Żółwie lądowe > Suplementacja

Jak to jest z witaminą D3...

(1/2) > >>

lukant:
hej, hej-rozpoczynam ten temat, chociaż pewnie był już poruszany, ale tak dla pewności.. jak to jest z witaminą D3- wspomaga ona przyswajanie wapnia przez żółwie, ale czy żółwie same potrafią ją wytwarzać, i to wytwarzanie jest stymulowane np. przez żarówki UVB, które mają emitować promienie słoneczne, i czy normalna dieta z roślin + sepia jest wystarczająca dla żółwia? Bo wdałem się ostatnio w rozmowę ze sprzedawcą z zoologicznego, który uparcie twierdził, że jeśli kupować, to nie sepię, tylko preparaty z witaminą D3, bo inaczej wapń nie będzie przyswajany- słucham Waszej opinii, bo z ludźmi z zoologicznych można perswadować długo, rozpoczynając od tego, w jakich warunkach trzymane są u nich żółwie, a kończąc na diecie i suplementach..

semiramida:

--- Cytat: lukant w 02.10.2013, 18:35:49 pm ---jak to jest z witaminą D3- wspomaga ona przyswajanie wapnia przez żółwie,
--- Koniec cytatu ---
Nie tyle ją wspomaga, co w ogóle umożliwia.


--- Cytat: lukant w 02.10.2013, 18:35:49 pm --- ale czy żółwie same potrafią ją wytwarzać,
--- Koniec cytatu ---
Tak, żółwia skóra po ekspozycji na promieniowanie UVB wytwarza prowitaminę D3, która następnie pod wpływem odpowiedniej temperatury przemieniana jest na D3.


--- Cytat: lukant w 02.10.2013, 18:35:49 pm ---i to wytwarzanie jest stymulowane np. przez żarówki UVB, które mają emitować promienie słoneczne,
--- Koniec cytatu ---
Tak, przez świetlówki UVB.


--- Cytat: lukant w 02.10.2013, 18:35:49 pm --- i czy normalna dieta z roślin + sepia jest wystarczająca dla żółwia?
--- Koniec cytatu ---
Urozmaicona dieta, suplementacja w dużych ilościach wapniem bez D3, lampa UVB wraz z grzewczą w terrarium oraz wybieg jak najdłużej w sezonie letnim są wystarczające dla prawidłowego rozwoju żółwia.


--- Cytat: lukant w 02.10.2013, 18:35:49 pm ---Bo wdałem się ostatnio w rozmowę ze sprzedawcą z zoologicznego, który uparcie twierdził, że jeśli kupować, to nie sepię, tylko preparaty z witaminą D3, bo inaczej wapń nie będzie przyswajany- słucham Waszej opinii, bo z ludźmi z zoologicznych można perswadować długo, rozpoczynając od tego, w jakich warunkach trzymane są u nich żółwie, a kończąc na diecie i suplementach..
--- Koniec cytatu ---
W mojej opinii podawanie D3 raz na jakiś czas w niewielkiej ilości, np. jako dodatek do zwykłej mieszanki wapiennej nie zaszkodzi, jednak zbyt duża ilość tej witaminy niekorzystnie wpływa na gadzią wątrobę.

lukant:
ślicznie dziękuję za super dokładną i rzeczową odpowiedź :)

Regis:
Hmm... To skoro nie trzeba a może wręcz nie należy podawać żółwiom witaminy D3 w preparatach, bo odpowiednia dieta + sepia wystarczą to dlaczego tak wielu użytkowników (przynajmniej jeśli wierzyć w posty) podaje gadom Ostercal, który ową witaminę zawiera?

Przyznam, że trochę się pogubiłem. Szperałem nieco po zagranicznych stronach, amerykańscy hodowcy zalecają podawanie D3 w przypadku kiedy mieszkamy w miejscu, gdzie dostęp do słońca w ciągu roku jest krótki (Polska się do takiego obszaru kwalifikuje), z kolei na obszarach słonecznych (dajmy na to Cypr) podawanie tej witaminy jest bezcelowe.

Tutaj czytam o niepodawaniu witaminy, ponieważ lampy rekompensują słońce (przynajmniej tak zrozumiałem), a z drugiej strony jednak jest podawana.

doru:
Na pewno nie powinno się podawać "czystej" wit. D3 chyba że żółw ma silny niedobór stwierdzony przez weterynarza. Kiedyś Ostercal miał mniejszą zawartość wit. D3, potem skład został zmieniony. Jeśli jest podawany to w mieszankach wapniowych i stanowi niewielką ich część. Ja nie podaję bo nie widzę takiej potrzeby, moja greczynka dostaje tylko wapń (sepia + skorupki jajek) i rozwija się prawidłowo.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej