Pozostałe > Rozmowy na każdy temat i powitania

Smaczna kuchnia wegetariańska

<< < (2/36) > >>

Fik:

--- Cytat: ankan w 27.11.2012, 09:34:29 am ---A jak zrobiłeś tofu z mleka sojowego? To z kartonika jest pasteryzowane. Nie przeszkadzało, żeby się owarzyło?

--- Koniec cytatu ---


Nie mam pojęcia czy kartonik by się nadał , mleko sojowe w kartoniku zwiera sporo innych dodatków.
Ja w każdym razie nigdy nie próbowałem.
Jeśli robie tofu to tylko z mleka sojowego własnej produkcji z pomocą cytryny.
Mniej więcej tak by mój przepis wyglądał gdybym miał go znależć w internecie:

http://www.kuchareczka.com/przepisy/tofu_i_mleko_sojowe

Można tam pominąć te 35 dag soi..bo nie każdy ma wagę: Jedną szklanke odmoczonych całonocnie nasion soi zalewamy 2 szklankami wody.
Mielimy to na maxa blenderem.Czym rzadziej zmielimy tym gęstsze i pełniejsze wyjdzie mleko.Jeśli soja bedzie w kawałkach wyjdzie nam woda z mlekiem.Potem wlewamy tą mase zmielonej soi do 5 szklanek zagotowanej wody...i postępujemy według przepisu z linka. Nie wiem czy tam jest napisane że dodajemy pół łyżeczki soli...można i cukru..czy nawet cukier waniliowy. Ja tam wolę z samą solą :)
--- Cytat: Zawisza2009 w 27.11.2012, 11:04:55 am ---Brawo Fik, super, pora na nowy wątek, jeśli jeszcze rozmowa o wegetarianiźmie ma mieć jakiś sens.

Może Tobie się uda, czego Ci serdecznie życzę i gratuluję dobrego pomysłu i inicjatywy !

Tak trzymaj i się nie zniechęcaj, dajesz dobry przykład :)

--- Koniec cytatu ---

Dzieki zawisza, mam nadzieje że mi pomożesz;>?
--- Cytat: attra w 27.11.2012, 11:15:05 am ---Fik a jak jest z melkiem krowim? Używasz?

Mam pytanie o tofu - naprawdę da sie z tego zrobić smaczne danie? I jakie to danie może być? I czy tofu kupowane w sklepie to to samo co takie zrobione??? w domu?

Nie jestem wege, ale to tofu mnie strasznie męczy  ;)

--- Koniec cytatu ---
Pewnie że sie da. Samo tofu nie smakuje za specjalnie. To tak naprawdę twarożek z soi. To tylko półprodukt, ale ja np. jem surowe..można go kroić w plasterki np. kanapki z pomidorem, ogórkiem ,ziołami, czerwoną cebulą.
Tofu sie smaży z dodatkiem np. ziół, mozna wtedy z takiego smażonego tofu zrobic sałatke grecką...zastępując fete tofu. Można je marynować.
Tofu to jeden z najzdrowszych produktów na świecie. Jeśli ktoś dalej nie jest przekonany do samej soi..to tofu może sie zajadać. To produkt fermentowany.
http://www.niam.pl/pl/artykul/509-tofu

Tofu z lenistwa kupuje w sklepie. Tofu jest pracochłonne w produkcji domowej ;)
Mleka krowiego nie używam , nie jem jajek..i innych odzwierzęcych attra.

Jak już jesteśmy przy soi to podam przepis na zupę sojową..robie już ją od 5 lat i nigdy nie mam dość. Wystarczy trzymac sie przepisu..i dobrze ugotować soje! Niedogotowana jest nie dobra. Soje moczymy oczywiście 12 godzin...a potem gotujemy ją nawet 2 godziny...ma się rozpłąszczać pod  silnym naciskiem języka. Osobiście dodaje do niej więcej przypraw..szczególnie kurkumy. Bez kurkumy jej nie róbmy. Sos sojowy można pominąć jak ktos nie ma..i dodać np. kucharka..albo magii. Czosnek dodajemy na końcu jak już zakończyliśmy gotowanie dzięki temu nie wyparuje nam jego aromat.

ZUPA SOJOWA

SKŁADNIKI (na 5 litrów zupy
*5 litrów wody
*1 kg. ziemniaków
*4 łyż. mąki kukurydzanej
*2 łyż. gęstego sosu pomidorowego lub koncentratu
*1 łyż. płaska kurkumy
*1łyż. płaska przyprawy warzywnej
*1łyż. plaska pieprzu ziołowego
Możesz doprawić mlekiem sojowym oraz sosem sojowym do smaku.
* 2 puszki soi lub ugotowanej 2 szklanki.
*2 ząbki czosnku
WYKONANIE
Obieramy ziemniaki, kroimy w kostkę i gotujemy. Mąkę rozrabiamy z wodą i wlewamy do zupy( gdy ziemniaki są już miękkie), cały czas mieszając, gotujemy chwilkę, dodajemy resztę składników (sos pomidorowy, kurkumę, pieprz, przyprawę warzywną, zmiażdżony czosnek, sos sojowy i mleko sojowe. Próbujemy, doprawiamy do smaku. Można posypać pietruszka , ja polecam koperek i pajdę chleba.
Opis jest bardzo dokładny ale zupa jest gotowa w 20 minut.




 
Dodano 27.11.2012, 19:54:12 pm

Jakies tam moje śniadanie, wszystko z puszki więc sie musiałem bardzo śpieszyć. Masła też nie używam..do chleba używam oleju lnianego.
O Oleju lnianym kiedy indziej. Zasługuje na porządnego posta. :)



Kluski śląskie ( bez jajek oczywiście, własnej produkcji) i kotlet sojowy.
Zawsze mnie zastanawiało po co do klusek śląskich dodaje się jajka?
Przez nie robią sie one twarde i zbite. Kluski śląskie bez jajek są puszyste i miękkie. :)

Zawisza:
Dzięki za zaproszenie :)

Pytajcie o co chcecie, chętnie spróbuję pomóc i udzielić odpowiedzi.

Przestawiłem moją piramidę, ja preferuję surówki, sałatki, surowe owoce i gotowane np. ryż czy kasza czy zupy.

Zapomniałem napisać, że używam oliwy oraz masła. Mleka raczej nie, chyba, że zamiast śmietany.

Czasem jogurty, np. z aloesem, w drugiej połowie tego roku udało mi się zrezygnować z zółtego sera, na rzecz tylko białego.

Minka:


to moja ulubiona sałatka z pora. Trochę z nią zabawy ale warto. ogólnie proporcje bardzo bardzo orientacyjne bo robię, dokładnie wszystko, na oko.
Składniki: Por załóżmy że 1 spory, duża marchewka, kapusta pekińska jedna mała lub 1/2 dużej, odrobina szczypiorku, majonez, jogurt naturalny, sól i pieprz kolorowy (ja polecam świeżutko zmielony.. ;) )

Cały sukces polega na tym, żeby składniki były drobniutko pokrojone, stad uwaga o zabawie.kapustę i pora kroimy. marchewkę ścieramy na te mniejsze paseczki na tarce. Sos: mieszamy jogurt z majonezem (majonezu tyle, co by było dość gęstawe mi na duży kubek jogurtu wychodzi ze 4 łyżki). Wszystko mieszamy no i doprawiamy wedle uznania solą i pieprzem.



A to moja tarta cebulowa "daj mi żreć byle szybko"

Składniki:

1 kg cebuli
czosnek.. duuużo czosnku
tłuszcz do smażenia
paczka ciasta francuskiego (ja kupuje w biedronce takie niemrożone ale oczywiście najlepsze jak się zrobi samemu. Niestety moje możliwości są za małe w tej materii.. )
śmietana (ja daje 12-18 % byle gęsta ten duży kubek)
żółtko
Ser żółty ok 100 g starty, najlepiej o wyraźnym, ostrzejszym smaku (ale jak robię dla lubego to ze 100 robi sie 400 i tez wychodzi o.O )
przyprawy

Cebuleczkę kroimy w kostkę i smażymy na taki złotoszklisty kolor na oliwie/ maśle, jak zacznie się szklić wrzucamy starty/posiekany/wyciśnięty czosnek. Pod koniec smażenia doprawiamy. Ja lubię na ostro więc curry, ostra i słodka papryka, chili. No i zioła. Ja mam jakąś dziwną niemiecką mieszankę, a że nie znam niemieckiego to nie wiem co tam jest. Ale nadaje się wszystko co lubicie ;)
Ciasto rozkładamy w foremce do tarty (jak nie macie silikonowej to trzeba natłuścić ja wcześniej). Obcinamy nadmiar na brzegach żeby nie wystawało z foremki, robimy widelcem dziurki w cieście i na wierzch wywalamy cebulkę (mięsożercy- szynka parmeńska, wszystkie takie cieniutko krojone szynki dojrzewające, boczek czy kiełbaskę można walnąć na wierzch jak potrzebujecie mięsnego dodatku). śmietanę mieszamy z serem i żółtkiem  zalewamy całość tak n ok pół cm. Pieczemy ok 20-30 minut w 180 stopniach. Tylko niech grzeje od dołu i dopiero pod koniec i z wierzchu żeby się nie przypaliło jak mi..

Fik:
Prawdziwa piramida wegańska wyglądała by tak:



Piramidę można ściągnąć i wydrukować samodzielnie ze strony http://veganfoodpyramid.com/downloads/VFP-Wallpaper.zip

Wszystkie dane  te pochodzą ze strony empatia.pl

Tu temat piramid żywieniowych jest dogłębnie rozwinięty, jeśli by sie komuś chciało czytać.

http://forum.empatia.pl/viewtopic.php?f=2&t=1349
 
Dodano 27.11.2012, 22:38:18 pmMinka sałatka z pora mi sie bardzo spodobała.
Zrobie Sobie ja z majonezem wegańskim lub śmietana wegańską  ;D
jeśli robi się cos na "oko" to znaczy ze sie umie gotować.


 
Dodano 27.11.2012, 22:50:25 pm

Mój kolejny obiad  ;D

Składa sie z wielu składników:
Jest tu soja właściwie pozostałość zupy sojowej która od razu też jest sosem ( przepis podawałem wcześniej), kotlet sojowy, kasza gryczana, ziemniaki, papryka żółta, pomidory, olej lniany, kapusta pekińska, grzyby i inne...
Nie znam przepisu bo był robiony na "OKO",  taka wariacja ;D

wege:
Ciekawe co na ten cyrk Magda Gessler  :laugh:

Znacie już stronkę www.puszka.pl ? ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej