Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 17:36:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Smaczna kuchnia wegetariańska  (Przeczytany 53797 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #15 dnia: 28.11.2012, 21:23:56 pm »
Ciekawe co na ten cyrk Magda Gessler  :laugh:

Znacie już stronkę www.puszka.pl ? ;)

magda Gessler by się w grobie przewróciła ;D
Ale lubie ją..za profesjonalizm..
Jakos tak za 4-5 tygodni wybiorę się do jej restauracji " U Fukiera" i zażyczę sobie danie wegańskie. Jestem ciekaw reakcji wege :D
Zdam relację  łącznie ze zdjeciami potraw, no chyba że mnie nie obsłużą :D
http://ecowawa.pl/index.php/artykuly/id/1/955
« Ostatnia zmiana: 28.11.2012, 21:27:28 pm wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #16 dnia: 28.11.2012, 21:30:49 pm »
Dla mnie to ona ma coś z głową.  Żarcie wywala w tych restauracjach zamiast oddać tym co nie maja na chleb. Im wszystko jedno czy to mrożone czy nie a jeść by mieli co dać dzieciom.

Nie szanuje nikogo kto ma inną wizję świata niż ona. Cenię ludzi szczerych ale nie chamskich..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #17 dnia: 28.11.2012, 21:41:21 pm »
Myślę, że na danie wegańskie u Magdy Gessler marne szanse...:( No chyba, że frytki z ketchupem dostaniesz..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #18 dnia: 28.11.2012, 21:56:04 pm »
Dla mnie to ona ma coś z głową.  Żarcie wywala w tych restauracjach zamiast oddać tym co nie maja na chleb. Im wszystko jedno czy to mrożone czy nie a jeść by mieli co dać dzieciom.

Nie szanuje nikogo kto ma inną wizję świata niż ona. Cenię ludzi szczerych ale nie chamskich..

Bywam często na zapleczach restauracji z racji swej pracy..i zasada jest taka by nikomu nie rozdawać. Sałatki, szynki, wszelkie inne różności wędrują z reguły do wielkiej beczki. Po tą beczkę raz na jakis czas przyjeżdża właściciel hodowli zwierząt...by wziąść to na pasze..zmuszając właściwie zwierzęta do wtórnego kanibalizmu.
I też sie nie dziwie takiemu postępowaniu...choc bez wątpienia jest ono kwintesencją głupoty.

Pamiętacie może tą historie?
http://www.wykop.pl/ramka/862371/koniec-procesu-piekarza-z-legnicy-rozdawal-chleb-biednym-teraz-to-bankrut/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #19 dnia: 28.11.2012, 22:02:28 pm »
Tak, pamiętam tą sprawę. Problem miały też markety które do zoo oddawały warzywa niedające się już do sprzedaży. Prawo to jednak czasem paranoiczne bywa.

A zwierzęta się niestety takimi odpadami karmi - z restauracji albo z rzeźni. Pamiętam jak kiedyś wrzucili cały kontener takich odpadów do stawu rybnego...w którym sobie akurat pływałam.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #20 dnia: 28.11.2012, 22:05:25 pm »
Oliwka ja myślę, że mama martwiła się, że nabawisz się niedoborów. Bo dieta wegetariańska to nie tylko "rezygnacja z mięsa", ale trzeba wiedzieć gdzie znaleźć to co ubywa nam z diety gdy z niego rezygnujemy szczególnie jak rezygnuje się też z ryb (mam na myśli wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6) Fik czekam na artykuł o oleju lnianym bo to jest chyba najlepszy olej na świecie!

Myślę, że ciekawym pomysłem byłoby porozmawianie z mamą o tym i zrobienie badań- na białko, ważniejsze jony, morfologię, cholesterol i zaproponowanie, że skontrolujesz się jeszcze raz np. po pół roku i jeżeli wszystko będzie ok to zostaniesz na takiej diecie. Udowodnisz, że podchodzisz do swojego zdrowia poważnie a mama dostanie namacalny dowód, że wegetarianizm nie pogarsza (a może i polepsza) Twój stan zdrowia :)

no olej lniany jest the beeest  ;D
To jest cos cudownego , ziemniaczki z olejem lnianym...mmmmm  :P Omega 3 tak jak minka pisze.
Co do reszty składników nie mamy co sie bać o jakikolwiek ich brak.Pod warunkiem że wiemy na czym polega wegetarianizm. O oleju lnianym potem.

Każdy wegetarianin , weganin i mięsożerca powinien pamietać o suplementacji B12.
Kiedyś zywność zawierała sporo witaminy B12 bo była poprostu nie myta, naturalna i prosto z pola.
Najwięcej witaminy B12 jest w kałuży, doslownie  ;D
« Ostatnia zmiana: 28.11.2012, 22:11:55 pm wysłana przez Fik »

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #21 dnia: 28.11.2012, 22:14:35 pm »
no dobra ale oni tam ( w tych kuchennych rewolucjach ) mają pomrożone rzeczy. Ja nie mówię o resztkach. i to idzie na śmieci bo ona nie uznaje np. mrożonych grzybów czy warzyw. A ktoś o to jedzenie wręcz by błagał. Może i takie mają "zasady" ale to tez jest głupota. Nie jej a ogólna. Żadnego jedzenia nie powinno się wyrzucać.

I uważam, że te 5 kur zamrożonych czy 10 kg warzyw to nie naraziliby się nikomu jak by po trochu oddali potrzebującym, gdzieś niedaleko tej konkretnej restauracji. Albo wzięli jakąś symboliczna złotówkę za to. Wątpię by oskarżył ich ktoś o to, że na raty pojedynczym, konkretnym osobą dadzą warzyw czy ryby.

Ale rzucanie talerzami z jedzeniem to już jej głupota i nieszanowanie jedzenia, nawet niezbyt smacznego..  

I ja pamiętam. Koleś powinien nagrodę dostać a nie karę. Ale takie są realia w Polsce.

Wyjdę pewnie na zUą ale tu nie ma, póki co, przyszłości. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..

Co do składników to może brakować aminokwasów egzogennych ale to u wegan, chociaż z tego co wiem to soja i orzechy je zawierają ^^ jak do każdej diety główna zasada to myśleć i mieć wiedzę na jej temat ;)

co do B12 to problem jest w antybiotykach. B12 w naszym organizmie wytwarzają bakterie a to, że teraz antybiotyki są praktycznie wszędzie no i sami sie "wyjaławiamy" (kiedyś jak dzieciak brudną rękę wsadził do buzi to matka nie leciała z nim do lekarza.. ) stosując coraz to więcej magicznych środków co zabiją wszystko, przyjmując w nadmiarze antybiotyki itp. przez co nasza flora bakteryjna jest mniejsza i sama nasza produkcja witaminy B12 jest mniejsza. plus to co napisał Fik. Zawartość wszystkich witamin znacząco spadła w każdym produkcie który nie jest wzbogacany w nie sztucznie..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #22 dnia: 28.11.2012, 22:24:34 pm »
Co do aminokwasów egzogennych:
Należy zwrócić uwagę na metionine ( ziarna zbóż , kukurydza, słonecznik, dynia, ryż ) oraz lizynę ( wszelakie strączkowe jak fasola, soczewica)
łaczymy te dwie grupy produktów..i mamy pełny bilans aminokwasów.
Z produktów które zawieraja bez łączenia idealny bilans aminokwasów to ziemniaki, szpinak, brokuł, soja.



Ziemniaki ze szpinakiem , czerwoną cebula, sałatą lodową i olejem lnianyyyyym moim ukochanym.
 

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #23 dnia: 28.11.2012, 22:29:02 pm »
Pani Gessler szybciutko pogrążyła moją niefinezyjną kaszę gryczaną i szpinak ;)
A może to brak zdjęć ;)

A na poważnie, właściwie innych słów bym się nie spodziewała, właścicielka kilku restauracji, udziałowiec pewnie kilkunastu, musi wychwalać mięso.
Restauracje wege na pewno są opłacalne, ale nie w takiej skali. Zatem, w jej przypadku, wychwalanie wegetarianizmy mogłoby być zwykłym zabójstwem interesu.
Programy TV są dalekie od rzeczywistości, mają wzbudzać emocje i dać radość telewidzom. Przenoszenie tego na rzeczywistość staje się, kuriozalnie, fikcją.
Jeśli spodziewasz się ideału w kuchni pani G szybko zmień nastawienie, mniej się rozczarujesz. Choć niektórym wystarczy, gdy zapłacą co najmniej potrójną cenę, inaczej nie smakuje.
A złe mrożonki? Musi być cudotwórcą, bo z tym kojarzy mi się serwowanie świeżych, polskich borowików czy jeżyn w środku zimy lub wczesną wiosną ;) To niczym świeże owoce morza we wtorek.
I nie wiem po co ukrywać fakt, iż borowik faktycznie jest podgrzybkiem, w końcu smaczniejszy :)

Offline Fik

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 326
  • Reputacja: 7
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #24 dnia: 28.11.2012, 22:50:27 pm »
Oczywiscie Dorcia, telewizja jest dla mas..dlatego ja jej nie oglądam...Gesslerówne oglądam za to na laptopie ;D ale z jednego powodu: jest tam bardzo sporo rad typu np. że dobry barszcz musi pyrkać a nie gotowac sie bo straci kolor.
Wychwala to co jedzą masy...zresztą ona sama też bez mięsa by nie umiała.
W dzisiejszych czasach wręcz zabójstwem byłoby otworzenie kolejnej restauracji z kuchnią polską z prostych powodów:
1) to sie zacznie zmieniać na przestrzeni dziesięcioleci ( zła lokata interesu)
2) jest tego pełno do zesrania i na tym się już nie zarobi.

Restauracja wegetariańska jest tu dobrym biznesem.

Zdam relacje z mojej wizyty u Gesslerówny, mam nadzieje że sie kelner nie przewróci jak zamówie danie wegańskie.
Jestem własciwie pewien że mnie nie obsłużą...chociaz diabli go wiedzą ;)
« Ostatnia zmiana: 28.11.2012, 22:58:26 pm wysłana przez Fik »

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #25 dnia: 28.11.2012, 23:05:32 pm »
Ale już barszczu nie robi na zakwasie ;)
Na początku wywali wszystkie "gotowe" przyprawy, żeby po chwili dorzucić do potrawy całe opakowanie suszonych ziół, znanego producenta.
Właściwie nie trafiłam na odcinek, w którym używa się świeżo mielonego pieprzu.
Przygotowanie dziczyzny też pozostawia wiele do życzenia, choć to poza tematem przewodnim ;)
Z resztą, w tym programie jest coraz mniej sztuki gotowania a coraz więcej gnojenia ludzi i emocji, nie związanych z tematem.

Z kuchnią polską się nie zgodzę, bo każda nowa ma całą masę chętnych. To zawsze się sprzeda.
Brak kuchni staropolskiej natomiast, prawdziwej.
Kuchnia wege owszem jest biznesem, ale tak jak już pisałam, nie na taką skalę.

Poza tym, to co najważniejsze, ludzie zatracili smak, każdy syf się teraz sprzeda.
Skoro radością dla podniebienia jest sos z proszku i brak przypraw w potrawie?
Przygotowanie potrawy nie jest już sztuką, jest coraz częściej tylko pewnym czasem poświęconym.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #26 dnia: 28.11.2012, 23:17:15 pm »
A mnie, jak juz mnie praca w polskim szpitalu wykończy fizycznie, marzy się restauracja dla osób z problemami zdrowotnymi..

Dania dla bezglutenowców, alergików, cukrzyków..

Wszystko przeliczone na wymienniki węglowodanowe, białkowo- tłuszczowe, z gwarancją, że w daniu na bank nie będzie danego alergenu.. ach marzenia..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #27 dnia: 28.11.2012, 23:21:46 pm »
Marzenia są cudowne, bez nich byśmy nie żyli, dają nam siłę napędową :)
Ja trzymam kciuki!

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #28 dnia: 29.11.2012, 11:45:35 am »
Fik, żeby barszcz miał piękny kolor to na koniec gotowania wystarczy wrzucić startego, surowego buraka. Przykryć i już nie gotować. Kolorek jak marzenie. Zupę później oczywiście przelać przez sitko i zasypać koperkiem :)

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Smaczna kuchnia wegetariańska
« Odpowiedź #29 dnia: 29.11.2012, 12:09:34 pm »
an_na- Metoda naszych babć ;)  skuteczna i prosta :D
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.