Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 10:37:14 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witajcie  (Przeczytany 5799 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lasivia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Witajcie
« dnia: 04.09.2015, 18:06:38 pm »
Witam serdecznie Kochani.
Razem z mężem zamierzamy zakupić żółwia lądowego. Ale pierw chcemy nabyć wiedzę odnośnie pielęgnacji, żywienia itp tych uroczych stworzeń. Mamy w domu pieska rasy York, bardzo kochamy zwierzęta, i dlatego chcemy nabyć żółwika. Decyzję podjęliśmy jednogłośnie ponieważ żółw nie jest zwierzęciem alergizującym a nasze dzieciaki są alergikami.
Mieszkamy w Lublinie, czy orientuje się ktoś gdzie w tej okolicy mogę kupić lub adoptować żółwia lądowego ? Jaki by był odpowiedni ?
« Ostatnia zmiana: 04.09.2015, 18:10:23 pm wysłana przez Lasivia »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #1 dnia: 04.09.2015, 18:51:09 pm »
Witaj.

Na początek musicie odpowiedzieć sobie na kilka pytań, ponieważ gady te wymagają odpowiednich warunków. Czy będziecie w stanie zapewnić żółwiowi odpowiednią przestrzeń do życia - terrarium oraz wybieg zewnętrzny? Czy możecie podjąć się zimowania żółwia? Jeśli chodzi o alergie - sam żółw nie uczula, jednak mogą to robić podłoże i pożywienie - gady te karmi się dzikimi roślinami polnymi i łąkowymi. Czy będziecie w stanie zapewnić mu ewentualne leczenie w razie problemów zdrowotnych? Niestety koszty potrafią być wysokie. Poza tym żółw jak każde zwierzę powinien być co jakiś czas rutynowo kontrolowany, szczególnie przed zimowaniem.

To są podstawowe pytania, na które powinna odpowiedzieć sobie każda osoba mająca chęć kupna/adopcji żółwia.

Offline Lasivia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #2 dnia: 04.09.2015, 19:28:13 pm »
Jeżeli chodzi o zimowanie - nie mam pojęcia co to jest...
a resztę mogę zapewnić.. wybieg zewnętrzny ? tzn. np spacerki po pokoju / mieszkaniu ?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #3 dnia: 04.09.2015, 20:30:38 pm »
Zimowanie - czyli inaczej sen zimowy, hibernacja. Przebiega w niskiej temperaturze (4-5 stopni) i trwa przez kilka miesięcy. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju niektórych gatunków, istnieją również takie, które nie zimują - jednak one rosną duże i potrzebują o wiele większego terrarium.

Wybieg zewnętrzny jak sama nazwa wskazuje jest za zewnątrz ;) czyli na dworze. Jest to wydzielone, odpowiednio przystosowane i zabezpieczone miejsce w ogrodzie lub na balkonie.

Offline Lasivia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #4 dnia: 05.09.2015, 07:43:58 am »
Czyli jak nie mam ogrodu itp bo mieszkam w bloku to nie mogę sobie pozwolić na żółwia?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #5 dnia: 05.09.2015, 10:37:52 am »
Wystarczy balkon, byleby jak najdłuższy okres w roku żółw przebywał całodobowo na dworze.

Offline Lasivia

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #6 dnia: 05.09.2015, 11:17:59 am »
Nie no to jednak chyba odpada.. Balkon mam do innych celów :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #7 dnia: 05.09.2015, 23:42:50 pm »
Jeśli nie ma możliwości zrobienia wybiegu - odradzam żółwia lądowego.