Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:42:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Impreza terrarystyczna w Krakowie  (Przeczytany 16530 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Impreza terrarystyczna w Krakowie
« dnia: 12.03.2010, 09:38:00 am »

Witam

Terraryści z Krakowa chcą zorganizować Imprezę terrarystyczną w jednej z krakowskich szkół podstawowych.
Impreza obejmować będzie

- wystawę zwierząt egzotycznych
- giełdę zwierząt egzotycznych
- pogadanki i konkursy dla uczniów w celu zapoznania ich z gadzimi pupilami

Terminy w których można zorganizować imprezę to:

08.05, 15.05, 22.05, 29.05, 05.06, 12.06, 2010r.

Dla wszystkich wystawców i sprzedających stoliki, poczęstunek i napoje darmowe

Wszystkich zainteresowanych bardzo proszę o kontakt oraz podanie terminu najbardziej Wam odpowiadającego.

Kontakt

PW
e-mail scarlet34@interia.eu
tel 600437622, 603869027

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #1 dnia: 12.03.2010, 10:39:02 am »
Że niby że co?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #2 dnia: 12.03.2010, 10:53:40 am »
Sorki, ale nie zrozumiałam pytania. Możesz napisać o co Ci chodzi?

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #3 dnia: 12.03.2010, 11:14:23 am »
Rozwiń temat. Jacy "terraryści z Krakowa"? I czy to ma coś wspólnego z żółwiami?
Zakładam że piszesz tu bo będą tam żółwie.

Obawiam się, że promowanie żółwi jako "pupilich gadów" wśród dzieci skończyć sie może zalewem prezentów pierwszokumunijnych, gwiazdkowych itp. w postaci żółwi, a co dalej może sie stać to każdy chyba z doświadczenia wie.

Żółwie to trudne gady dla odpowiedzialnych ludzi. Można owszem edukować ale ja bym wolała zniechęcać, dopóki się da, szczególnie wśód osób które maja w naturze słomniany zapał i niezbyt duże poczucie odpowiedzialności.

Jak ktoś ma faktycznie czas, wiedzę i checi sam znajdzie miejsce gdzie może sobie kupić żółwia.

Potem mamy masę wyrzuconych wodniaków, czy nawet stepówek bo najpierw fajne i kolorowe (i tanie) a potem zapał słomiany wygasa i cierpi niewinne zwierzę, a sklepy sprowadzają jeszcze więcej bo popyt jest...

Znasz też moją opinię odnośnie trzymania razem żółwi greckich i stepowych.
Może zabrzmi to ironicznie ale może ta "pogadanka" jest potrzebna gdzie indziej...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #4 dnia: 12.03.2010, 11:45:28 am »
Jest nas mała grupa osób, która chce zorganizować takie spotkanie. Tak będą żółwie i inne zwierzęta egzotyczne. Nie chodzi o to aby zachęcać dzieci do kupowania takich zwierząt, ale o to aby jak najwięcej się o nich dowiedziały. Staramy się odwiedzać szkoły gdzie przekazujemy ważne informacje o żółwiach, nie tylko dzieciom ale tez ich rodzicom. Każda taka pogadanka jest dostosowana do wieku dziecka. Wyjaśniamy dokładnie na czym polega opieka nad takim zwierzątkiem, jakie mogą pojawić się ewentualne problemy związane z niewłaściwa opieką i dietą. Dodatkowo każdy uczestnik spotkania dostaje ulotkę informacyjną na temat żywienia, pielęgnacji i prawidłowych warunków bytowych gada. Możesz mi wierzyć albo nie ale takie właśnie pogadanki przynoszą pożądany skutek, ponieważ dzięki nim wielu rodziców zrezygnowało z zakupu żółwia, który miał być pupilkiem dziecka. I na prawdę nie wiem jakie znaczenie ma w tym temacie trzymanie żółwi stepowych i greckich razem

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #5 dnia: 12.03.2010, 12:41:23 pm »
No wiesz. Organizowanie giełdy i jednoczesne zniechęcanie ludzi żeby jednak tych zwierzaków nie kupowali kłóci się samo w sobie.

Nie wiem kto ma zamiar tam te gady wystawiać na sprzedaż ale może lepiej go zawczasu poinformować i zaoszczędzić mu fatygi.
Nie zrozum mnie źle ale interesy sprzedawców a kogoś w rodzaju takich "aktywistów" jak my jest bardzo trudno wypośrodkować.
Ja na miejscu sprzedawcy byłabym bardzo zła i rozczarowana, że przywoże swoje gady, chcę je sprzedać, ponoszę nakłady a tutaj wszyscy odradzają ich kupno.

Co do trzymania razem gatunków. Nie chcę tu robić offtopa dyskusje o tym prowadziłyśmy w innym miejscu, z resztą nie był to pierwszy przypadek na forum. Nie mogę powiedzieć żebyś mnie przekonała w jakikolwiek sposób.
Ostatecznie jeśli coś może być niedobre to lepiej tego nie robić, z takiego założenia wychodzę, mimo że publikacje na ten temat są dość jednoznaczne.
Możesz powiedzieć że nie mam zaufania do swojej wiedzy, że się nie znam, bo się podpieram jakimiś publikacjami a Ty doświadczeniem. Ok, może faktycznie tak jest. Mam do tego prawo i uważam też, że jeśli chcę eksperymentować i balansować na granicy ryzyka to mam prawo robić to tylko w odniesieniu do siebie.

A piszę o tym dlatego że przemawiasz tu z pozycji doświadczonego hodowcy, nauczyciela i przewodnika osób niedoświadczonych. Każdą osobę tak wyeksponowaną bierze się pod lupę. To naturalne. Od takich osób wymaga się więcej, a przede wszystkim wymaga się spójności. Nie można mówić czegoś a robić czegoś innego.
Chodzi mo o to czy jesteś np. gotowa z pełną świadomością powiedzieć tym ludziom że mogą trzymać razem różne gatunki?   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #6 dnia: 12.03.2010, 13:57:08 pm »
1. Impreza i giełda organizowane są po to aby można było kupić zwierzęta, a przy okazji dzieciaki będą mogły pooglądać te egzotyczne stwory.

2. Nigdy nie zniechęcałam nikogo do zakupu żółwia. Jak już pisałam wyżej na spotkaniach staramy się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących żywienia i opieki nad żółwiem i to rodzice decydują czy będą w stanie sprostać wymaganiom. Jeśli tak to kupują gada jeśli nie dziecko żółwia nie dostanie.Wiele razy słyszałam po spotkaniu jak rodzice mówili "myślałam, że taki mały żółwik wodny nie urośnie i wystarczy mu tylko malutkie akwarium", albo "sadziłam, że taki żółwik stepowy może chodzić po podłodze i jeść owoce i przywiąże się do mojego dziecka"

3.Co do tego nieszczęsnego trzymania dwóch różnych gatunków, a w szczególności greka i stepa
Nie chce Cię do niczego przekonywać Ty wiesz swoje, a ja swoje. Jeśli chodzi o mój konkretny przypadek to już pisałam że mieszkam w bloku i niestety nie mogę sobie pozwolić na tak duży wybieg jaki bym chciała zrobić. Jest on i tak już podzielony, ponieważ każdy samiec jest trzymany osobno i ma swoją własną zagrodę.I niestety nie jestem w stanie podzielić go jeszcze bardziej. W największej zagrodzie wraz ze stepówkami jest tylko jedna greczynka i na razie tak pozostanie.
Nie jestem oczywiście za łączeniem gatunków i nikomu tego nie polecam. Jednak w szczególnych sytuacjach połączenie samic greka i stepa na wybiegu jest dopuszczalne i praktycznie żadne ryzyko nie istnieje.


Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #7 dnia: 12.03.2010, 14:45:13 pm »
Oczywiście wprost nie napisałaś że zniechęcasz do kupowania żółwi ale pośrednio taki skutek wywołują rozmowy z rodzicami, ku Twojemu zadowoleniu zresztą. Dowiadują się bowiem o tym, że sa to stworzenia zbyt wymagające.
Stąd zastanawiałam się jak sie ma jedno do drugiego.

Przy czym uważam jednak, że żółw nie nadaje sie jako zwierzę dla dziecka. Jeśli rodzic kupuje je po to aby skorzystało na tym dziecko można to zrozumieć, ale musi pamiętać że opiekę bierze na siebie, sam musi być hodowcą, a dziecko co najwyżej może żółwia sobie poobserwować i uczyć się jak powinna wyglądać opieka nad nim. Trudno wymagać od dzieciaka aby zadbał o żółwia tak jak powinien, do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć.

Trzeba tez takiego dzieciaka porządnie przeszkolić i uczulić na to że żółwia nie można bez potrzeby dotykać, głaskać, wyjmować, że to nie jest zabawka... itp. Jest bardzo wiele aspektów, nie wiem czy można je streścić w jakby nie było ograniczonych ramach czasowych takiego spotkania.

Pozatym decyzja o zakupie żółwia powinna być dobrze przemyślana. Wydaje mi się że jedno spotkanie i rozmowa to za mało. Ktoś może nie zdawać sobie sprawy z wielu rzeczy, bo taką wiedzę jak się zdobywa z biegiem czasu tak i trudno ją podac komuś w pigułce.

Zauważ dodatkowo, że aby z czystym sumieniem można było zaopiekować się żółwiem trzeba spełnić bardzo wygórowane wymagania hodowlane (przestrzeń, zwłaszcza na wybiegu, zimowanie, wiedza, osprzęt, najlepiej zero psów itp.). Te czynniki już bardzo zawężaja potencjalnych nabywców. 

A w przypadku problemów z przestrzenią trzeba - moim zdaniem - zredukować pewne swoje zamierzenia hodowlano-adopcyjne, o ile nie ma niezbędnej konieczności.
 

Dodano 12.03.2010, 14:49:56 pm
A i jeszcze jedno... tak cakiem osobiście uważam, że priorytetem powinno być szukanie domów dla zwierząt do adopcji. Wystarczy się trochę porozglądać po necie ile jest ogoszeń niechcianych żółwi, szczególnie wodnych.
Obawiam się że ich los może być przykry o ile nie trafią w porę we właściwe ręce. Skoro jest osoba gotowa do hodowli, chętna, przeszkolona to ok ale niech bierze raczej takiego niechcianego żółwia, niech da mu nowy dom, zamiast nakręcać popyt sprzedawcom.
« Ostatnia zmiana: 12.03.2010, 14:49:56 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #8 dnia: 12.03.2010, 15:41:35 pm »
No i nie potrafimy dojść do porozumienia :(. Nie wiem czy nie potrafisz przeczytać tego co napisałam czy celowo przekręcasz to co napisałam.
Chcesz napisać, że to co robię to jest bez sensu, głupie itp?
Myślę, że dobrym pomysłem są wykłady ta temat żółwi, szerzenie wiedzy i obalanie mitów.Przynajmniej rodzic dziecka , które chce posiadać żółwia wie czemu musi sprostać i wie też, że to na niego spadnie cała odpowiedzialność za gada. Nie wszyscy przecież rezygnują z kupna, jest sporo osób które kupiły żółwia lub pomagałam im w adopcji niechcianego zwierzaka. Żółwie mają u mnich doskonałe warunki, a ja mam cały czas z nimi kontakt.

Cytuj
A i jeszcze jedno... tak cakiem osobiście uważam, że priorytetem powinno być szukanie domów dla zwierząt do adopcji

I to właśnie robię od lat, zajmuje się adopcjami żółwi i każdemu staram się znaleźć jak najlepszy dom

Cytuj
Wystarczy się trochę porozglądać po necie ile jest ogoszeń niechcianych żółwi, szczególnie wodnych.
Obawiam się że ich los może być przykry o ile nie trafią w porę we właściwe ręce. Skoro jest osoba gotowa do hodowli, chętna, przeszkolona to ok ale niech bierze raczej takiego niechcianego żółwia, niech da mu nowy dom, zamiast nakręcać popyt sprzedawcom.

Wiem ile jest niechcianych żółwi. Problem jest jednak w tym, że nie każdy chce wodniaka, ponieważ ich cały sprzęt i ogólne utrzymanie takiego żółwia jest dużo droższe niż lądowca. Jeśli chodzi o lądowe to wcale nie ma ich tak dużo do adopcji i jeśli chodzi o mnie to nie widzę nic złego w tym, że ktoś kto jest zdecydowany na hodowlę gada i zna jego potrzeby kupuje małego żółwia


Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #9 dnia: 12.03.2010, 16:11:29 pm »
No i nie potrafimy dojść do porozumienia :(. Nie wiem czy nie potrafisz przeczytać tego co napisałam czy celowo przekręcasz to co napisałam.
Chcesz napisać, że to co robię to jest bez sensu, głupie itp?

Ale czego nie rozumiem i co przekręcam? Po prostu trochę kupy mi się nie trzyma to wszystko.

Moim zdaniem zniechęcanie jest nawet jak najbardziej na miejscu, jest szansa że wówczas tylko osoba naprawdę zdeterminowana i zdecydowana zdecyduje sie na hodowlę i bedzie bardziej świadomym hodowcą niż ktoś z podejściem "a co mi tam spróbuję". To są pewne niuanse i moje subietywne odczucia, dlatego nie wiem czy jestem w stanie to dokładnie wyartykułować.

Ja też nie widzę nic złego w kupnie żółwia lądowego z dokumentami i przez osobę odpowiednią, ale po prostu adpocję uznaję za rozwiązanie dużo LEPSZE. Czasem nawet odkupienie za parę groszy jakiegoś zaniedbanego żółwika z Allegro. Może nie ma tyle ogłoszeń jak w przypadku wodniaków ale jednak się trafiają, zwykle chore, zdeformowane osobniki - jak sie trochę pośledzi w róznych serwisach ogłoszniowych można je spotkać. Na tym forum też okresowo się to zdarza.

A czy na giełdzie będą w sprzedaży żółwie wodno-lądowe? W wypadku wodniaków jest tyle porzuconych zwierząt że sprzedaż dodatkowych kapselków, które w wielu wypadkach mogą z uwagi na opisane przez Ciebie problemy wylądować na ulicy - faktycznie jest moim zdaniem pewnym problemem.

Nie wiem czy to co robisz ma sens, ani tym bardziej czy jest głupie. Drzewo ocenia sie po owocach. Podobnie ludzką pracę. Jakie są owoce tej pracy - nie mam pojęcia, jeśli dobre to sie ciesz i moim malkontenctwem nie przejmuj. Nie wiem czemu miałoby to być w jakikolwiek sposób drażliwe. Mam prawo wyrazić swoje zdanie i snuć własne dywagacje jak każdy uczestnik tego forum.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #10 dnia: 12.03.2010, 17:05:59 pm »
KOCHANI  :)
Ja jestem przykładowym rodzicem i sponsorem dziecięcego prezentu o imieniu Piękna ! I sama się opiekuję tym prezentem,to wiem jak to jest. Dobrze,że lubię zwierzęta i od razu założyłam,że to będzie mój obowiązek.
A reszta rodziców - ma to gdzieś. Nie mają ani czasu,ani ochoty na takie sprawy.
Mało mamy tu takich dzieci,które usępiły żółwika,terrarium,wszystko za małe,do wymiany i PROBLEM - bo rodzic nie chce słyszeć.A dzieci zobaczą żółwiki i będzie : " o jakie śliczne " i " mamo,tato ja chcę takiego ", albo do babci i dziadka .
Są dzieci odpowiedzialne,mądre,rozsądne - takie też tu mamy  :) Ale jest Ich mało.
Edukacja tak - ale normalna, książkowa, zgodna z programem szkolnym.A inne rzeczy to w sklepach zoologicznych - np.ulotki z zaproszeniem przed zakupem na Forum i Stronę Główną www.zolw.info.
Ja chodziłam z pół roku się dopytywać o wszystko i non stop czytałam w internecie - i tak było za mało.
To atrakcja dla dzieci - dla żółwików nie.  :(

Alicja

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #11 dnia: 12.03.2010, 18:17:47 pm »
Cytuj
Może nie ma tyle ogłoszeń jak w przypadku wodniaków ale jednak się trafiają, zwykle chore, zdeformowane osobniki - jak sie trochę pośledzi w róznych serwisach ogłoszniowych można je spotkać. Na tym forum też okresowo się to zdarza.

No właśnie chore, zdeformowane, takiego żółwia początkujący nie weźmie i tu jest problem. Beata jesteś z Krakowa tak jak ja i dobrze wiesz, że w naszym mieście nie ma ani jednego weta który znał by się na żółwiach. Co do giełdy to wodnych żółwi w sprzedaży nie będzie.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #12 dnia: 12.03.2010, 18:26:33 pm »
W zasadzie jestem z Katowic ale pomieszkuję to od jakiegoś czasu.
Swoją drogą wieść się niesie że hoho :)

Nie traktuj tego co piszę jako ataku. Mam swoje watplkiwości i poglądy, bywa że dość niekiedy skrajne. Trochę jestem też na puunkcie żółwi przeczulona. Co do wetów to osobny temat. Mam jednak pewne wieści, które budzą nadzieję w tym wzgledzie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #13 dnia: 12.03.2010, 18:44:55 pm »
Tylko się już nie kłóćcie  :(
Jeśli impreza jest po lekcjach i dzieci zostałyby zaproszone z rodzicami i tylko takim osobom sprzedano by zwierzątko - to pozostaje nadzieja - że rodzic wie co robi,bo jest dorosły. I oczywiście uczciwie ,bez ubarwień przedstawione będzie rodzicom to co na " +" i to co na " - " łącznie z kosztami ( żeby nie kazali się za chwilę pozbywać zwierzątka ).
Aczkolwiek i tak uważam,że to powinno być bez sprzedaży.Z czasem do namysłu.Bo najłatwiej sprzedać w pierwszych emocjach niestety  :(
A one potem opadają.

Proponuję kompromis :
1.Kupują tylko dzieci z rodzicem.
2.Rodzice poznają całą prawdę ze wszystkimi zagrożeniami i kosztami.
Alicja

Offline misza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 10
Odp: Impreza terrarystyczna w Krakowie
« Odpowiedź #14 dnia: 12.03.2010, 21:06:13 pm »
Alicjo nikt tu się kłócić nie chce :). Jeśli o imprezę chodzi to będzie zorganizowana w sobotę, a dzieciaki na pewno przyjdą z rodzicami. Przecież wszystkim nam zależy tylko i wyłącznie na dobru gadzin.
« Ostatnia zmiana: 12.03.2010, 21:13:52 pm wysłana przez misza »