glinę?
I jaki rodzaj gliny wziac? Tą wiążącą?

No wlasnie Viktoria, nie wiem czy sprzedawca z akwarystycznego czy wedkarskiego bedzie wiedzial jak taka glina sie zachowa w polaczeniu z ziemia czy piaskiem. Dlatego zupelnie nie wiem jaki rodzaj gliny wybrac i jakich proporcji uzyc. A nie chcialabym wydac kilkudziesieciu zl tylko po to, zeby sobie ulepic kopiec na ogrodzie ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #13 dnia: 23.02.2011, 21:37:18 pm »
Aniu, zobacz sobie do tego tematu: http://forum.zolw.info/rozmowy-na-kazdy-temat-i-powitania/piasek-z-glina/
Nawiasem mówiąc Ty też brałaś udział w tej rozmowie... :P ale może nie pamiętasz.

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: ?! piasek
« Odpowiedź #14 dnia: 23.02.2011, 21:43:30 pm »
oczywiscie, ze pamietam :)

Sledzilam z uwaga ten watek, ale niestety niewiele mi pomogl, bo nie znalazlam tam odp na moje pyt-jakiego rodz gliny uzyc i jakie dokladnie proporcje. Chcialabym uzyskac cos bardziej zwiazanego od zwyklej ziemi ogrodowej, bardziej twarde, moze zbrylone? Zeby sie tak nie szlajało po calym terra, bo Pazurek w ciagu tyg potrafi zmieszac drewienka z torfem w proporcjach 1:1, wiec potrzebuje czegos bardziej zwartego, ale zeby tez w uzytkowaniu bylo pomocne-trzymalo wilgosc a zeby nie robilo sie z tego "bloto".
Nie wiem czy za duzo nie wymagam, bo nie mam pojecia jak taka zmieszana z ziemia glina sie zachowuje ::)

Dziekuje Viktoria za pomoc!
Mam jeszcze nadzieje, ze wege cusik mi tu doradzi ;)