Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:47:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: O wapnie, jego źródłach i mieszankach wapiennych słów kilka  (Przeczytany 5965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Na rynku herpetologicznym mamy szeroki wybór suplementów wapiennych. Przy wyborze odpowiedniego produktu kierujmy się zasadą najmniejszej ilości fosforu. Tego pierwiastka w diecie naszych gadów powinno być zdecydowanie najmniej. Warto się jednak zastanowić nad sensem kupowania gotowych mieszanek. Czy naprawdę chcemy powierzać tak ważną sprawę wielkim firmom? Czyż nie prawdziwe jest powiedzenie, że natura jest matką życia?

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wybierajmy naturalne składniki i stwórzmy gotową mieszankę do suplementacji wapnia we własnym domu.

Warto zastanowić się nad łatwo dostępnymi źródłami tego pierwiastka. Do naszej dyspozycji mamy wiele naturalnych surowców, które z powodzeniem możemy wykorzystywać:

•  Wszelkiego rodzaju skorupki jajek. Z pewnością najczęściej sięgamy po kurze, natomiast znakomicie nadają się jeszcze przepiórcze, kacze, gęsie itd. Dosyć ciekawym pomysłem zaczerpniętym z zagranicznego forum o żółwiach, jest używanie skorupek z jajek, które zniosły nasze gady.

•  Muszle ślimaków lądowych. Znakomicie nadają się tutaj ślimaki ogrodowe, bądź popularne w hodowlach ślimaki Achatina spp

•  Muszle mątw, ostryg, małży

Osoby chcące wzbogacić mieszanki wapienne w gotowe produkty, powinny zwrócić uwagę na:

•  Węglan wapnia, do kupienia w aptece. Jest sprzedawany jako składnik do tworzenia receptur. Niestety można spotkać się z oporem ze strony farmaceutek i konieczna będzie recepta na określoną ilość czystego węglanu wapnia.

•  Sepię. Wyrabiana jest ona z muszli mątw, do kupienia w każdym sklepie zoologicznym- dział żywienia ptactwa.

•  Kredę pastewną. Jest to dodatek paszowy stosowany głównie w hodowlach zwierząt rzeźnych. Warto zaopatrzyć się w niewielką ilość tego dodatku paszowego i stosować oszczędnie. W zależności od firmy i użytych składników jej skład przedstawia się następująco:

wapń   350,00 g/kg
magnez   3,20 g/kg
sód   10,00 mg/kg
fosfor   15,00 mg/kg


Wadą kredy pastewnej jest możliwość dodawania przez producentów, produktów pochodzenia zwierzęcego tj kości. Warto zwrócić na to uwagę i wykluczać z listy zakupów produkt danej firmy.

•   Ostercal- dawniej ulubiony składnik mieszanek wapiennych "legwaniarzy". Suplement ten kiedyś był stosowany bardziej swobodnie w żywieniu zwierząt. Niestety skład tego preparatu uległ znacznej zmianie jeśli chodzi o wid D. Podwyższona zawartość tego składnika w Ostercalu zmusza do przemyślanych decyzji jeśli chodzi o suplementację tym produktem. Zalecane jest oszczędne używanie w mieszankach.

•   Calcium Vitrum, popularny suplement wapnia. Warto uzupełniać nim mieszanki wapienne. Niestety, również w składzie ma sporo wit. D

W momencie gdy jesteśmy już zorientowani skąd wziąć materiały do stworzenia własnej mieszanki, warto zwrócić uwagę na sposób obróbki tych surowców. Bardzo istotną sprawą jest dokładne umycie i wysuszenie surowców tj skorupki jaj, muszle ślimacze.
Najczęściej mamy jednak do czynienia ze skorupkami ptasich jaj. Skupię się więc w szczególności na tym surowcu, zasady jednak pozostają bez zmian.

Gdy myślimy o ptasich jajach w kontekście żywienia naszych gadów, pojawia się podstawowa myśl- salmonella. Słusznie, ponieważ jaja niosą za sobą istotne zagrożenie zatrucia tą bakterią. Podążając za tą niezbyt korzystną myślą, zaczynamy polewać skorupki wrzącą wodą, zapiekać w piekarniku czy podawać skorupki z gotowanych jaj...

  Warto jednak przyjrzeć się zagadnieniu do strony biologicznej. Poddawanie obróbce cieplnej skorupki jaj niestety nie należą do pożądanych składników naszych mieszanek. Wapń organiczny na którym nam najbardziej zależy, zamienia się przy wyżej opisanych zabiegach w nieprzyswajalny wapń nieorganiczny. Zatem kurację wapniem pochodzącym ze skorupek przetwarzanych w wysokiej temperaturze, możemy uznać za pozbawiona sensu bądź wręcz szkodliwą. Tym samym w organizmie naszego żółwia pojawia się kolejna toksyna, z którą organizm musi sobie poradzić.

  Należy pozbyć się strachu przed salmonellą, gdyż nie jest ona bakterią chorobotwórczą. Nie ma mowy zatem o wywołaniu przez tą bakterię choroby infekcyjnej. Zatrucie Salmonellą jest zatruciem pokarmowym spowodowanym antygenami wchodzącymi w skład komórek tych bakterii. Warto zwrócić szczególna uwagę na to, że pojedyncze bakterie nie są w stanie spowodować zatrucia pokarmowego. Żeby było ono realne, bakterie Salmonelli musiałyby występować na naszych skorupkach w większej ilości. Nie jest to jednak możliwe analizując środowisko rozwojowe. Bakteria ta preferuje środowisko wewnątrz jaja lub w potrawach zawierających surowe jaja, tj majonezy, pasztety itd. Dokładnie umyte pod ciepłą wodą i wysuszone skorupki jaj kurzych, nie stanowią dla Salmonelli pożywki. Zatem w zupełności wystarczy ograniczyć obróbkę tych surowców do ciepłej wody. Tak przygotowane skorupki jaj (również muszle ślimaków itp) należy potłuc i zmielić na proszek, wykorzystując młynek do kawy bądź blender. Przechowujemy w zamykanym, szczelnym i najlepiej ciemnym pojemniku.
Niestety aktywność biologiczną tak przygotowany proszek zachowuje przez ok 2 tygodnie. Po tym okresie należy skorupki wyrzucić i przygotować nowe.

Reszta składników nadaje się doskonale do sproszkowania, i dodania do proszku ze skorupek bądź muszli. Ilość i stosunek poszczególnych składników w mieszance jest dowolny. Należy jednak pamiętać, że preparaty zawierające wit.D powinny stanowić skromny dodatek w recepturze.

Opisywany pierwiastek w diecie żółwi jest bardzo istotny. Bagatelizowanie tego zagadnienia i zbyt lekceważące potraktowanie go, może być opłakane w skutkach. Oczywiście nie należy całej sprawy załatwiać poprzez suplementację. Wybierając rośliny, którymi chcemy nakarmić naszego gada należy wybierać te, które mają sporo wapnia i bardzo mało fosforu.


Słów kilka napisałem na podstawie wiedzy i własnego doświadczenia, oraz korzystając ze źródeł:

http://www.agsol.pl/a_kreda_pastewna.html#kreda
http://www.ferretta.pl/dieta/zywienie-czym-karmic/jajka/
http://wyborcza.pl/1,75476,13032594,Cudowna_moc_jaj.html#ixzz2EvkhR6KJ
http://www.bioslone.pl/wapn-ze-skorupek-jaj
http://www.doz.pl/leki/p2415-Ostercal_1250_D
http://www.unipharm.pl/preparaty/Vitrum-Ca-600-D400

Prawdę powiedziawszy, od dłuższego czasu zabierałem się za stworzenie opisu dotyczącego tego ważnego w diecie żółwi pierwiastka, jakim jest wapń. Dzięki namowom osób związanych ze środowiskiem żółwiarskim, postanowiłem wziąć się za problematykę suplementacji wapnia. Mam nadzieję, że choć odrobinę przyczyniłem się do bardziej świadomego spojrzenia na sprawę.
« Ostatnia zmiana: 06.07.2014, 21:41:32 pm wysłana przez wege »
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: O wapnie, jego źródłach i mieszankach wapiennych słów kilka
« Odpowiedź #1 dnia: 05.07.2014, 20:09:13 pm »
Świetnie napisane i bardzo przydatne! :)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: O wapnie, jego źródłach i mieszankach wapiennych słów kilka
« Odpowiedź #2 dnia: 05.07.2014, 21:17:17 pm »
Swietny material,dobra robota  :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: O wapnie, jego źródłach i mieszankach wapiennych słów kilka
« Odpowiedź #3 dnia: 11.07.2014, 09:58:46 am »
Dzięki Mateusz!  :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z