Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:42:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ile razy dawać sepię  (Przeczytany 9750 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline helkie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Moja koniczynka
Ile razy dawać sepię
« dnia: 18.11.2010, 19:08:27 pm »
Witam mam od niedawna małego Greka oczywiście wcześniej przestudiowałam fora o hodowli żółwi i dowiedziałam się że muszą mieć podawany wapń , kupiłam sepię z tym że on jej nie rusza ,próbowałam mu ją kruszyć na roślinki ale cwaniak omija te z sepią i wybiera czyste ( ma darń w terrarium więc ma wybór ) je dopiero na jabłku z tym wiem że jabłka nie może za często w związku z tym pytanie czy sepia podana 2 razy w tygodniu starczy czy za mało ? A może macie pomysły na czym jeszcze mu ją podawać żeby nie zaszkodziło?
W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nielogiczne działanie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #1 dnia: 18.11.2010, 19:20:51 pm »
Najlepsze są mieszanki, a że Twój żółwik to maleństwo które jest w fazie intensywnego wzrostu to byłoby dla niego dobre. Mianowice sepia + ostercal + węglan wapnia + skorupki jaj. Ostercal i CaCO3 do kupienia w aptece. Możesz podawać mu nawet codziennie - ale to raczej na wiosne. Teraz 2 razy w tyg. wystarczy. Możesz robić mu tak drobno posiekane sałatki wymieszane z tą mieszanką, że będzie musiał zjeść. A że sepi nie rusza to nie dziwne ;)

Offline helkie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
  • Moja koniczynka
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #2 dnia: 18.11.2010, 20:31:18 pm »
Acha dzięki za odpowiedz , oczywiście zastosuję się do rady . Na razie to jest strasznie wybredny jeśli chodzi o jedzenie , ale zbieram mu  różne roślinki  i powolutku uczę się co mu najbardziej smakuje tylko z tą sepią miałam problem Ostercal też już dawno kupiłam ale weterynarz mi odradził ( bo z apteki witamin w ogóle nie poleca) i polecił tylko sepię i skorupki jaj , ale włączę mu go jeszcze raz. jeszcze raz dzięki.
W naturze człowieka leży rozsądne myślenie i nielogiczne działanie.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #3 dnia: 18.11.2010, 20:42:22 pm »
Ostercal to nie witaminy tylko wapń + wit D3 ;) i jak najbardziej się nadaje ;)

Offline ŻółwikAntoś

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #4 dnia: 09.12.2018, 15:29:36 pm »
Jak przygotować skorupki jaj?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #5 dnia: 09.12.2018, 22:37:00 pm »
Wysusz i zmiel w młynku do kawy.
Jak się bardzo martwisz to możesz je pogotować przed suszeniem kilka minut.

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #6 dnia: 10.12.2018, 17:51:08 pm »
czytałem w linku Doru o gotowaniu czy wyparzaniu skorup:(tu cytat) Jest to zabieg szkodliwy dla zawartego w nich wapnia, który pod wpływem wysokiej temperatury zmienia się w nieprzyswajalny dla organizmu wapń nieorganiczny. Więc lepiej nie wyparzać, ani nie wygotowywać skorup od jaj. Wystarczy wysuszyć. Pamiętaj, że ich przydatność (to również jest w tym artykule) wynosi tylko około 2 tygodnie (już po przygotowaniu).
PS.
Artykuł jest bardzo interesujący i naprawdę warto go przeczytać. Oto link: https://drive.google.com/drive/folders/0B7JNt2E9WRAfVmZvQWZ1R0ZxNVE

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ile razy dawać sepię
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2018, 18:04:42 pm »
Informacje na temat skorupek jaj do tego co pisałam pochodzą swoją drogą z tego forum, na końcu dokumentu są linki źródłowe ;)
Kiedyś na facebooku rozgorzała dyskusja na ten temat, mianowicie lekarz weterynarii, bardzo dobry specjalista i wieloletni hodowca wielu gatunków żółwi zaprzeczył tej informacji, jakoby gotowanie jaj (a tym samym ich skorup) eliminowało je jako źródło wapnia.