Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:47:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nutrobal  (Przeczytany 10638 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Nutrobal
« dnia: 16.06.2010, 11:09:38 am »
Mam pytanie odnosnie dawkowania Nutrobal'u, zostal mi on polecony przez sprzedawce przy zakupie zolwika (w UK). Widzialem ze ten srodek byl juz wymieniany w kilku watkach ale nie doszukalem sie jak go dawkowac? Narazie zolw (jest z nami 2 tygodnie) jeszcze tego nie dostal, jada mlecze, babke, trawke, koniczyne i rzezuche, jedzonko co dwa dni posypuje mu utarta sepia. Zastanawiam sie jak dolaczyc do tego dwakowanie Nutrobal'u? np. 3x w tygodniu sepia i 1x Nutrobal, a moze dorzucic troche utartej sepi do nutrobalu zeby zwiekszyc jeszcze zawartosc wapna/zmniejszyc zawartosc witamin i taka mieszanke podawac 3-4x w tygodniu?
Dodam ze zolwki jest malym grekiem, urodzonym we wrzesniu, plastron jest troche miekki i mierzy 5.5cm. 

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #1 dnia: 16.06.2010, 16:27:43 pm »
Ja podaję Nutrobal 2-3x w tygodniu - mniej więcej szczyptę - tyle co mniedzy palcami mi się nabierze z pojemnika - na 1-2 lekko zmoczone liście, żeby sie przykleiło.
Jak masz tak dobrze zaopatrzone zoologiki - to możesz jeszcze kupić Reptavite firmy Medivet - to też daję z 2x w tygodniu na zmianę z Nutrobalem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #2 dnia: 16.06.2010, 17:53:44 pm »
Ja podaję Nutrobal 2-3x w tygodniu - mniej więcej szczyptę - tyle co mniedzy palcami mi się nabierze z pojemnika - na 1-2 lekko zmoczone liście, żeby sie przykleiło.
Jak masz tak dobrze zaopatrzone zoologiki - to możesz jeszcze kupić Reptavite firmy Medivet - to też daję z 2x w tygodniu na zmianę z Nutrobalem.

A podajesz jeszcze starta sepie czy juz nie?
Na http://www.reptileforums.co.uk/ tez zalecaja Nutrobal 2-3x tygodniowo dla zolwi starszych niz 3 lata, dla mlodszych 4-5x razy tygodniowo ze wzgledu na intensywny wzrost, co myslisz? Czy to nie bedzie za duzo witaminek?
Z Reptavite nie ma problemu moge zamowic na eBay'u

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #3 dnia: 16.06.2010, 23:58:12 pm »
Sepię całą mam wyłożoną w terra - jeden nawet ją pogryza, drugi nie.
Myślę, że jak mu dasz 3x w tygodniu Nutrobal i z 2x Reptavite, to już starczy. Możesz dodatkowo położyć sepię i zobaczysz czy będzie ją chciał jeść. Sama sepia jest ogólnie słabo przyswajalna, stąd najlepiej podawać ją w mieszance z Ostercalem, węglanem wapnia i np. skorupkami kurzych jaj czy muszli ostryg. Możesz sobie też taką mieszankę, jak dostaniesz składniki, choć z węglanem wapnia i Ostercalem będzie problem, zrobić i dawać wymiennie z Nutrobalem - np. jeden tydzień 2x Nutrobal + 1x mieszanka - drugi na odwrót. Zasada jest taka, że im więcej źródeł wapnia tym lepiej.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #4 dnia: 17.06.2010, 10:16:20 am »
Tez mam sepie w terra ale zolw wogole sie nie nie interesuje, co najwyzej sie po niej przespaceruje  :)
A co myslisz o wapnie w takiej postaci; http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390072516644&ssPageName=STRK:MEWAX:IT , polecane zrodlo wapnia przez tutejszych hodowcow. Mozna uzywac do posypywania jedzenia ale widzialem tez ze ludzie sypia troche do ziemi przed posadzeniem roslin, dzieki temu wyhodowane mlecze czy koniczynka sa bogatsze w wpano i lepsze do karmienia.
Z Ostercalem faktycznie jest problem bo nie ma go nawet na ebay'u za to mozna kupic mielone skorupki ostryg i to zmieszac z maczka wapienna, skorupek kurzych jaj bym nie dawal, nigdy nie wiadomo czym te kury sa karmione.
Pomysle cos nad taka mieszanka i bede dawal wymmienie z Nutrobal'em, dzieki

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #5 dnia: 17.06.2010, 21:00:32 pm »
Z produkcem, co go w linku podałeś nie miałam do czynienia. Ale skoro inni go używają, to do mieszanki można go pewno wykorzystać.
Skorupki jaj można użyć - ale tylko z pewnego żródła - i wygotowane, takie ze sklepu odpadają.
Ostercal - to preparat ze sproszkowanych muszli ostryg z dodatkiem vit. D3. Możesz poszukac odpowiednika w aptekach, choć myślę, że jak będziesz dawać Nutrobal i Reptavite to wystarczy żółwiowi wit. D3 zawrtej w tych preparatach.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline grabson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
  • Testudo hermanni boettgeri
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #6 dnia: 18.06.2010, 09:55:12 am »
Zamowilem taki woreczek i zrobie jej mieszaneke do podawania na przemian z Nutrobalem, w lipcu bede w Polsce to zaopatrze sie w Ostercal. Czy to sie kupuje w sklepie zoologicznym czy raczej w aptekach?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nutrobal
« Odpowiedź #7 dnia: 18.06.2010, 13:52:13 pm »
Ostercal i węglan wapnia w aptece.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ