Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:33:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Cześć wszystkim :)  (Przeczytany 15462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rosemarie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: -4
Cześć wszystkim :)
« dnia: 21.03.2011, 23:45:37 pm »
Cześć :)

Postanowiłam zarejestrować się na tym forum, ponieważ potrzebuję pomocy w odpowiednim przygotowaniu warunków dla mojego przyszłego żółwika. Może zacznę od tego, że kiedyś miałam żółwia (Stefcia :D), no ale niestety... pewnego dnia wypuściłam go z siostrą na świeżo przygotowany ogromny wybieg. Bardzo dobrze go przygotowałyśmy- wbiłyśmy bardzo głęboko w ziemię deski, wcześniej pozbyłyśmy się wszelkich mrówek i innych robali i zrobiliśmy raj dla Stefci o wymiarach około 2mx1m. Odeszłyśmy na chwilę i jak wróciłyśmy okazało się że żółw jakoś się wydostał. Były nawet ślady pazurków za "płotkiem". Wcześniej zdarzyło się kilka razy, że nawiał, ale sprawdzałyśmy co 5 minut. A jak już tak się stało, to nasz pies zakochany w Stefci po uszy szybko ją odnajdywał i czasami przynosił w pysku (w końcu udało nam się ją oduczyć pakowania żółwia do pyska). Tym razem wszyscy szukaliśmy, ale niestety nie znaleźliśmy ;/

To było około 5 lat temu. Teraz bardzo chciałabym mieć drugiego żółwia. Muszę tylko najpierw wszystko ładnie przygotować i liczę na pomoc innych użytkowników forum :)

Nie mogę trzymać żólwia w pokoju, bo mam alergię, dlatego będę musiała kupić dobrą grzałkę i umieścić go w piwnicy. Na szczęście nie jest tam aż tak zimno.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #1 dnia: 22.03.2011, 00:15:16 am »
Witaj na forum :) Objaśnij fragment:

Nie mogę trzymać żółwia w pokoju, bo mam alergię, dlatego będę musiała kupić dobrą grzałkę i umieścić go w piwnicy. Na szczęście nie jest tam aż tak zimno.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #2 dnia: 22.03.2011, 10:00:00 am »
Muszę się przyczepić. Jaki jest sens kupowania zółwia, skoro ma przebywać w ciemnej piwnicy bo masz alergie. To nie kupuj żółwia wcale.
W dodatku, jak to pies nosił żółwia w pysku  :o Nie powinien mieć z nim żadnego bliskiego kontaktu.
« Ostatnia zmiana: 22.03.2011, 10:07:54 am wysłana przez sola »

TomaszW

  • Gość
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #3 dnia: 22.03.2011, 22:38:41 pm »
Nie mogę trzymać żólwia w pokoju, bo mam alergię, dlatego będę musiała kupić dobrą grzałkę i umieścić go w piwnicy. Na szczęście nie jest tam aż tak zimno.

Przykro mi, ale moim zdaniem nie masz warunków i predyspozycji do tego, aby hodować żółwia.

Żółw w piwnicy?!!!To jakiś żart?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #4 dnia: 23.03.2011, 18:53:59 pm »
na żółwia nie można mieć alergii...  :-X
TUPTUŚ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #5 dnia: 23.03.2011, 19:02:59 pm »
na żółwia nie można mieć alergii...  :-X

Agnieszko, można mieć nawet na rybki alergie... :( Niestety... Chodzi tu raczej o odchody zwierzaka :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Rosemarie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: -4
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #6 dnia: 23.03.2011, 19:45:52 pm »
Eh... Już części osób nie lubię ;/
Po pierwsze: czy pod pojęciem piwnica rozumiecie ciemne, zimne, straszne, zakurzone, schowane 5 metrów pod ziemią miejsce? Jeśli tak u Was wygląda piwnica, to radzę zrobić remont.

wege, cześć :)
Co dokładnie mam objaśnić?
Jeśli chodzi o piwnicę, to są tam całkiem dobre warunki dla żółwia, zwłaszcza, że latem wpada tam sporo słońca, od południowej strony i jest naprawdę ciepło. Zimą przeniosłabym go gdzieś do domu. Moja babcia i dziadek mieszkają zaraz obok (dzieli nas ściana), więc możliwe, że tam. Nie chcę im wpychać do domu kolejnego zwierzaka (pies śpi tam zimą; ma 11 lat i musi być w bardzo ciepłym miejscu).

A co do alergii, to można mieć na naskórek żółwia (znając moją alergię na wszystko, pewnie na to też jestem uczulona), odchody i pewnie coś jeszcze, o czym nie wiem. W terrarium z ziemią i roślinkami przede wszystkim pleśń, na którą mam ogromne uczulenie. Oprócz tego w takich miejscach gromadzi się mnóstwo roztoczy. Na nie oczywiście też mam uczulenie ;<
Mam akwarium z rybami i nic mnie nie uczula, ale to zupełnie co innego. Może być tam pleśń, ale jest jej mniej i pokrywa nic nie przepuszcza.

Offline Spocco rocco

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 0
  • 2x testudo horsfieldi, żółw stepowy
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #7 dnia: 23.03.2011, 19:56:03 pm »
Szczerze ci powiem: masz zbyt wysokie pojęcie o sobie. Po pierwsze, jako niedoświadczona osoba odwiedzasz to forum i mówisz nam, że kupujesz żółwia i masz zamiar umieścić go w piwnicy. My, hodujący żółwie od lat i znający się na tym dobrze, dajemy ci radę, że żółwia nie należy tam trzymać. A ty, twierdząc, że wbrew wszystkim okolicznością masz rację, obrażasz się na nas. To szczytowo nieodpowiedzialne. Nie pozwalam ci wsadzić żółwia do piwnicy. Ale pozwolę ku twojej upartości dać jeden warunek: prześlij nam zdjęcie piwnicy i opowiedz nam, gdzie zamierzasz tego żółwia umieścić i w jaki sposób. A poza tym, wracając do alergii, skoro masz alergię na roztocza, to sądzę, że prędzej dopadnie cię w tej piwnicy (bo tak czy inaczej tam jest najwięcej kurzu w całym domu) niż alergia na żółwia w pokoju. Nawet nie wiesz.
Pozdrawiam razem z moimi dwoma żółwikami stepowymi, Zuzią i Kapslem!

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #8 dnia: 23.03.2011, 21:17:58 pm »
Nie zraziło mnie, że na wstępie między innymi mnie nie lubisz i będę nadal się czepiać, bo chodzi o dobro żółwia, którego zamierzasz kupić a nie o twoje dobre samopoczucie.
Jeśli mam być drobiazgowa to piwnica jest kondygnacją podziemną lub najniższą nadziemną, dla której poziom podłogi co najmniej z jednej strony budynku znajduje sie poniżej poziomu terenu. A więc już z samej definicji wynika, że piwnica nie jest ciepłym i jasnym miejscem. Od samej podłogi zimno strasznie ciągnie. Po za tym żółw powinien całodobowo w okresie letnim przebywać na wybiegu, a zimą spać w zimnym pomieszczeniu lub lodówce, więc po co wynosić żółwia do domu czy też do dziadków.

Mówisz, że masz uczulenie na żółwia, ok uczulenia bywają różne. Jednak w takim wypadku, kto będzie sie opiekował żółwiem. Codziennie karmił, czyścił terrarium?

Pozostań lepiej przy rybkach.
« Ostatnia zmiana: 23.03.2011, 21:43:23 pm wysłana przez sola »

TomaszW

  • Gość
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #9 dnia: 23.03.2011, 21:41:03 pm »
... latem wpada tam sporo słońca, od południowej strony i jest naprawdę ciepło. Zimą przeniosłabym go gdzieś do domu.

Latem to żółw powinien być trzymany na zewnątrz - w specjalnie przygotowanym wybiegu.Powinnaś to wiedzieć, bo miałaś już kiedyś żółwia.... i wybieg też (z tego, co piszesz niezbyt udany, bo żółw z niego uciekał).

Zimą powinien hibernować w chłodnym pomieszczeniu - np. w lodówce lub piwnicy.To też powinnaś wiedzieć.

Skoro masz alergię nie powinnaś mieć żółwia.
Nie wiem, ile masz lat, ale czasem trzeba zrozumieć, że w życiu nie można mieć wszystkiego, czego się chce.

Z tego, co piszesz wynika, że Twoja wiedza na temat hodowli żółwi nie jest zbyt duża.Nie jestem wszechwiedzący (bo też popełniłem kilka błędów), ale razi mnie Twoja niewiedza.

Oczywiście nikt z nas nie zabroni Ci kupić żółwia...

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #10 dnia: 23.03.2011, 22:19:41 pm »
Cześć. Bardzo dobrze, że przed kupnem żółwia postanowiłaś poczytać o jego hodowli i napisać z prośbą o wszelkie porady, żeby się przygotować. Tak jak przed zakupem psa zastanawiamy się, czy będziemy mieć czas z nim wychodzić na spacery, szczotkować sierść, mieć cierpliwość nauczyć czystości, etc, tak przed kupnem żółwia warto się zastanowić, czy spełni się specyficzne potrzeby tego zwierzaka.
Wybacz niektórym użytkownikom emocjonalne podejście, ale rozejrzyj się: co chwila przybywa na forum osób, które źle trzymały żółwia i chcą to zmienić, póki nie jest za późno (w tej grupie ja). Zaczynamy od początku, z tym że żółwikowi się nigdy nie odda przecierpianych lat, niejako zaczynamy "od końca". Ty możesz zacząć tak jak należy, od przemyślenia pewnych kwestii. Czy żółw będzie od późnej wiosny do wczesnej jesieni na zabezpieczonym przed ucieczką i innymi zwierzętami wybiegu? Czy podejmiesz się zimowania żółwia? (w lodówce, nie "na pokojach") Czy będziesz przestrzegać prawidłowej żółwiowej diety? 4) O co chodzi z tą piwnicą, zdaje się że mamy tu jakieś pomieszanie definicji.. jeśli to czyste, niezamieszkane pomieszczenie na parterze, komórko-spiżarka, to w miesiącach pomiędzy zimowaniem i wybiegiem pewnie można tam trzymać terra. Aha, jak terra to z całym "rynsztunkiem" (lustrzanka, uvb, kryjówka, basenik). Pleśń nie ma tam racji bytu.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #11 dnia: 23.03.2011, 22:46:06 pm »
Moim zdaniem żółw w Twoim przypadku adpada...  :(

Nie pozwalam ci wsadzić żółwia do piwnicy.

Buahahahaha  :laugh:  ;) Dobre...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Rosemarie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: -4
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #12 dnia: 23.03.2011, 22:52:42 pm »
Poprzedni żółw był u babci i dziadka, cały czas, latem wypuszczany codziennie na dwór. Więc nie miał złych warunków. Wiem, jak zaopiekować się zwierzakiem. Miałam Stefcię przez 5 lat i ani razu nie była chora. Wiem, za chwilę polecą teksty w stylu "to, że nie była chora, nie znaczy, że była szczęśliwa". Zapewniam Was- była.

Jak już ktoś powiedział- nikt nie zabroni mi kupić żółwika. Przykro mi- nie zamierzam posłuchać Waszych "rad". Potrafię zapewnić żółwiowi dobre warunki.
Jeśli chodzi o piwnicę, to jak mówiłam jest tam ciepło. Zimą, jeśli jednak będzie za zimno to przestawię go do nieco cieplejszego miejsca.
Po co mówicie, że od podłogi piwnicy leci zimno, skoro za chwilę piszecie, że zimą musi być chłodno? Latem jest ciepło, zimą jest chłodno.

Niestety nie mogę teraz zrobić zdjęć. Są kładzione nowe płytki i nie mogę się dostać do środka.

semiramida, dziękuję, że chociaż Ty chcesz mi pomóc w urządzeniu wszystkiego  :)
No więc tak: wybieg jestem w stanie przygotować. W ogrodzie jest sporo miejsca na spory wybieg.
Gorzej z zimowaniem. Nie mogę włożyć go do lodówki- wolę nie wiedzieć, co rodzice zrobiliby ze mną i żółwiem; już i tak źle reagują na widok robaków dla ryb w zamrażarce). Przyznam się- nie wiedziałam, że zimowanie jest tak skomplikowane. Nie ma żadnego innego sposobu? Mogę trzymać go nie w lodówce i ciągle kontrolować temperaturę.
Z dietą nie ma problemu.
"Piwnica" to dokładnie to, co opisałaś.
Wiadomo, że terra musi być z całym sprzętem... Dlatego najpierw chcę wszystko kupić.
Mam jedno pytanie. Jakie terrarium lepsze? Drewniane, w stylu szuflady, czy szklane? Łatwiej zrobić to pierwsze, bo drugie z całym sprzętem będzie dużo kosztować.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #13 dnia: 24.03.2011, 01:08:55 am »
Lepsze drewniane.
Jak nie chcesz żółwia zimować - to nie bierz gat. zimujących tylko niezimujące i masz ten problem z głowy. Wybieg konieczny dla każdego gatunku.
A tej piwnicy też przeciwna jestem. Nawet jak ma okienko - zapewne typu mały lufcik i ogrzewanie - to żółw będzie tam narażony na przeciągi, niskie temp., kiepską wentylację - co w rezultacie może spowodować ciężkie choroby układu oddechowego.
Gatunki niezimujące potrzebują w pomieszczeniu gdzie stoi terro temp. w zimę ok. 24-25 stopni. Nie wiem - czy tyle jest w Twojej piwnicy. Jak będziesz tam miała 15 stopni, to niczym w terro nie nagrzejesz i żółw złapie zapalenie płuc.
Dlatego pomyśl nad tym. Bo to odpowiedzialność wziąć zwierzę. 
Może jednak jesteś w stanie coś zrobić ze swoją alergią - jak jesteś uczulona na wszystko - co i tak w domu jest - to terra z żółwiem w domu Cię nie zabije. Jak będziesz sprzatała u gada - to  więcej tam nie będzie kurzu czy roztoczy niż w pościeli czy książkach.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Cześć wszystkim :)
« Odpowiedź #14 dnia: 24.03.2011, 02:19:12 am »
Rosemarie, dziękuję ci za złośliwego minusa :) Przekonałaś mnie tym, że jesteś nieodpowiednią osobą do trzymania zwierzaków. Odpowiedni właściciel to taki który jest wrażliwy na krytykę i jej nie olewa. A ty zwyczajnie okazałaś się złośliwą osobą, która olewa krytykę :) + Mam w nosie czy mnie lubisz, czy nie xD Mam tylko nadzieję, że rodzice się opamiętają i niepozwolą ci na żółwia, lub nigdzie nie będzie możliwości kupna gada...   ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)


Sorry, this topic is locked. Only admins and moderators can reply.