Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:13:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Impreza terrarystyczna w Krakowie  (Przeczytany 16536 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #15 dnia: 12.03.2010, 21:35:39 pm »
Ja uważam, że ogólnie pogadanki, konkursy, rozdawanie ulotek z linkami do stron, gdzie można uzyskać rzetelne informacje na temat właściwej opieki nad gadami jak najbardziej mają sens.
Na takie spotkanie mogą przyjść rodzice, dzieci- część z tych osób może mieć już jakiegoś zółwia w domu i dzięki informacjom nabytym na spotkaniu postarać sie zmienić jego warunki, jeśli były nieodpowiednie.
Można by też ewentualanie dołączyć ogłoszenia adopcyjne - namiary zarówno na osoby chętne do przyjęcia żółwia, jak i takie o zamiarze oddania.
Przy okazji można by też sprzedawać akcesoria - lampy, żarówki, podłoża itp.
Czy żywe zwierzęta - to nie wiem - jakoś nie mogę się w tym temacie przekonać do giełd. Czasem chodzę w Łodzi na Start - w niedzielę jest własnie giełda zwierząt i sposoby przetrzymywania tam zwierząt do sprzedaży pozostawiają wiele do życzenia, niestety...:(
Wystawa - to też dobry pomysł - tylko się zastanawiam jak pokazać gady, żeby nie wywołać u ludzi mylnego przeświadczenia, że dobrym "pojemnikiem" jest akwarium 30x20. Ale może gdzieś przed szkołą by się np. dało zorganizować wybieg.   
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #16 dnia: 13.03.2010, 06:46:56 am »
Tak faktycznie wybieg k.szkoły to też bardzo bobry pomysł.
Dużo pracy organizacyjnej.
Można by  i takie wielkie terraria ustawiać,ale to będzie pewno kłopot. Tu Ankan ma rację - jednak dzieci zapamiętują co widzą i rodzice też. A te warunki przetrzymywania są bardzo ważne.
Myślę,że Misza wie co robi i zdaje sobie sprawę z konsekwencji. I dopilnuje żeby każdy po wyjściu miał dużo,dużo mądrej wiedzy o gadach i Ich potrzebach.

Alicja

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #17 dnia: 13.03.2010, 09:03:28 am »
zwierzęta egzotyczne tzn nie tylko gady, co jeszcze będzie??

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #18 dnia: 13.03.2010, 09:18:03 am »
no mi też by bardziej pasowało jakby to było w formie wykładu ulotek linków do stron prezentacji a tak kupno żółwia to może być impuls i trzebaby raczej pokazać żółwie od tej trudniejszej strony koszty itp
Pozdrawiam Jakub

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #19 dnia: 13.03.2010, 09:25:07 am »
Na razie kontaktuje się z hodowcami coś więcej napiszę za ok miesiąc, jak już będzie pewne kto przyjedzie i jakie zwierzęta przywiezie.
Jakub wydaje mi się, że każdy kto będzie chciał kupić żółwia to dobrze to przemyśli. Tym bardziej, że żółwie lądowe nie kosztują 10 czy 20 zł

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #20 dnia: 13.03.2010, 09:45:45 am »
mi się też wydaje że w tej sutuacji sprzedaż jest nie na miejscu. Pamiętajmy że to są dzieci, jak im się coś spodoba to muszą mieć i koniec. A niestety czasami sami rodzice zachowują się jak dzieci.

Jakub wydaje mi się, że każdy kto będzie chciał kupić żółwia to dobrze to przemyśli. Tym bardziej, że żółwie lądowe nie kosztują 10 czy 20 zł

nie sądzę że będzie to przemyślana decyzja, patrząc prosto na piękne zwierzątka. "One przecież są takie cudowne. Już wiem jak się nimi zająć bo mi pan sprzedawca powiedział". Nie. Przemyślana decyzja to jest powrót do domu, zastanowienie się kilka razy czy warto i czy dam radę, czy stworzę odpowiednie warunki. Czy dziecko po 2 godzinach nie ma już innego pomysłu na swoje hobby. Jestem pewna że gdyby rodzice z takiej giełdy zabrali dzieci do schroniska dla psów, to większość z nich już by nie chciała żółwika, tylko pieska. A jakby pokazać im ptaszki, to by zaraz papużkę chcieli.
Stefanka

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #21 dnia: 13.03.2010, 10:38:05 am »
Oj nie przesadzajcie.
W zeszłym roku tez była u nas organizowana impreza z okazji dnia żółwia, połączona z giełdą. Było też bardzo dużo dzieci z rodzicami, które oglądały żółwiki i inne zwierzątka. Nikt z rodziców nie kupił zwierzaka.Zwierzęta były kupowane tylko przez przybyłych do nas terrarystów, którzy tez będą obecni na naszej imprezie. Co do dzieci to super się bawiły ponieważ mogły posłuchać pogadanek o żółwiach, pooglądać zwierzątka i szalały w konkursach, które specjalnie dla nich były zorganizowane

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #22 dnia: 13.03.2010, 11:10:46 am »
W tym roku również jest Impreza z Okazji Światowego Dnia Żółwia, będzie się odbywała 22 maja. Szczegóły przedstawię gdy uda mi się sporządzić plakaty i wyjaśnić sprawę jednego ze współorganizatorów. Co do tej imprezy, którą zaproponowała misza i ją organizuje to tak jak pozostali użytkownicy będę czekał na szczegółowe informację i plan działań.

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #23 dnia: 13.03.2010, 13:38:54 pm »
Misza - może przesadzamy z awersją w kwestii sprzedaży zwierząt, a moze po prostu większość z nas ma kiepskie wrażenia z różnych giełd i wystaw i stąd nasz niepokój. I chęć zmiany tej wizji na lepszą.

Sama idea imprez propagujących właściwe informacje o gadach jest jak najbardziej szczytna. Pogadanki, konkursy dla dzieci - uczące przez zabawę, czy ulotki informacyjne - bezdyskusyjne dobre.
Natomiast cały czas się zastanawiam jak pokazać gady, żeby wyniesione z wystawy wiadomości i wrażenia były wzorem do naśladowania. Ludzie chodzą, oglądają i na podstawie tego co widzą urządzają potem swoje terraria - a w większości miejsc taka "naoczna" wiedza daje mylne wyobrażenia - np. w zoo wymieszane są ze sobą różne gat. wodniaków, podobnie bywa z lądowymi - nawet w profesjonalnym Aquarium w Krakowie takie widoki były na porządku dziennym. Podłoże jest nieodpowiednie, lamp często brak, kryjówki brak, miski z wodą brak, resztki jedzenia w misce stawiają włosy dęba na głowie. Podobnie jest w sklepach zoologicznch (może za wyjątekiem tego w którym Witia pracuje..:). Na wystawach też jest prowizorka - np. w Łodzi na wystawie widziałam 3 żółwie różnych gatnunków (step, grek, mauretan) w zagrodzie z desek, podłoga lekko była piachem posypana i sianem wyścielona. Na wystawie zwierząt egzotycznych w Hali Sportowej (to była tak duża wystawa objazdowa, chyba z Niemiec) było podobnie. Jedynie małe zwierzęta- pająki, żaby, gekony miały profesjonalnie urządzone terra. Duże sulkaty siedziały na gołej ziemi. A ludzie patrzą, patrzą...i w domu urządzają podobnie terro, myśląc że skoro tak było w zoo, renomowanym sklepie zoologicznym, czy na wystawie to robią dobrze. A prawda jest zupełnie inna...:(
« Ostatnia zmiana: 13.03.2010, 13:42:28 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #24 dnia: 13.03.2010, 14:26:53 pm »
Zawsze gdy wychodzi jakiś film luźno oparty na faktach historycznych czy biograficznych są emocje bo burza się osoby, które wiedza że było inaczej, nawet jak reżyser zapewnia że to tylko luźne tło dla jego twórczości i nie jest o dokument. Wynika to stąd że film, ogólnie obraz ma wielką siłę oddziaływania i w wielu wypadkach kształtuje wyobrażenia. Ludzie żyją w pośpiechu, rzadko kto ma czas wertować publikacje i sprawdzać... to taka luźna refleksja.
Jestem zdecydowanie zdania że to co ludzie oglądaja w ZOO czy sklepach itp. kształtuje ich wyobrażenia i wiele osób ma też wyobrażenie że tam pracują eksperci.

Co do giełd mam jeszcze jedną - nie wiem może przesadną - awersję.

Na giełdach najłatwiej sprzedać zwierzę pochodzące z przemytu. W sklepie jest większe ryzyko, są dane, adres, księgowość, ciągła możność kontroli. A giełda - wszystko odbywa się z ręki do ręki i na drugi dzień szukaj wiatru w polu. Czy osoby które handlują na giełdach są wcześniej kontrolowane co do tego że na każdego osobnika mają odpowiednie dokumenty i co ich liczby?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #25 dnia: 13.03.2010, 14:58:33 pm »
Wszystko święte słowa.Tak to jest.Tak jak Ankan napisała i Beata.Dlatego za formę przekazu powinno się brać odpowiedzialność.
Znalazłam taki raport NIK -u ,ale stary. Była to kontrola sklepów , Zoo, giełd. Masakra. Ciekawe czy nadal się robi takie kontrole i czy ktoś sprawdza i egzekwuje poprawę sytuacji.


http://bip.nik.gov.pl/pl/bip/wyniki_kontroli_wstep/inform2000/2000020/px_2000020.pdf
Alicja

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #26 dnia: 13.03.2010, 15:39:32 pm »
mi raczej też chodzi po głowie że w ciągu np godziny nie przygotujesz się do odpowiedniej hodowli żółwii ja na tej stronie od roku jestem i wciaż jestem zdziwiony jak duże braki mam nie mówie oczywiście że wszyscy kupili by żółwia w późniejszym czasie zaniedbując go ja też nie mam wiele lat (13 jak ktoś jest ciekawy) i wiem po sobie dostałem żółwika nic o nim nie wiedziałem ale zainteresowałem się tym i dałem radę ale jeśli ktoś kupuje żółwia bo on mu się podoba i jest ładny to niech nie kupuje bo trzeba wiedzieć coś więcej a nie tylko mieć jednorazowy zachwyt zwierzątkiem do później czar pryska z żółwiem nie mamy takiego kontaktu jak z psem czy kotem
Pozdrawiam Jakub

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #27 dnia: 13.03.2010, 15:44:50 pm »
Brawo Jakub. To Twój głos i Twoich rówieśników ,tak odpowiedzialnych jak Ty powinien się liczyć.
Bo Ty wiesz najlepiej jak to jest naprawdę.
Nawet nie każdy dorosły potrafi być tak odpowiedzialny.
Alicja

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #28 dnia: 13.03.2010, 17:28:03 pm »
Świetny link Alicjo. :)
Szkoda że nie ma nowszych raportów pokontrolnych. Ten raport jest z 2000 roku czyli trochę lat już ma, możliwe że wkrótce zrobią więc nowy. Byłoby to bardzo potrzebne. Niemniej jednak jak czasem oglądam zdjęcia z giełd to niewiele się zmieniło w kwestii ciasnych opakowań.

Inną sprawą jest to, że przywiezienie wielkich zbiorników jest zbyt kłoptliwe, wręcz nierealne, ale to zmienia efektu - stłoczone, zestresowane zwierzęta. Nikt im przecież nie wytłumaczy, że inaczej się nie da.

Fragment dotyczący giełd i żółwi:

na giełdzie stwierdzono obecność m. in. zwierząt objętych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej gadów ( gekony, pytony, warany, żółwie). (...) Zwierzęta z listy konwencyjnej wymienione wcześniej sprzedawano w 7 stanowiskach. Stwierdzono, że ogólne warunki sprzedaży na hali były dobre, jednak poszczególni sprzedawcy oferowali zwierzęta w różnych warunkach. Szczególnie źle na tle ogólnym wypadli sprzedawcy żółwi lądowych. Zwierzęta te były stłoczone w małych opakowaniach i wykazywały objawy chorób i zestresowania. Podobnie ptaki przetrzymywane były w zbyt małych klatkach.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #29 dnia: 13.03.2010, 17:41:39 pm »
w 100 procentach zgadzam się z tym co napisali Ankan, Beata, Alicja, Jakub. Z własnego doświadczenia wiem jak to jest. Wprawdzie hodowałam wcześniej żółwie wodne a było to za czasów gdzie nie każdy miał dostęp do internetu. Ale o lądowych nie miałam zielonego pojęcia. Bardzo mi się podobały i wydawało mi się że wystarczy skrzyneczka gdzie żółw się wyśpi, sałata, marchewka do jedzenia. Bo tak było w sklepie. I tak trzymała żółwia moja koleżanka. I tak myślałam po przyjściu z żółwiem do domu. Na szczęście dzięki Ankan trafiłam na to forum i zdałam sobie sprawę jaką krzywdę chciałam żółwikowi wyrządzić. I sama wiem że nawet jak się ma wiedzę o tym jak to wszystko powinno wyglądać nie zawsze jest tak że można to zrealizować. Bo zapał zazwyczaj jest słomiany, zwłaszcza u dzieci. A niestety, nawet wiedza o tym jak powinno wyglądać terrarium i czym trzeba żółwia karmić nie jest wystarczająca.
Stefanka