Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 23.04.2024, 17:03:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pogawędnik  (Przeczytany 9913 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Pogawędnik
« dnia: 25.12.2012, 21:13:14 pm »
Witam  :)  - jeśli jest już taki wątek to przepraszam -  Tu  sobie "gadamy"  :P .

A  więc  co mam u was? Bo ja się bardzo cieszę , bo niedługo kupuję żółwia (dokładnie 28.12.12 , w piątek)  :D

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #1 dnia: 25.12.2012, 22:25:29 pm »
hmm nie wiem czy juz jest taki watek ::) ale ciesze sie ze bedziesz mial zolwia :) juz wiesz jaki to bedzie zolw?
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #2 dnia: 25.12.2012, 22:52:22 pm »
To wielka radość, zarówno Twoja jak i nasza  :-* Na pewno zapewnisz żółwiowi dobre warunki  ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #3 dnia: 26.12.2012, 10:19:40 am »
hmm nie wiem czy juz jest taki watek ::) ale ciesze sie ze bedziesz mial zolwia :) juz wiesz jaki to bedzie zolw?

To wielka radość, zarówno Twoja jak i nasza  :-* Na pewno zapewnisz żółwiowi dobre warunki  ;)

Chcę kupić żółwia stepowego lub greckiego. Kupie go w zoologicznym . - Niestety nie znalazłam nikogo kto chce sprzedać żółwia.- Ale w  sklepie zoologicznym mam już upatrzonego żółwia  ;) Bardzo dużo czytam o żółwiach na stronie oraz na forum. Wiele się dowiedziałam , chce zapewnić żółwiowi odpowiednie warunki :) Jestem   jeszcze "niepełnoletnia" więc nie chodzę do pracy. I uzbierałam (w  Święta)  kase na żółwia.   Bo pod choinkę miałam dostać żółwia , lecz zamiast żółwia dostałam na niego kasę.
- Nawet to i lepiej , ponieważ sama wybiorę żółwia . Zdrowego , zadbanego..... 
 :-*

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #4 dnia: 26.12.2012, 10:43:03 am »
swietnie,ze zanim bedziesz miec gadziora pobierasz info o nim.napewno wiele rzeczy nauczysz sie w praktyce ale i teoria jest wazna.a tak sobie mysle  ::) moze zamiast kupywac zolwia w sklepie,moze pomyslisz nad adopcja z naszego forum  :) jest kilka stepkow ktorym dobry dom by sie przydal,a za pieniazki nazbierane na gwiazdke moznaby bylo pomyslec o urzadzeniu mu terra i innych potrzebnych rzeczy ;)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #5 dnia: 26.12.2012, 11:12:29 am »
swietnie,ze zanim bedziesz miec gadziora pobierasz info o nim.napewno wiele rzeczy nauczysz sie w praktyce ale i teoria jest wazna.a tak sobie mysle  ::) moze zamiast kupywac zolwia w sklepie,moze pomyslisz nad adopcja z naszego forum  :) jest kilka stepkow ktorym dobry dom by sie przydal,a za pieniazki nazbierane na gwiazdke moznaby bylo pomyslec o urzadzeniu mu terra i innych potrzebnych rzeczy ;)

Niestety nie  chcę zaadoptować żółwia... a poza tym żółwika do adopcji nie ma w moim woj.   

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #6 dnia: 26.12.2012, 11:24:35 am »
to byla tylko taka moja propozycja :) oczywiscie wybor nalezy do ciebie  ;) jak juz bedziesz miala gadziora to wstaw nam koniecznie fotki :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #7 dnia: 26.12.2012, 12:07:28 pm »
Witam  :)  - jeśli jest już taki wątek to przepraszam -  Tu  sobie "gadamy"  :P .

A  więc  co mam u was? Bo ja się bardzo cieszę , bo niedługo kupuję żółwia (dokładnie 28.12.12 , w piątek)  :D

Super  :) A masz już dla niego terrarium ? Warto byłoby najpierw przygotować wszystko, bez pośpiechu... Trzeba najpierw pomyśleć o terro, jakiś zapasach suszek, sepi, kryjówkach, kamieniach, konarach, miskach -wszystkim a dopiero potem po żółwika  ;) No chyba że już wszystko jest  :P
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #8 dnia: 26.12.2012, 12:36:36 pm »
to byla tylko taka moja propozycja :) oczywiscie wybor nalezy do ciebie  ;) jak juz bedziesz miala gadziora to wstaw nam koniecznie fotki :)
Spokojnie  ;) Pewnie , że wstawię  fotki gadzinki  :P


Witam  :)  - jeśli jest już taki wątek to przepraszam -  Tu  sobie "gadamy"  :P .

A  więc  co mam u was? Bo ja się bardzo cieszę , bo niedługo kupuję żółwia (dokładnie 28.12.12 , w piątek)  :D

Super  :) A masz już dla niego terrarium ? Warto byłoby najpierw przygotować wszystko, bez pośpiechu... Trzeba najpierw pomyśleć o terro, jakiś zapasach suszek, sepi, kryjówkach, kamieniach, konarach, miskach -wszystkim a dopiero potem po żółwika  ;) No chyba że już wszystko jest  :P
Ja żółwika kupuje w piątek , a w czwartek przygotuje  terrarium. Pomyślałam jak wyposażyć terrarium ;)  Zrobiłam sobie nawet taki "plan wyglądu  terrarium" ... Wszystko dokładnie z artykułami "Jak wyposażyć terrarium"  objaśniłam , przygotowałam (na planie ) . Tylko zastanawiam się nad tym co na podłoże posypać.... - Może mi coś doradzicie (bo w necie są przeróżne teorie...)
 :-*



Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #9 dnia: 26.12.2012, 12:53:22 pm »
mieszanka ziemi ogrodowej z dodatkiem gliny+darn bedzie odpowiednim podlozem dla gadziny.musi byc stabilne zeby lapki sie nie obsowaly ale umozliwiajace kopanie.stepki bardzo lubia kapac w podlozu.a jakie wymiary bedzie mialo terra? juz wiesz :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #10 dnia: 26.12.2012, 12:59:19 pm »
Jeśli chcesz kupować, to nie lepiej u hodowcy? Zwykle gadziny mają tam lepsze warunki, do tego masz spory wybór, a cena dużo niższa. Ja kupiłam moją Antoninę od hodowcy za 350-400 zł ( nie pamiętam dokładnie), a w zoologicznym oglądałam takie pokrzywione maluchy po 600, czasem nawet 700 zł.

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #11 dnia: 26.12.2012, 13:06:32 pm »
Z tym zdrowiem u kupionych w zoologicznych tez czasem bywa różnie, najlepiej od razu  umówić się do weterynarza. A ceny fakt straszne w Warszawie ostatnio lamparcie po 900 a krzywe stroni po 700

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #12 dnia: 26.12.2012, 13:34:16 pm »
Margherita dobrze Ci radzi. Ziemia z dodatkiem gliny i piasku będzie w sam raz dla stepka  :)
W proporcji 3:2:1 [ziemia, glina, piach ]  Możesz gdzieniegdzie dać kępki traw suchych i żywych  :D


Widzę że dobrze się przygotowujesz :) A jak z jedzeniem ? Pokupowałaś suszków czy sama suszyłaś ?
Możesz tez kupić rukole, cykorie, roszponkę, bazylie, oregano, mięte, Melisę, rzeżuchę ... :) Albo sama wyhodować.
Zioła i suszki są zazwyczaj mniej lubiane ale zdrowe  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #13 dnia: 26.12.2012, 14:41:30 pm »
mieszanka ziemi ogrodowej z dodatkiem gliny+darn bedzie odpowiednim podlozem dla gadziny.musi byc stabilne zeby lapki sie nie obsowaly ale umozliwiajace kopanie.stepki bardzo lubia kapac w podlozu.a jakie wymiary bedzie mialo terra? juz wiesz :)
Czytałam jakie terrarium powinno mieć wymiary , lecz gdy pójdę do zoologa zmierzę i wybiorę odpowiednie  ;)
Jeśli chcesz kupować, to nie lepiej u hodowcy? Zwykle gadziny mają tam lepsze warunki, do tego masz spory wybór, a cena dużo niższa. Ja kupiłam moją Antoninę od hodowcy za 350-400 zł ( nie pamiętam dokładnie), a w zoologicznym oglądałam takie pokrzywione maluchy po 600, czasem nawet 700 zł.
W zoologu są po 450 i są całkiem zadbane  :) Lecz hodowców żółwi nie ma za bardzo w woj. Łódzkim  :(
Z tym zdrowiem u kupionych w zoologicznych tez czasem bywa różnie, najlepiej od razu  umówić się do weterynarza. A ceny fakt straszne w Warszawie ostatnio lamparcie po 900 a krzywe stroni po 700
Spokojnie , przed zakupem oczywiście dokładnie obejrze żółwia.
Margherita dobrze Ci radzi. Ziemia z dodatkiem gliny i piasku będzie w sam raz dla stepka  :)
W proporcji 3:2:1 [ziemia, glina, piach ]  Możesz gdzieniegdzie dać kępki traw suchych i żywych  :D
Widzę że dobrze się przygotowujesz :) A jak z jedzeniem ? Pokupowałaś suszków czy sama suszyłaś ?
Możesz tez kupić rukole, cykorie, roszponkę, bazylie, oregano, mięte, Melisę, rzeżuchę ... :) Albo sama wyhodować.
Zioła i suszki są zazwyczaj mniej lubiane ale zdrowe  :)
Jedzonko kupie , ale czy można kupować też warzywka (itp.) i podawać zimą  gadzince  :o ?
 :-*

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Pogawędnik
« Odpowiedź #14 dnia: 26.12.2012, 14:54:02 pm »
Też jestem z woj. Łódzkiego  :D

Zimą można podawać rośliny doniczkowe np. zielistka, trzykrotka, grubosz, grudnik
Od czasu do czasu cykorie, roszponkę, ruccole. Zioła typu bazylia, mięta, Melisa, oregano, tymianek.
Suszki  :) Warzywa są raczej nie zdrowe. Raz na jakiś miesiąc można podać startą marchew bo ma dużo Wit. A ;) http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/karmienie-zolwia-zima

Terrarium w zoologu nie opłaca się kupować... Są tam szklane a szkło nie jest najlepszym wyborem, no chyba ze okleisz ścianki i żółw nie będzie widziła co jest na zewnątrz.
Najlepszym sposobem jest wykonianie terro samemu. Poproś kogoś o pomoc i zmątuj terro samemu ---->

 http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia

Mam nadzieję ze pomogłam :)
 

Dodano 26.12.2012, 14:56:31 pm
DO jedzenia nada się jeszcze żyworódka od czasu do czasu, aloes i opuncja obrane z kolców.

Poszukaj sobie jeszcze tutaj :) ---> http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plants_19.asp
« Ostatnia zmiana: 26.12.2012, 14:56:31 pm wysłana przez oliwka660 »
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D