Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 00:32:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trzymanie razem różnych gatunków a przenoszenie drobnoustrojów [wydzielony]  (Przeczytany 10314 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Szkoda tylko że różne rodzaje gatunków żółwi są trzymane razem w terro.  :(
Jeżeli jest to giełda, to raczej nie popadajmy w przesadę...

oliwkaa 660 ma rację!
To żadna przesada.
Kilka godzin wystarczy, aby jeden żółw zaraził czymś drugiego... :(
Może i tak, chociaż żeby się wypowiadać w tych tematach trzebaby być przykładowo wirusologiem i znać dokładnie patogenezę danego zarazka (że się tak kolokwialnie wyrazę:P). A jak powszechnie wiadomo są cholerstwa bardziej i mniej zjadliwe... Tymniemniej jestem zdania, że jeśli hodowca ma zółwie w domu nawet w oddzielnych terrariach to co zjadliwsze patogeny i tak sie pomiędzy nimi przenoszą, w końcu istnieje cos takiego jak cyrkulacja powietrza... Więc to że na giełdzie miał je razem w jednym prawdopodobnie nie robiło już żadnej różnicy.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Chodzi przede wszystkim o kontakt z odchodami, bo flora bakteryjna przewodu pokarmowego jest różna

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
idąc dalej tym tropem trzebaby stwierdzić, że w obrębie całego pomieszczenia w którym ta giełda się odbywała również owe wirusy i bakterie mogą się przenosić, więc takich i jakichkolwiek innych zgrupowań zwierząt nie należałoby organizować. Najlepiej ich poprostu zabronić.Mielibyśmy do czynienia z tzw Utopią. Jeśli ktoś ma w domu przykładowo stapowe i greki też jest be bo przecież w obrębie stosunkowo małego pomieszczenia jakim jest mieszkanie/dom też mogę się od siebie czyms pozarażać. I tu dochodzimy do wniosku że conajmniej kilku uzutkowników stale udzielających się na forum tak naprawdę czyni swoim gadom wielką krzywdę ponieważ nie posiada dla stepowych oddzielnego... ogrodu oddzielonego barierą próżniową od ogrodu dla greckich tudzież żabutów. W tym miejscu mozna by skrytykować wegego za to ze ma wiele gatunków gadów (już nawet nie tylko Testudines). Nie popadajmy w paranoję. Tomek powiedz, naprawdę myslisz, że jeśli jeden z Twoich zółwi złapałby jakiego wirusa to w obrębie mieszkania, nawet dużego domu ten wirus by się nie przeniósł w przeciągu paru dni? W momencie kiedy jest on w stadium eklipsy (zainteresowanych odsyłam chociażby do ksiązek do biologii z liceum sprzed reformy oświatowej)może faktycznie szkody drugiemu zółwiowi nie poczyni. Ale w momencie rozpadu komórek żywiciela i uwolnieniu z niej wielu zreplikowanych wirionów wszystko momentalnie przenosi się z najmniejszym ruchem powietrza... i epidemia gotowa.
Naturalnie nie jestem za trzymaniem dwóch gatunkow w jednym terra bo jest bezsensowne także z innych względów i to ważniejszych niż ochrona przed zarażeniem. Chodzi mi o to że niektórzy nagminnie i bez zastanowienia powtarzają te same frazesy- niekoniecznie w sytuacji do której one pasuja...
 

Dodano 18.09.2012, 16:07:45 pm
Chodzi przede wszystkim o kontakt z odchodami, bo flora bakteryjna przewodu pokarmowego jest różna

Nie będę się z tym sprzeczał, aczkolwiek moje wykształcenie pozwala mi twierdzić, że nie do końca. Moze różnić sie ona poszczególnymi szczepami, ale zasadniczo spełniają one analogiczna rolę. Zresztą flora bakteryjna przewodu pokarmowego nie jest uzależniona jedynie od tego z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Duże znaczenie ma środowisko i pokarm w jakim dany OSOBNIK funkcjonuje
« Ostatnia zmiana: 18.09.2012, 16:07:45 pm wysłana przez Krzychu Ś »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Wiele osob uwaza ze te bakterie nie są niebezpieczne dla zdrowego zwierzęcia. A jeśli chodzi o wirusy ktòre mogly by się przenieść drogą 'powietrzną' to np śmiertelnie niebezpieczny herpes

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
I nie tylko herpes, niestety.
Główny problem chyba jednak tkwi nie tyle w zagrożeniu a w ogólnym podejściu.

TomaszW

  • Gość
Tomek-nie robmy z "igly widly" bo kazdy z nas wie jak przygotowywane sa gieldy.ta akurat(moim zdaniem)byla dosc dobrze zrobiona.faktycznie jeden hodowca wpakowal 2 gatunki razem,ale na tym sie konczy.bylo bardzo duzo hodowcow i dosc dobrze sobie poradzili z organizacja :)

Nie robimy. :)
Poparłem tylko oliwkę 660:)
 

Dodano 19.09.2012, 00:23:55 am
Tomek powiedz, naprawdę myslisz, że jeśli jeden z Twoich zółwi złapałby jakiego wirusa to w obrębie mieszkania, nawet dużego domu ten wirus by się nie przeniósł w przeciągu paru dni?.
 

 :-X


« Ostatnia zmiana: 19.09.2012, 00:23:55 am wysłana przez TomaszW »

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Każdy ma na ten temat inne zdanie i niech tak zostanie  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
hmmm...a dodalam tylko kilka fotek,zeby kazdy sobie na gadziny mogl popatrzec,skonczylo sie na wirusach :laugh: :laugh: :laugh:
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Zmiana tematu  :laugh:
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
A ja bym nie tyle zmieniała tylko wydzieliła i rozwinęła, bo temat bardzo ważny a niestety często pomijany, na pewno nie do końca wyjaśniony.

Offline Kuba82

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 3
  • 1 szt. t. g.g.; 2 szt. t g.i.; 3 szt. t.m.
Gorąco polecam ten link osobom, które interesują się tematyką wirusów i ich przenoszenia się w hodowlii skorup.
http://www.tortoisetrustforum.org/phpbb3_live/viewtopic.php?f=4&t=2606
(niestety po angielsku tylko, ale namawiam by korzystać z obserwacji i doświadczenia fachowców  :))
pozdrawiam i miłego dnia!