Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:24:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...  (Przeczytany 22655 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Amelia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 2
  • Żółw żółtolicy Lękuś....
Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« dnia: 07.04.2013, 19:06:02 pm »
Hej! dziś opowiem Wam o moim kolejnym zwierzaku w moim "zwierzyńcu" , : patyczaku.
Mój patyczak urodził się w grudniu 2012.r.. Przeszedł już 2 wylinki , i czekam na kolejne 3:) , wtedy będzie dorosły.
Mam Go w terrarium. Nazywa się Zygmunt "Zyguś".  Jeśli ktoś zna się , lub posiada patyczaka chętnie wysłucham info na ich temat.
Odżywia się zamrożonymi liśćmi : dębu , wiśni , porzeczki. Podłożem jest ziemia. Zdjęcie Zygusia i Jego terrarium w załączniku
zdjęcia 1 : całe terra
zdjęcie 2 : terra z góry
zdjęcie 3 : patyczak

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #1 dnia: 07.04.2013, 19:11:20 pm »
Widzę, że Amelia kolekcjonuje zwierzaczki.
Mam nadzieję, że w przypadku hodowli patyczaka posiadasz większą wiedzę niż w przypadku hodowli żółwi wodno - lądowych.
Ja też kiedyś miałem patyczaka. :)

Offline Amelia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 2
  • Żółw żółtolicy Lękuś....
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #2 dnia: 07.04.2013, 19:14:36 pm »
Widzę, że Amelia kolekcjonuje zwierzaczki.
Mam nadzieję, że w przypadku hodowli patyczaka posiadasz większą wiedzę niż w przypadku hodowli żółwi wodno - lądowych.
Ja też kiedyś miałem patyczaka. :)
Mam przyjaciółkę która pomaga mi zdobywać wiedzę o patyczakach:)
No i Wy oczywiście:)


 

Dodano 07.04.2013, 19:15:08 pm
Jeśli możesz opowiedz mi coś o nich:)Ale nie od od cioci Wikipedii
« Ostatnia zmiana: 07.04.2013, 19:18:12 pm wysłana przez Amelia »

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #3 dnia: 07.04.2013, 19:27:27 pm »
Niestety moje doświadczenie jest niewielkie i boję się udzielać rad. <angel>

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #4 dnia: 07.04.2013, 19:38:18 pm »
Fajowy, ja niestety nic nie wiem na temat Patyczaków,a to pudełko w którym jest nie jest za małe?Amelko napisz coś więcej, bo ty zapewne wiesz najwięcej na temat jego potrzeb  ;)
Pozdrawiam Beata :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #5 dnia: 07.04.2013, 19:41:20 pm »
Mnie się zawsze podobałby patyczaki,ale nie mam  zadnego o nich pojecia.Powiesz coś?
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Amelia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 2
  • Żółw żółtolicy Lękuś....
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #6 dnia: 07.04.2013, 19:57:18 pm »
Patyczaki są łatwe w hodowli ,nie potrzebują większego terrarium niż moje ,póki nie zyskają  15cm.
Z moim patyczakiem nie mam jakichkolwiek kłopotów. 8)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #7 dnia: 07.04.2013, 19:59:57 pm »
Co jada ? Trzeba go dogrzewać ?
Napisz coś więcej bo fajniuutki  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #8 dnia: 07.04.2013, 20:02:19 pm »
Podzielam zdanie Tosi, są bardzo interesujące i również chętnie dowiem się czegoś więcej na temat tych owadów, kiedyś coś czytałam, że mogą osiągnąć nawet 40cm długości to chyba jednak terro musiałabyś zmienić jak by Ci tak wyrósł ;)A napisz coś o jego diecie co wcina?
Pozdrawiam Beata :)

Offline Amelia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 2
  • Żółw żółtolicy Lękuś....
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #9 dnia: 07.04.2013, 20:10:07 pm »
Trzeba go zraszać2-3 razy dziennie ponieważ żyje w naturze w klimacie tropikalnym w Wietnamie tam wilgotność jest duża dlatego go zraszamy
Taki wielki to on nie będzie  :P w pierwszym poście pisałam czym się żywi zimą ,a latem normalnie żywymi listkami.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #10 dnia: 07.04.2013, 20:58:40 pm »
A trzeba go dogrzewać ?
Jak się rozróżnia płeć  ?  :D
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #11 dnia: 07.04.2013, 21:07:20 pm »
Te zwierzęta nie mają samic i samców.  ;) Nie trzea ich dogrzewać lecz nie mogą być w temperaturze niższej niż 15*C.  ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #12 dnia: 17.04.2013, 14:06:45 pm »
Nie znam się zupełnie na patyczakach, mogę jedynie polecić do poczytania wiarygodne źródło, opis na tcp --> http://www.terrarium.com.pl/zobacz/straszyki-patyczaki-liscce-2574.html oraz tamtejsze forum poświęcone patyczakom --> http://www.terrarium.pl/forum/39-straszyki/.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline TomaszW

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 509
  • Reputacja: 9
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #13 dnia: 21.04.2013, 16:10:41 pm »
Terrarium/zbiornik hodowlany:
Owady te trzymamy w odpowiedniej wielkości i odpowiednio zabezpieczonym przed ucieczką terrarium, akwarium, faunarium czy też dużym słoju. Najważniejszym wymiarem jest jego wysokość. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić 3-krotność całkowitej długości patyczaka (oczywiście małe owady trzymamy w mniejszych zbiornikach, duże w odpowiednio większych). Jako wystrój możemy zastosować wszelkiego rodzaju sztuczne rośliny, ścianki z włókna kokosowego lub korka prasowanego. Nie można oczywiście zapomnieć o patykach, gałęziach czy korzeniach, których zadaniem jest zwiększenie powierzchni życiowej. Pełnią one również ważną funkcję podczas zrzucania wylinki podczas której patyczaki zwisają swobodnie przyczepione właśnie do w/w elementów wystroju. Alternatywą dla sztucznych roślin, są oczywiście rośliny żywe które niewątpliwie uatrakcyjnią każdy zbiornik. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba dobrać rośliny w taki sposób, aby warunki panujące w terrarium były dla nich odpowiednie oraz aby były to gatunki nie wchodzące w skład diety patyczaków.  Jako podłoża możemy użyć włókna kokosowego, chipsów kokosowych, mieszanki torfu z piaskiem, lub samego torfu. Podłoże pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Dość istotnym czynnikiem w samej konstrukcji terrarium jest jego wentylacja. Nie może ona być zbyt mała, gdyż będzie to sprzyjało pojawianiu się pleśni zarówno na podłożu jak i elementach wystroju. Źródło oświetlenia nie jest konieczne, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zamontować. Należy jednakże pamiętać, aby cykl dzienny nie trwał dłużej niż 10-14h.

Przykładowe optymalne wymiary terrariów dla w/w gatunków to odpowiednio:
15x15x20cm dla Patyczaka indyjskiego (5-8 sztuk), 30x30x30cm dla wietnamskiego (3-4 sztuki) i 20x25x30cm (3-4 sztuki) dla rogatego.

Temperatura:
Patyczak indyjski (Carausius morosus) 20-24°C, patyczak wietnamski (Ramulus artemis) 20-24°C, patyczak rogaty (Medauroidea extradentata)  21-23°C. Są to warunki „optymalne” jednakże w/w gatunki patyczaków są stosunkowo tolerancyjne i różnice w temperaturze wynoszę nawet kilka °C nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia (mimo wszystko starać się, aby nie spadała ona poniżej 15-16°C).

Wilgotność:
Dla wszystkich w/w gatunków patyczaków najodpowiedniej jest utrzymywać wilgotność na poziomie 70-80%. W większości przypadków wystarczy 1 krotne zroszenie terrarium najlepiej w godzinach wieczornych i letnią wodą raz na 2-3 dni. Zdarza się jednak , że w okresie zwiększonej temperatury w naszych domach z jednoczesnym ograniczeniem ich wentylacji (zima) wskazane jest częstsze spryskiwanie terrarium. Zwrócić należy uwagę, aby nie przesadzić z ilością wody co może skutkować rozwojem pleśni lub „utopieniem” jaj czy młodych osobników.

Aktywność:
Wieczór, noc, wczesny ranek.

Żywienie:
Mimo, że nie są to zwierzęta o wysokich wymaganiach żywieniowych, zdobycie dla nich pokarmu, może czasami, szczególnie w okresie zimowym przysporzyć „trochę” problemów.
Podstawę diety w/w gatunków powinny stanowić liście jeżyn lub malin, ewentualnie róży, truskawek, poziomek, dębu, melisy, bluszczu, leszczyny, trzykrotki czy też liście niektórych drzew owocowych. Jeśli nie mamy dostępu w danym momencie do w/w roślin możemy w ostateczności podać natkę pietruszki.
Dla młodych osobników starajmy się dobierać rośliny o miękkich liściach. Dość istotną kwestią jest również  tendencja do przyzwyczajania się przez patyczaki do jednego rodzaju pokarmu, w związku z czym nie należy zbyt często zmieniać menu.

Rozmnażanie:
Patyczak indyjski (Carausius morosus) w hodowlach domowych rozmnaża się poprzez partenogenezę, tak więc samiczki do zapłodnienia nie potrzebują samców, a mimo to znoszą zapłodnione jajka z których wylęgają się młode patyczaki. Samiczki najczęściej zaczynają znosić jajka po 2 tygodniach od ostatniej wylinki. Jedna samica może podczas swojego życia „wyprodukować” nawet 200-300 jajeczek z częstotliwością 1szt/dzień. Są one podobnie jak odchody rozrzucane przypadkowo po całym zbiorniku hodowlanym. W zależności od warunków (temperatura i wilgotność) młode patyczaki wylęgają się po 60-120dniach.
Patyczak wietnamski (Ramulus artemis) podobnie jak w przypadku patyczaka indyjskiego rozmnaża się poprzez partenogenezę. Samice zaczynają składać jajka kilka tygodni po ostatniej wylince. W zależności od warunków młode lęgną się po 1-1,5 miesiącu w temperaturze powyżej 25 °C i po 2-3 miesiącach w temperaturze pokojowej.
Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata)  rozmnaża się zarówno płciowo, jak i poprzez partenogenezę . Samce są mniejsze i posiadają na końcu ogona charakterystyczne zgrubienie w którym znajdują się ich narządy kopulacyjne. Spośród wszystkich zniesionych przez samicę jajeczek (nawet 3-4 szt/dzień), obserwuje się największy odsetek wyklutych młodych w sytuacji gdy pochodzą one z rozmnażania płciowego. Młode lęgną się po około 1-2 miesiącach przy temperaturze powyżej 24°C i po 3-4miesiącach przy temperaturze sporo niższej. 

Długość życia:
Patyczak indyjski (Carausius morosus) : Okres do ostatniej wylinki (2,5-5,5 miesięcy), okres po ostatniej wylince 5-8 miesięcy, choć dość często się zdarza, że przy odpowiednich warunkach dożywają nawet 10-12 miesięcy po ostatniej wylince.
Patyczak wietnamski (Ramulus artemis): 2-4 miesiące do ostatniej wylinki, 5-10 miesięcy po ostatniej wylince.
Patyczak rogaty (Medauroidea extradentata): 2-4 miesiące do ostatniej wylinki, 5-10 miesięcy po ostatniej wylince.

Uwagi końcowe:
Decydując się na kupno patyczaków należy zwrócić szczególną uwagę na kilka najważniejszych kwestii:
Pokarm dla patyczaków starajmy się zbierać w miejscach oddalonych od „cywilizacji”, aby uniknąć roślin zanieczyszczonych oparami pochodzącymi chociażby z rur wydechowych samochodów. Należy również zwrócić uwagę, aby potencjalny pokarm nie był pryskany preparatami owadobójczymi.
Patyczaki są delikatnymi stworzeniami (szczególnie młode osobniki), tak więc uważajmy podczas wykonywania wszelkich czynności w terrarium, spryskując je wodą, wymieniając podłożę czy pokarm na świeży.
W zbyt ciasnych zbiornikach patyczaki mogą się wzajemnie podgryzać i/lub mieć problemy z przejściem wylinki.
O ile do temperatury panującej w terrarium nie trzeba przywiązywać większej wagi, o tyle jeśli chodzi o wilgotność to powinniśmy pilnować, aby nie była ona zbyt niska (problemy z wylinką, „zamieranie” jajeczek), ani zbyt wysoka (podtopienia jaj i/lub młodych osobników, ryzyko pojawienia się pleśni)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Mój patyczak:) Nietypowy zwierz...
« Odpowiedź #14 dnia: 21.04.2013, 16:18:12 pm »
terrarium.com.pl? mój brat jak tak wyczytał o straszyku diabelskim (??) czy jakoś tak to kupił sobie 4 ^^
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.