Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:01:45 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stepowy żółw z zoologicznego  (Przeczytany 24357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zolwinka

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 0
Stepowy żółw z zoologicznego
« dnia: 05.09.2011, 19:03:24 pm »
ostatnio rozglądałam się za żółwiem, dawniej były dwa w zoologicznym niedaleko.wiedziałam że lepiej nie kupować żółwi w zoologicznych i nie kupiłam. poszłam tam dziś,patrzę, a jednego nie ma! pytam się czy go ktoś kupił, a pani mi mówi że zdechł:'( drugi z nich ma z 10cm a panie karmią go kapustą pekińską(kiedyś się zapytałam czym karmić,to powiedziała żeby sałatę dawać i że nie wolno łąkowych roślin bo się otruje),nie mam uvb, ma bardzo suchy piasek i opuchnięte oczka, tak mi go szkoda , że chcę go wziąć. czy to dobra decyzja?

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #1 dnia: 05.09.2011, 19:16:38 pm »
Moim zdaniem jasne, zabieraj go stamtąd. Jeśli wiesz jak się zająć żółwiem i jesteś w stanie stworzyć mu lepsze warunki niż suchy piach i sałata do obiadu, to nawet się nie wahaj, bo gadzinka się tam męczy. Czemu zoologiczne nie mają norm, które muszą spełniać, żeby zapewnić zwierzakom odpowiednie środowisko :/

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #2 dnia: 05.09.2011, 19:24:33 pm »
a moim  zdaniem nie zabieraj go !!!
jak go nikt nie kupi i bedaczysko zdechnie to własciciel sklepu zastanowi sie czy warto sprowadzić nowego - duże koszta i znowu może się nie zwrócić
więc w ten sposób można uratować życie innemu żółwiowi
zaadoptuj lepiej jakiegoś !!!!!
In The Lap Of The Queen

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #3 dnia: 05.09.2011, 19:33:48 pm »
Hm, w sumie to ciężko powiedzieć. Niby neo ma rację, ale czy to nie będzie walka z wiatrakami? Osoby świadome nie będą kupować żółwi z zoologicznych, ale nigdy, ale to nigdy, nie zabraknie rodzin z dziećmi, które palcem wskażą na uroczą skorupkę za szybką.
Nie można tego sklepu po prostu gdzieś zgłosić albo zwrócić paniom uwagę? One mogą tę krzywdę robić nieświadomie.
Kurcze, no szkoda tego żółwika...Umiera właśnie w męczarniach :(

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #4 dnia: 05.09.2011, 19:56:00 pm »
Moim zdaniem powinno się zwrócić uwagę na złe warunki, bo naprawdę często sprzedawcy nie mają zielonego pojęcia o zajmowaniu się gadzinkami, że już o podawaniu właściwego pokarmu nie wspomnę.Zostawianie tego biedaka by poświęcił się za inne brzmi trochę brutalnie, bo nie mamy pewności , że gdyby ten zdechł to już na drugi dzień nie zajął by inny żółw jego miejsca.
Fajnie by było go uratować, ale tylko wtedy gdy naprawdę chcesz żółwika i masz zamiar mu zapewnić dobre warunki na lata.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #5 dnia: 05.09.2011, 19:56:55 pm »
ja mojego pierwszego lamparta kupiłem też w zoologu też mi serce pękało jak go widziałem z ....... jaszczurkami w jednym małym terrarium
przy następnym już poszedłem po rozum do głowy i kupiłem go od gościa który jest terrarystą w mieszkaniu trzyma wszystkie zwierzaki ( nawet te na sprzedaż ) i wszystkie zwierzaki mają dosyć duże terraria mają dosyć czysto i przede wszystkim  nie są pomieszane zwierzęta różnych gatunków
In The Lap Of The Queen

Offline Skorupa

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja: 6
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #6 dnia: 05.09.2011, 20:00:08 pm »
Niestety...ludzie dla pieniędzy zrobią wszystko :(

Offline sobs

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Reputacja: 1
  • Geochelone pardalis
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #7 dnia: 05.09.2011, 20:54:43 pm »
a moim  zdaniem nie zabieraj go !!!
jak go nikt nie kupi i bedaczysko zdechnie to własciciel sklepu zastanowi sie czy warto sprowadzić nowego - duże koszta i znowu może się nie zwrócić
więc w ten sposób można uratować życie innemu żółwiowi
zaadoptuj lepiej jakiegoś !!!!!

Uwierz mi Neo oni na to nie patrzą. Nie wiem czy ktoś kiedyś się zastanawiał nad tym co dzieje się nie z gadami, ptakami a np. rybami. Sytuacja dla wszystkich zwierząt jest niestety identyczna.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #8 dnia: 05.09.2011, 21:45:42 pm »
Dokładnie, jak próbowałam zwrócić uwagę jednej sprzedawczyni to zaczęła się wykłócać i nie chciała słuchać.
Tylko mi wyżuty robiła  :-\
pozdrawiają hela i parys

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #9 dnia: 06.09.2011, 02:00:32 am »
Moim zdaniem Neo ma rację. Gdy płacimy za żółwia, dajemy sprzedawcy powód by sprowadzili kolejnego. Sprawiamy, że taki proceder się opłaca. Ratować żółwie kupując je, to syzyfowa praca.  :( Ja osobiście akceptuję '' moralną kradzież'' i jeśli to jakiś mały, wsiowy sklepik i byłaby okazja to ja bym ukradł żółwia i dał mu lepszą opiekę + godne warunki bytowania. Zaraz pewnie mnie zjedziecie, za coś takiego jednak- jak się dłużej zastanawiać to ma sens. Bo strata dla sklepu bez szkody dla żółwia. Nie chciałbym nabijać kasy oprawcy, widząc w jakim stanie jest zwierzak. Właśnie z tego powodu sumienie kazałoby mi ratować, ale jak go z zoologika uwolnić, by nie ''podziękować'' moimi pieniędzmi za tartury? Tylko ukraść. Nie akceptuję kradzieży ciuchów, pieniędzy i innych martwych rzeczy. Jednak uważam, że zwierzaki można kraść, gdy nie chcemy właścicielowi płacić za znęcanie się nad nim, i mamy potrzebę udzielenia pomocy.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline etna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #10 dnia: 06.09.2011, 06:59:46 am »
Zanim ukradniesz :o, poinformuj te SPRZEDAWCZYNIE w jakich warunkach powinny być trzymane żółwie. Podaj linka do Forum, może zadadzą sobie trochę trudu i coś doczytają.
Ludzie otwierają sklepy zoologiczne tak jak szmateksy, dla zarobienia pieniędzy (czytaj utrzymania rodziny, ciężkie mamy obecnie czasy) nie zawsze znają się na danej branży. Może mieli akwarium lub chomika wcześniej. Pomóżcie im, a jest duża szansa, że żółwie będą miały u nich lepiej i zwiększy się szansa, że nie będą swoim klientom wciskali kitu że żółwie ARBUZY i ZIEMNIAKI jedzą <afro>

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #11 dnia: 06.09.2011, 08:51:01 am »
A ja bym jednak kupiła i starała się ratować. Szkoda zwierzaczka.

Offline k

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #12 dnia: 06.09.2011, 09:06:58 am »
hmm, a ja bym żółwia wzięła. Po prostu nie potrafię patrzeć jak zwierze cierpi, serce bierze górą nad rozumem.

U mnie w zoologicznym (w sumie chyba w każdym) jest podobna sytuacja. Odkąd pamiętam jednym z asortymentów były właśnie żółwie, wątpię że wszystkie zostały wykupione bo to osiedlowy zoologiczny a cena stepowego wahała się w okolicach 500zł. Teraz sprowadzili lamparcie. Ostatni stepek, który został jest trzymany razem z lamparcimi (chyba 5 maluchów) w jednym małym terrarium (35x50cm). Oczywiście wszystkie karmione sałatą, ogórkiem i trzymane na piachu, bez uvb. A sprzedawca jest święcie przekonany, że dobrze robi bo przecież już tyle pracuje w zoologicznym i zna się na zwierzętach :/

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #13 dnia: 06.09.2011, 09:24:56 am »
Kradzież towaru (niezależnie jakiego) o wartości powyżej 250 zł, to już jest sprawa karna. Jeśli pójdziesz do sklepu, zwrócisz uwagę sprzedawczyniom na fatalne warunki, a następnie żółw zniknie, to będzie to oczywiste, że będziesz pierwszą podejrzaną.
Nie wiemy jak zareagują panie ze sklepu, ja bym najpierw spróbowała po dobroci i porozmawiała z nimi na spokojnie, może się uda :)

Offline etna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Stepowy żółw z zoologicznego
« Odpowiedź #14 dnia: 06.09.2011, 09:31:14 am »
Przepraszam, że post po poście ale nie zauważyłem tutaj funkcji edycji :(
(...) Osoby świadome nie będą kupować żółwi z zoologicznych, ale nigdy, ale to nigdy, nie zabraknie rodzin z dziećmi, które palcem wskażą na uroczą skorupkę za szybką. (...)
Tak trochę chyba przeginacie z tymi sklepami zoologicznymi. Większość ludzi widzi gady (czy inne zwierzaki) pierwszy raz właśnie w nich i tam rodzi się fascynacja żółwiami, zmieniająca się w chęć posiadania a może później i hodowania skorupek. Nie widzę nic złego w zakupie żółwia w sklepie, jeżeli urodził się on w niewoli i jest prezentowany w dużym odpowiednio dostosowanym do jego potrzeb terrarium oraz personel sklepu posiada odpowiednią wiedzę na temat jego jadłospisu i czynności pielęgnacyjnych. Teraz trochę się zmieniło wraz z dostępem do internetu. Kiedyś było bardzo trudno dotrzeć do hodowcy. Zresztą patrząc na portale aukcyjne odnoszę wrażenie, że w kraju rodzi się bardzo mało żółwi lądowych, większość legalnie lub nielegalnie ściągana jest z zagranicy nie tylko przez sklepy ale również i przez hodowców często w celach handlowych.
Ps. Nie prowadzę sklepu ze zwierzętami. Mam tylko jednego żółwika i staram się jemu zapewnić jak najlepsze warunki bytowania.