Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:24:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Smaczna kuchnia wegetariańska  (Przeczytany 53812 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #150 dnia: 25.01.2013, 16:43:09 pm »
do zupy czy jakiejś potrawki to ujdzie. ale ogólnie to mrożonek nie lubię chociaż witaminowo sa lepsze.. ale smakowo- taka ciapa.. owoce tak samo. na koktajl, sos do czegoś, kompot- tak, ale żeby tak o zjeść to są okropne..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #151 dnia: 25.01.2013, 16:52:30 pm »
Jeśli mogę - dla chcącego nic tudnego :)

Dzisiaj kupiliśmy z żona siatkę pomarańczy za 2,5 pln, worek 5 kg marchewki (to jest naprawdę dużo) za 3,5 pln, ziemniaki - już nie pamietam, też tanio ... Ogórki kiszone - 3,5 pln... Ogórek surowy - 2 pln / szt. Kasza - 1 kg można też kupić za parę złotych ...

Jabłka też nie są mega drogie, można znaleść po 2,5 pln, banany po 3,5 pln (kupiliśmy dziś p; 2,49 pln/kg), oczywiście są różne sklepy i różne ceny, a także różne  frykasy, ja nie potrafię sobie odmówić sałaty, nawet jak kosztuje 5 pln i nawet jeśli byłaby droższa ..

Trzeba tylko szukać, albo samemu hodować. A ile trzeba by wydać na mięso ???

To jest przecież kwestia wyboru i świadomości.

Mrożonki żona wykorzystuje na ciepło z kaszą, albo do zup, ale jarzynka / włoszczyzna też nie jest droga. Tanio też można kupić makaron ...

Na wędlinę i mięso wyszłoby sporo więcej ...

A dzisiaj robimy bezmięsne LECZO, a trudno, zaszalejmy - raz się żyje ... ale przynajmniej, nie odbierzemy przy okazji nikomu tego co ma najcenniejsze i to napawa mnie radością :)

Spróbujcie takiego Leczo :)
« Ostatnia zmiana: 25.01.2013, 16:54:27 pm wysłana przez Zawisza »
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #152 dnia: 25.01.2013, 17:37:08 pm »
banany w hipermarkecie kosztują 2 pln ale już w mniejszym osiedlowym sklepie 5. ja nie kupuje badziewia w hipermarketach. i wybacz ale ja na samych jabłakach nie pociągne całej zimy... a pomarańczy i cytrusów ogólnie mi nie wolno. Inne owoce są drogie. Ja ogórki kupiłam ostatnio po 3 zł za sztuke. Nie najadłam się tym za bardzo.. Ale już np mięsem za 3,5 idzie się najeść (ja takiego mięsa nie kupuje ale tylko kosztują 4 udziki z kurczaka w biedronce) Dla przeciętnego studenta wierz mi ze mielonka jest tańsza niż ogórki i pomidory. A parówki tańsze niż leczo. Jak zarabiasz to jest inaczej..

Dieta wegetariańska czy bogata w warzywa i owoce jest droższa niż nieco bardziej mięsna. Szczególnie jak się niekoniecznie patrzy na jakość. Więc akurat mozę i ulży się żoładkowi ale na bank nie portfelowi..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #153 dnia: 25.01.2013, 19:06:46 pm »
OK, rozumiem, dziękuję za Twój punkt widzenia, ja też kiedyś byłem studentem i różnie się w życiu układa, wierz, mi, że aktualnie krezusem nie jestem, ale żyć jakoś trzeba ... I coś jeść .. bo inaczej zdrowie wysiądzie ...

Czy wiecie że, to ponoć fakt historyczny, w średniowieczu krakowscy studenci byli tak biedni, że żyli głównie dzięki preclom, otrzymywanym od przekupek, na zasadzie: co się nie sprzedało ...

Można pochodzić po sklepach, na placu można się potargować, dla chcącego ...

Znacie może taki wynalazek jak: "MIESZANKA STUDENCKA" ? orzechy, rodzynki, bardzo kaloryczne i odżywcze dla mózgu, szczególnie takiego, który potrzebuje się uczyć ...

Zawsze masz wybór, chcesz być "siewcą śmierci", czy wolisz kupić tanie warzywa i owce w hipermarkecie - wybór i Jego konsekwencje należą do Ciebie ...

Nawet sam JERZY SHTUR, po tym jak wygrał z rakiem powiedział dosłownie" cóż czlowiekowi potrzeba by przeżyć na tym świecie, trochę makaronu, trochę sera, czasem trochę wina" ...

Toteż, jeśli Ktoś mieszka w mieście, ma obfitość wyboru pokarmu, jakkolwiek to zostanie odebrane, śmiem twierdzić, że całe to gadanie to tylko wykręt i samotłumacznie, ojoj, o jaki ja jestem biedny, no po prostu muszę zjeść mięsko, co ja mam zrobić, taki mam nawyk ...
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #154 dnia: 25.01.2013, 19:40:07 pm »
Zawisza jak mama da w słoiku mięso to wierz mi, że człowiek który ma do wyboru zjeść mięso od mamy czy nie mieć za co zapłacić rachunków wybierze mięso.

Ja już Ci pisałam jak ja jadam wiec to nie chodzi o mnie. Ale jestem w komisji stypendialnej u siebie na uczelni i wiem jak mało pieniędzy mają ludzie. Ich nie stać na kupowanie samych warzyw i owoców. To na prawdę kosztuje a dieta złożona z makaronu kaszy ziemniaków i marchewki z jabłkiem jest trochę zbyt uboga nie sądzisz? I w mieście wcale nie tak łatwo o bazar (które wcale takie tanie nie są a u mnie na przykład targować się nie idzie "wie pani ile benzyna kosztuje?! Ile ludziom trzeba zapłacić za pracę?! " ). Życie na wsi jest tańsze i zdrowsze.. Jak bym miała dom to bym sobie hodowała warzywka :D u mnie na parapecie niestety miejsce jest tylko na żarcie Mania :P

A ja w hipermarketach nie kupuje nic poza środkami czystości i ewentualnie jakimiś sprzętami do domu o ile nie są wyprodukowane w Chinach. W hipermarketach te owoce i warzywa nie maja w sobie nic. Są nawożone, chemicznie poprawiane tak by wytrzymywały długie transporty i nie psuły sie w magazynach. Wsyp łyżkę nawozu do wody, dodaj trochę czegoś smakowego i wypij- tak samo jak byś zjadł te plastikowe warzywa czy owoce.  Ja swojemu dziecku, gdybym takie miała w życiu nie dałabym NIC z hipermarketu do jedzenia.

Orzechy to jedne z najsilniejszych alergenów i akurat u mojego alergika się nie sprawdzą. tak a propo "środków na myślenie". Dobrze działa gorzka czekolada jak ktoś nie ma alergii a orzechów nie może.

I sprowadzasz dyskusję do tego, ze jedzenie mięsa jest zUe (już była o tym dyskusja i nie wiem po co zaczynać ja od nowa. Jak ktoś chce to poczyta, za przeciw, wyrobi sobie zdanie.) Chodzi tylko o to, że dieta wegetariańska na pewno nie jest tańsza. Na pewno nie zbilansowana, pełnowartościowa dieta wegetariańska. Bo o ile chcesz przeciągnąć zimę na niedoborowej diecie ziemniaczano marchwiowo jabłkowej to wyjdzie taniej. Jak ktoś chce być wegetarianinem to będzie. Ale nie każdego na to stać bo na prawdę kilo parówek w biedronce jest tańsze niż kilo szklarniowego ogórka.

U mnie w bloku jest rodzina 6 osobowa. Oboje rodziców pracuje ale dwoje dzieci mają chorych. Ich za nic nie będzie stać na dietę wegetariańską dla całej 6. Włoszczyzna i trochę wołowych okrawków i mają zupę na obiad dla całej 6. zrób teraz leczo czy zapiekankę warzywną dla 6 osób..

Więc to nie zawsze chcieć to móc.

Pierwsza zasada nie oceniaj. Ja Cię podziwiam, ze tak się odżywiasz ale przestań być tak wrogo nastawiony do innych bo sytuacje są różne.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #155 dnia: 25.01.2013, 20:27:51 pm »
OK, Gdybym nie robił zakupów i nie gotował, to może bym i uwierzył  ... Dieta wegetariańska droższa... Warzywa i owoce gorsze do mięsa ... Bo mają mniej witamin ? Bo kasza, ziemniaki i makaron drogi ?

Mnie tylko nie daje spokoju, jak łatwo Ludzie, wyłączają myślenie i znajdują wymówki, zasłaniając się sloganami, nawykami, przyzwyczajeniami, najprostszymi rozwiązaniami i lenistwem ...

Tak niestety lenistwem i brakiem myślenia ...

Ale oczywiście, młodzi wiedzą lepiej, co tam, że Ktoś pożył na tym świcie trochę więcej, młodszy zawsze będzie mądrzejszy ...

Taka mi widocznie przypadła rola, teraz prowokuję, obrazicie się na mnie i uznacie, że nie mam racji, ale jeśli nie da się po dobroci, jak próbował FIK, to może właśnie trzeba prowokować .. do myślenia ...

Jednakże nie będę wracał do starej kłótni, przepraszam Was i Autora Fik-a, jak Ktoś nie chce myśleć, to siłą się nie zmusi ...
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #156 dnia: 25.01.2013, 21:05:29 pm »
Zawisza ale co ma kasza i makaron do warzyw i owoców? rozmawiamy o warzywach i owocach a dla wielu osób mięsożernych kasza, ziemniaki, ryż, czy makaron to podstawa diety.

Myślę, że część osób faktycznie nie chce przejść na wegetarianizm z lenistwa czy braku wiedzy ale niektórzy po prostu uznają dietę z udziałem mięsa za bardziej wartościową, maja jakieś swoje inne powody i możesz uświadamiać, rozmawiać ale nie obrażać i krytykować.

I to, że ktoś jest młodszy od Ciebie to nie znaczy, że ma mniejszą wiedzę czy wiele mniejsze doświadczenie. Szanujmy się trochę..

Takim zachowaniem jedynie ludzi do siebie zrażasz i na pewno nie prowokujesz do myślenia. Denerwujesz, irytujesz i sprawiasz, że rozmowa i dyskusja robi się niemiła.

A wracając do głównego tematu tego wątku, którym nie są ponowne spory:

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/422305_590916237601448_537722070_n.jpg

pizza co prawda z salami na kawałku bo mój Luby jest mięsożerny bardzo ale większość składników jest wegetariańska: podsmażona cebulka, świeża cebulka, nieco czosnku, czerwona fasola, kukurydza, pomidorki koktajlowe, roszponka ukradziona Mańkowi, no i oczywiście ser żółty a pod spodem jest też mozzarella :)

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/154184_596078163751922_1634776274_n.jpg
a tu ciasto murzynek najprostsze na świecie z polewą kakaową domowej roboty i domowym lukrem cytrynowym :D - jak się łatwo domyśleć prezent na dzień babci i dziadka :) Pyszne wychodzi także z koncentratu mąki uniwersalnej bezglutenowej i podobno, bez jajek tez da radę jak się doda coś co będzie "trzymać" ciasto bardziej zwarte. No i oczywiście kakao prawdziwe, gorzkie a nie te "instanty". Co do polewy to nie mam pojęcia jak wyjdzie z masła roślinnego bo ma więcej wody ale pewnie jak się go doda mniej a więcej kakaa to tez wyjdzie jak ze zwykłego masła.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #157 dnia: 25.01.2013, 21:07:50 pm »
Dobra, przepraszam, zgranie z wiekiem, nie było do końca fair, odpowiedź umieściłem w moim wątku, bo tutaj nie miejsce:

http://forum.zolw.info/rozmowy-na-kazdy-temat-i-powitania/wegetarianizm-wzmacnia-organizm-a-d-2013/msg71239/#new
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #158 dnia: 26.01.2013, 09:13:44 am »
A ja przedwczoraj kupiłem sobie 2 litry oleju lnianego...wystarczy na 1,5 - 2 miesiące..Osobie samotnej litr wystarczy i na 3-4 miesiące.
Zadziwiające są własności takiego oleju...wogóle len powraca do łask.
Chyba najlepszy artykuł jaki o tym oleju znalazłem w necie :)
http://skarbnicawiedzy.blox.pl/2009/04/OLEJ-LNIANY-I-JEGO-WLASCIWOSCI.html

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #159 dnia: 26.01.2013, 10:28:31 am »
Fik ale z tego co wiem to po otwarciu on może być miesiąc w ciemnym zimnym miejscu przechowywany... Dlatego ja zawsze te najmniejsze (najmniej ekonomiczne niestety) buteleczki kupuje 
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #160 dnia: 26.01.2013, 10:39:37 am »
No troszke więcej bo do 3 miesięcy, u mnie butelka litrowa schodzi w miesiąc..No i ważne jaka jest data produkcji na tym oleju. Ja np. kupiłem olej  ( zawsze tam kupuje i u tego samego sprzedawcy) wyprodukowany 22.01.2013 !
25.01.2013 byłu mnie w domu.
Sprzedawca na bieząco zamawia towar według schodzenia..czasem trezba czekać..by zamówił.
« Ostatnia zmiana: 26.01.2013, 10:43:01 am wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #161 dnia: 26.01.2013, 10:45:32 am »
"Cechy
Skład:    powyżej 50% kwasu linolenowego (omega–3), 15% kwasu linolowego (omega–6), 15% kwasu oleinowego (omega–9) oraz niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych[2]
Kategoria:    olej schnący
Ważność:    po otwarciu tylko 3-4 tygodnie"

Ja jednak po takiej informacji, informacji na ulotkach od sprzedawcy i przedstawiciela z konferencji zostanę przy miesiącu ^^ z resztą i tak dla mnie bezpieczniej kupować mniejsze buteleczki ^^ ale fakt olej lniany jest świetny, szczególnie do sałatek i różnych przekąsek :)
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #162 dnia: 27.01.2013, 15:08:45 pm »
A ja przedstawie wyniki badań i będe się upierał przy tym że trwałość oleju lnianego to max 3 miesiące.

http://zlotopolskie.pl/nasza-wiedza/termin-przydatnosci-do-spozycia-oleju-lnianego
 

Dodano 27.01.2013, 15:31:49 pm
Bigos wegański z przepisu tego wiernie sie do niego stosując..

http://puszka.pl/przepis/2119-bigos_z_kostka_sojowa_i_grzybami_suszonymi.html

Kolejny przepis na mydlenie oczu mięsożercom.. ;D

« Ostatnia zmiana: 27.01.2013, 15:31:50 pm wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #163 dnia: 27.01.2013, 15:54:44 pm »
to sie upieraj ja wole bezpieczny miesiąc skoro tyle źródeł go podaje ^^

U mnie bezmięsny bigos jest co wigilię i robi się go tak samo tylko nie dodaje kostki sojowej i sosu sojowego ( siostra ma alergie na soję). Za to babcia obgotowuje część grzybów z warzywami i potem nie gotuje bigosu na wodzie tylko na tym grzybowym rosołku. Woda z moczenia jest mniej aromatyczna.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #164 dnia: 27.01.2013, 15:56:32 pm »
A jaki olej kupujesz ?