Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:08:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Sepia  (Przeczytany 14609 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Sepia
« Odpowiedź #15 dnia: 22.04.2013, 22:41:12 pm »
U mnie Todźka też brała się za ślimaki takie małe a psią kupą też była zainteresowana ale w porę ją zabrałam ;)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Sepia
« Odpowiedź #16 dnia: 25.04.2013, 19:01:20 pm »
Moja Gadzina w "naturze" tak uzupełnia niedobory wapnia. Najpierw oskrobała kość a następnie wzięła się za muszelkę (na szczęście lokatora w niej nie było). Dostają sepię ale widać najlepiej czerpać z natury. ;)
 

Dodano 25.04.2013, 19:06:39 pm
Nie można też nie wspomnieć, że w naturze żółwie spożywają rośliny bogate w wapń, które rosną na glebach w niego zasobnych. U nas takiej diety gadzinom nie zapewnimy. Stąd wspomaganie sepią :)
« Ostatnia zmiana: 25.04.2013, 19:06:39 pm wysłana przez an_na »

Offline cumartesi

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 0
Odp: Sepia
« Odpowiedź #17 dnia: 25.04.2013, 19:54:02 pm »
W takim razie jakie sa to rosliny bogate w wapn? W Stanach jest pare miejsc, w ktorych znajde gleby wapienne, stad moje zainteresowanie. Z drugiej strony mam przyjaciol na Bliskim Wschodzie, gdzie w razie czego tez moga mi cos zerwac - chociaz nie wiem, w jakim stanie przyleci.

Moj zolw ze smakiem wcina trawe, ktora wlasnie obsikal pies. Albo robi siusiu do miseczki pelnej jedzenia. Juz mi rece opadaja, bo nawet jesli ja przeniose w inne "czyste" miejsce, to i tak wroci do poprzedniego. 

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Sepia
« Odpowiedź #18 dnia: 25.04.2013, 20:14:15 pm »
Na pewno opuncja i babka. Resztę trzeba poszukać :)
 

Dodano 25.04.2013, 21:46:44 pm
Pokrzywa jet też bogata w ów wapń. A jeśli szukasz czegoś o żywieniu w naturze stepa to może tu coś wyczytasz.
http://www.terrarium.pl/topic/48504-zolw-stepowy-dieta-w-naturze/
« Ostatnia zmiana: 25.04.2013, 21:46:44 pm wysłana przez an_na »

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Sepia
« Odpowiedź #19 dnia: 27.04.2013, 03:13:00 am »
Bogate w wapń, jadalne dla gadzin rośliny (wg wyszukiwarki http://www.leffingwell.com/plants.htm) to kolejno wg zawartości:
pokrzywa zwyczajna, nagietek lekarski, morwa biała, rukiew wodna, ślaz, majeranek, cząber, wiesiołek dwuletni, tymianek, bazylia, koper, mniszek lekarski, pieprzyca siewna (rzeżucha), mlecz zwyczajny, rzodkiew, cykoria podróżnik, oregano, babka, szałwia, tasznik pospolity, hibiskus, pietruszka, mięta, rozmaryn.
Inne strony żywieniowe wspominają też o tych roślinach: czosnaczek, podagrycznik, miodunka, nagietek, goryczka.

Jeśli chodzi o stepówki w naturze, bardzo lubię ten wpis na tcp, myślę że też coś mówi o upodobaniu wapnia. ;) Cały wątek też godny polecenia.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM