Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:39:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Łyżka....  (Przeczytany 11028 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amelia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 2
  • Żółw żółtolicy Lękuś....
Łyżka....
« dnia: 19.04.2013, 19:49:13 pm »
Witam:) Od dawna zadaje sobie pytanie , ale zdecydowałam się zapytać Was:)
Oto pytania:

1 Z jakich czasów pochodzi ta łyżka?

2 .  Z jakiego kraju pochodzi?

oto łyżka  z kątów: rączka , bok , pion , takie coś czym się je:)oczywiście w innej kolejności:)
« Ostatnia zmiana: 19.04.2013, 19:51:55 pm wysłana przez Amelia »

Offline Iustitia

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • Stepowy Gustaw
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #1 dnia: 19.04.2013, 20:24:53 pm »
U mojej babci w letniej kuchni zawsze leżało kilka identycznych. Twierdziła, że są tam od zawsze, więc stawiam na.... II wojne światową?

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #2 dnia: 19.04.2013, 20:58:46 pm »

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #3 dnia: 19.04.2013, 21:43:47 pm »
Teraz łyżka... :-X
Kolejny wątek kończący się na jednej lub dwóch wypowiedziach.... ???

A dowiedziałaś się ostatecznie, przy jakiem temperaturze można wynieść żółwia na dwór?

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #4 dnia: 19.04.2013, 21:50:15 pm »
Tomek daj spokoj.Temet rownie ciekawy jak biblioteczka ;-)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #5 dnia: 19.04.2013, 22:25:55 pm »
Tomasz tutaj gdzie indziej jest problem pogrzebany.Amelka nie jest niczemu winna.
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #6 dnia: 19.04.2013, 22:29:52 pm »
OK. :-X

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #7 dnia: 19.04.2013, 23:27:57 pm »
Szczerze- ja się zgadzam z Tomaszem. Znaczy niech Amelka robi co chce, zakłada i miliard takich wątków, tylko niech to idzie w parze z tym co było pierwotną przyczyną jej pojawienia się tutaj. bo widzę, że dalej jak braki w wiedzy były tak są i niewiele się zmienia w tej kwestii.
Co ze skorupką Twojego żółwia Amelko? Prosili o zdjęcia, pisali że coś do czochrania musi być a tam zero odpowiedzi jak widzę. Co z temperaturą i wychodzeniem na dwór? W ogóle masz jakiś wybieg dla niego na dwór? bo z akwarium był problem...

A co do łyżeczki to mi się zdaje, że tyle co ma jakąś tam wartość sentymentalną. taka łyżka jak wiele innych, nie ma jakichś charakterystycznych zdobień, szczegółów, jest zniszczona a na tych zdjęciach nie widać próby- więc to srebro nie jest. Ot łyżka jakich wiele- według mnie, laika. Jak chcesz wiedzieć więcej to zanieś ją do antykwariatu. Tam, o ile trafisz na kogoś kto się trochę zna na rzeczy, dowiesz się więcej szczegółów. 

Biblioteczka jest o tyle ciekawsza, że nie jest zwyczajna. Sama w sobie to po prostu mebel  ale z nią łączy się jakaś historia ^^
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #8 dnia: 19.04.2013, 23:42:22 pm »
Dziękuje Minka za poparcie. :) Cieszę się, że ostatnio tak dobrze się rozumiemy. :)

Napisałaś dokładnie to, co miałem na myśli.Ja nie zrobiłem tego wcześniej tylko dlatego, abym nie został oskarżony o czepianie się Amelii.Prawdą jest, że Amelia zakłada wiele różnych wątków i na różne tematy..... nie związane z hodowlą żółwi.W wątkach dotyczących żółwi nie wypowiada się chyba wcale.No może z wyjątkiem tych, które sama zakłada.Pyta w nich o rzeczy podstawowe - takie, które hodowca żółwi powinien wiedzieć na samym początku.Na zadawane przez nas pytania odpowiada lakonicznie lub wcale.Ostatecznie jest tak, że wątki przez nią założone urywają się bez wieści...

ps.Podobnie było w poprzednim wcieleniu Amelii, kiedy to była Oliwią765.
 

Dodano 19.04.2013, 23:46:31 pm
A co do łyżki...

Jeśli jest z aluminium to znaczy, że została wyprodukowana w PRL - u, czyli po wojnie.

Jeśli jest z innego metalu to też może być z PRL - u.Trudno stwierdzić, jeśli nie ma żadnej sygnatury.Wygląda na zużytą, więc można założyć, że jest stara.

Z przedwojennych i powojennych sztućców najbardziej kojarzę wytwórnię GERLACH, która sygnowała swoje wyroby.
« Ostatnia zmiana: 19.04.2013, 23:51:10 pm wysłana przez tomaszw »

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #9 dnia: 20.04.2013, 00:03:34 am »
Tomek co jak co ,ale chyba wiesz,ze ja ciebie zrozumiem.W zupelnosci Was rowniez popieram.Moja obrona wynika ze swiadomosci,ze Amelka ma 9 lat.Toz to dziecko!Jesli kogokolwiek bym winila ,to raczej rodzicow.Amelka wydaje sie byc dzieckiem bez zajec.Fakt,nie powinna zakladac co rusz nowych watkow.Jestem mamą i stad moze tyle cierrpliwosc.Osobiscie bardzo mi zal Amelki.Minka,Tomasz temat biblioteczki jest dla mnie nieporownywalny z tematem o lyzkach,czy tez talerzach jesli takowe by byly.Tomasz wiem,ze lubujesz sie w antykach.Jaka ja mam super bibl+e!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #10 dnia: 20.04.2013, 00:13:11 am »
Oczywiście i Tobie też przyznaję rację Tośka. :)
Problemem jest właściwie.... internet i niekontrolowany przez nikogo dostęp do niego dla dzieci oraz anonimowość w internecie, która stwarza poczucie bezpieczeństwa i zarazem bezkarności.Mimo to uważam, że zwrócenie Amelii uwagi (nie pierwszy raz) jest właściwe - pedagogiczne.Przede wszystkim dla niej samej jak i dla jej żółwia i innych zwierząt, które ma (patyczak).Niestety nie przynosi to skutku...  :(

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #11 dnia: 20.04.2013, 00:18:05 am »
nie można zwalać winy na to, że to dziecko. Oliweczka i Janek też jeszcze dzieciaki a takie rozgarnięte i chętne do nauki i zdobywania wiedzy, że aż miło nawet na proste i "oczywiste" pytania podpowiadać, bo wiadomo, że to da efekt.:-* A są niewiele starsi. a chyba jak Oliwa tu dołączyła to była w wieku Amelki  
Tomek co do odpowiedzi Amelki w innych wątkach które jej nie dotyczą to chyba i lepiej- trzeba mieć wiedzę żeby pomagać.

I to nie jest czepianie się. Chodzi głównie o dobro żółwia, bo wszyscy po to tu jesteśmy..
Amelka chyba już wie, że o to nam chodzi tylko teraz niech coś z tym zrobi bo bo jej brak reakcji nie szkodzi jej czy nam tylko żywemu, zupełnie na nią zdanemu zwierzakowi.. Do niej jako do niej nikt nie jest uprzedzony bez powodu, nie piszemy tego np dlatego, że jej nie lubimy czy się uwzięliśmy. na pewno jest fajną dziewczynką ale zwierzątko to obowiązek i trzeba sie z niego wywiązywać..
Rodzice to swoją drogą. Niezależnie czy to będzie bojownik w kuli czy wymagający gad, pies, kot czy papuga rodzic MUSI mieć nadzór nad tym jak dziecko opiekuje się zwierzątkiem i to on musi dopilnować, żeby warunki były odpowiednie. Chociaż na przykładzie Oliwki widać, że dziecko tez wiele może nauczyć rodzica jeżeli tylko chce. Bo tutaj akurat to Oliwia jest główna inicjatorka zmian i ulepszeń u Frani..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #12 dnia: 20.04.2013, 00:37:04 am »
Oczywiscie masz racje,ale nie zmienia to faktu,ze jednak jest ogromna roznica miedzy Oliwka a Amelka.Amelka wydaje sie byc niereformowalna.Wina wychowania czy poprostu taki charakter?Moje dzieci maja jakis umiar,a i obowiazki pelnia wspaniale.Julka ma 8 a Mati 13 a oboje wiedza,ze przed szkola trzeba pojsc ,otworzyc okno w szklarni,nalac wody i dac swieze jedzenie.Kazdy moze sie dwoic i troic,a Amelka i tak azlozy setki watkow i nie poszerzy swojej wiedzy odnosnie zolwi.Wszystko uwazam jest to kontakt rodzica z dzieckiem i ich zacheta,jak rowniez wytrwalosc dziecka i zacheta rodzicow,gdzie wspanialym przykladem jest Oliwka
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #13 dnia: 20.04.2013, 00:43:03 am »
Oliwia już od dawna mnie zadziwia!
Szybko się uczy i jest otwarta na zdobywanie wiedzy.Dodatkowo dzieli się swoją wiedza z innymi.Pozostaje tylko się cieszyć. :)

Oliwka i JanBZ są dowodem na to, że dzieci jak najbardziej mogą zajmować się zwierzętami.Pod warunkiem jednak, że tak jak wymieniona dwójka mają dobrą wolę, chęć zdobywania wiedzy i otwarte umysły.No i przede wszystkim słuchają rad, a w przypadku wątpliwości zadają pytania.

A wracając do Amelii.
Nie mam nic przeciwko, aby odpowiadać dwadzieścia razy na te same pytania, ale muszę widzieć, że dana osoba się stara, dąży do poszerzenia wiedzy o żółwiach i wykazuje chęć współpracy.

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Łyżka....
« Odpowiedź #14 dnia: 20.04.2013, 00:52:14 am »
Amen :-)
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu