Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 06:34:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków  (Przeczytany 11957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #15 dnia: 22.02.2011, 18:22:55 pm »
Budki trzeba już teraz dla naszych rodzimych ptaków, bo one już teraz obserwują tereny - np.sikorki.
A dla tych przylatujących z ciepłych krajów wywiesić do 10 marca - np. dla szpaków, pleszek.

Ja swoje budki wywiesiłam wśród drzew u mojej mamy, gdzie jest dużo drzew. sama niektóre sadziłam jak byłam mala. Część z tych budek poprawiłam po zeszłym roku. I wyczyściłam przy okazji po zeszłorcznych lęgach. Obecnie przygotowuję 3 budki dla szpaków, które wywieszę koło obecnego mego domu, bo wiem, że tu szpaki bardzo szukają dziupli każdej wiosny, a drzewa się tylko wycina, i robi się pustynia.

Na swym sporym balkonie zawiesiłam też podwójną budkę dla jerzyków,  które są bardzo biedne w ostatnich latach, gdy zatyka się wszelkie dziury w budynkach.

zachęcam Was do budek, i trzeba się już spieszyć  :D
Jeśli ktoś chciałby kupić budkę, to mogę podać link do fachowo zrobionych i niedrogich.

Przy pokazji robienia budek dla ptaków, czy nietoperzy, możecie pokusić się też o zroibenie budek dla....trzmieli  ;D
Trzmiele giną szybko...

Offline inett1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #16 dnia: 28.02.2011, 20:18:27 pm »
Witajcie,
czy jest jakaś dobra strona internetowa, na której dokładnie opisano jak budować skrzynki lęgowe?

Jeszcze tak z trochę innej beczki: dziś nasz kot złapał ptaka, jak się okazało jest to kwiczoł, pewnie też szukał miejsca na lęg. Sprawa jest tego typu, że ptak ma zmiażdżoną kość skrzydła w miejscu, gdzie skrzydło się zgina (mniej więcej w połowie), skrzydło jest wiotkie i brakuje piór. Próbowałam jakoś to unieruchomić, ale ptaszek ściągnął opatrunek. Na szczęście krwawienie ustało, a było na prawdę obfite. Ptaszek siedzi w klatce, obok klatki papug (tak żeby było mu raźniej). Ma apetyt, zjadł pół jabłka i rodzynki. Poradźcie co powinnam z nim zrobić jeśli przeżyje. Obawiam się, że to skrzydło nie będzie już funkcjonować normalnie.  :(
Per aspera ad aspra

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #17 dnia: 28.02.2011, 20:25:14 pm »
d papug go weź, bo to inny gatunek, będzie go bardziej stresować niż pocieszać ;)
Na pewno przydałoby się odwiedzić weterynarza, szkoda żeby ptaszek zmarł (na wolności ze złamanym skrzydłem nie ma szans). A jakby na to nie patrzeć to odpowiedzialni za to jesteście - w końcu to Wasz kociak go tak urządził ;)

Offline inett1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #18 dnia: 28.02.2011, 20:33:12 pm »
Właściwie kotek jest teścia, u którego mieszkamy ;)
Najdziwniejsze jest to ze kotek nie bierze się za gołębie, które teść hoduje.
Postaram się jutro do weta zaglądnąć, ale wątpię żeby coś poradził (z moim znalezionym żółwiem też nie wiedział jak postąpić).
Per aspera ad aspra

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #19 dnia: 01.03.2011, 09:56:56 am »
Inett, dam ci link i tylko tu ci powiedzą co robić:

http://klubciconia.ptaki.info.pl/forum/viewforum.php?f=31

zaraz tam się zarejestruj i opowiedz co jest  z ptakiem, a pomoc otrzymasz.
a póki co ptaka trzymaj w spokojnym miejscu i na noc zakrywaj mu klatke na ciemno,  a rano powoli zdejmuj.

Offline inett1

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #20 dnia: 01.03.2011, 17:47:01 pm »
Dziękuję Basiu, już się zalogowałam na tej stronce, radzą żeby odwiedzić weta.

Dziś trochę podzwoniłam po weterynarzach, niestety w mojej miejscowości nie chcą się podejmować leczenia ptaszka. Mam natomiast namiary na pana lek. wet. Fedaczyńskiego, który w Przemyślu prowadzi przytułek dla dzikich zwierząt, leczy je, a jak wyzdrowieją to wypuszcza je na wolność. Mojego też przyjmie :) Fantastyczna sprawa.
W razie gdyby ktoś z okolic Przemyśla potrzebował, to podaję link:
http://www.lecznica-ada.pl/
Polecam wszystkim obejrzenie galerii, jest cudna. :)
Jutro dowiem się czy zajmuje się żółwiami, bo na stronce napisane ze tak. Jeśli rzeczywiście jest też wetem od żółwi to będę mieć blisko do specjalisty :)
Per aspera ad aspra

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #21 dnia: 02.03.2011, 09:16:12 am »
Ja się ciesze, że pomozesz dzikiemu ptakowi. I za ten link dziękuję.

A budkę zawiesiłaś? :laugh:  :laugh:  :laugh:

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #22 dnia: 26.02.2013, 22:57:25 pm »
Nadszedł kolejny rok i jest akurat ostateczny czas na zawieszanie budek lęgowych dla ptaków.
Zawieśmy choć jedną na rok, a bardzo się to ptakom przyda.
Budki lęgowe muszą być solidne, odpowiednie dla gatunku i prawidłowo zawieszone.
Podam kilka linków do dobrych budek:

http://allegro.pl/budka-legowa-dla-ptakow-typ-a-lub-a1-gratis-i2983705750.html

http://allegro.pl/budka-legowa-budki-legowe-dla-ptakow-typ-b-economy-i3008784462.html

http://allegro.pl/budka-legowa-budki-legowe-i3043829750.html
(tu wyżej poprosić o deszczułkę na zawieszenie)

http://allegro.pl/show_item.php?item=3053843923

http://allegro.pl/budka-legowa-i3054191360.html

http://allegro.pl/przedmioty-dekoracyjne-budki-legowe-i-karmniki-124014?p=2

http://allegro.pl/budka-legowa-szpak-wrobel-sikorka-okazja-15-zl-i3052408891.html
(tu oderwać patycze z przodu)



zachęcam do zawieszenia i do dyskretnego zrobienia zdjęcia pamiatkowego z młodymi ptaszkami  :)


Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #23 dnia: 30.07.2013, 08:41:52 am »
Basia napisała
Cytuj
Przy pokazji robienia budek dla ptaków, czy nietoperzy, możecie pokusić się też o zroibenie budek dla....trzmieli  Grin
Trzmiele giną szybko...

Właśnie u mnie w domku dla ptaków zamieszkały trzmiele i teraz nie wiem co zrobić bo się ich trochę boję. Wolałabym ptaszki.

A czy kolor budki ma znaczenie? Bo może u mnie żadne ptaszki nie mieszkają bo im kolor nie pasuje? Budka ma czerwony daszek.
Stefanka

Offline zamija

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #24 dnia: 04.10.2013, 10:53:00 am »
Super pomysł :) Ja chcę zainstalować u siebie karmnik na balkonie. Nie dość, że to pomoc dla ptaszków to jeszcze może być fajną ozdobą, jeśli np. kupi się taki domeczek http://alegratka.pl/ogloszenie/karmnik-karmniki-dla-ptakow-budka-21566425.html?h=70beabf251983f1f :) Swoją drogą za dzieciaka taki karmnik był zawsze pierwszym zakupem przed zimą. Ech, jesteśmy za bardzo skupieni na pierdołach typu praca i zapominamy o zwierzakach :/
« Ostatnia zmiana: 04.10.2013, 10:54:58 am wysłana przez zamija »

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #25 dnia: 04.10.2013, 23:01:17 pm »
ja raz zainstalowałąm karmnik na balkonie. pierwszy i ostatni raz. ptaszki obsrały cały balkon i spędzały juz na nim czas prze kolejne pół roku...wyobraź sobie co się tam działo. karmnik tak - ale gdzieś na drzewie daleko od balkonu

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #26 dnia: 04.10.2013, 23:07:56 pm »
Tez uważam, że balkon to zły pomysł.. Jak jest park gdzieś niedaleko to tam karmnik wywiesić i donosić jedzenie, albo na drzwi w ogrodzie ale balkon to zdecydowanie średnia idea. Szczególnie jak dzieci są małe w domu to jest to marny pomysł.. no chyba, że nie ma sie co robić tylko sprzątać po takich lokatorach..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline andzia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 6
  • Klementyna i Melania
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #27 dnia: 05.10.2013, 20:36:03 pm »
A ja się nie zgodzę, że to średni pomysł, sama wywieszam od sześciu lat karmnik na balkonie, co roku przylatują gromady sikorek, dzwońców i wróbelków, kup nie ma, są łupinki od słonecznika, ale to normalne, mam małe dzieci i w niczym to nie przeszkadza, wręcz odwrotnie, jest kupa radochy i frajdy z obserwacji małych mieszkańców  :D, a starszy synek to już doczekać się nie może kiedy zamontujemy karmnik  ;D
Pozdrawiam, Aneta i Gadzinki :)

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #28 dnia: 05.10.2013, 20:59:44 pm »
Ja też wywieszam na balkonie i nigdy kupy nie widziałam. Łupinki, ziarenka tak, ale żadnej kupy. Z moimi dziewczynami zza firanki zawsze obserwujemy. Jak nie znam jakiegoś ptaszka to szukamy później w necie i czytamy o nim, pokazuję im jak się zmieniają latem, a jak zimą. Sama radość. I w tym roku też wywiesimy ;)

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Powieśmy budki lęgowe dla ptaków
« Odpowiedź #29 dnia: 05.10.2013, 21:13:59 pm »
widocznie was odwiedzają bardziej kulturalne ptasiory;)