Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:21:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witaminy zawierające w składzie wit. A  (Przeczytany 14108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Witaminy zawierające w składzie wit. A
« dnia: 14.11.2011, 19:31:15 pm »
Poszukuje dobrych witamin w składzie z wit. A. Czy ktoś może coś polecić?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #1 dnia: 14.11.2011, 19:41:54 pm »
MArchewka .! ;D o jeszcze pomyśle ;D
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #2 dnia: 14.11.2011, 19:48:27 pm »
tak marchewka swoją drogą ;) jednak mi chodzi o jakieś witaminki przeznacozne dla gadów. Jakieś 10 lat temu używałam czegoś w kroplach na zalecenie weta, ale na dziś za żadne skarby nie moge sobie nazwy przypomnieć  ::)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #3 dnia: 14.11.2011, 20:09:55 pm »
Przesyłam Ci link do wątku, w którym kiedyś Ankan wypowiadała się o podawaniu żółwiom preparatów witaminowych. Generalnie odradza.
http://forum.zolw.info/suplementacja/witaminy-i-preparaty-mineralne/msg30206/#msg30206

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #4 dnia: 14.11.2011, 20:11:42 pm »
Teraz to i tak moja gadzina zaraz pójdzie spać (przynajmniej mam taka nadzieję) ale na wiosnę kupię jej to http://www.petsparade.co.uk/reptiles/supplements-cricket-foods/?p=1790

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #5 dnia: 14.11.2011, 20:59:34 pm »
Przesyłam Ci link do wątku, w którym kiedyś Ankan wypowiadała się o podawaniu żółwiom preparatów witaminowych. Generalnie odradza.
http://forum.zolw.info/suplementacja/witaminy-i-preparaty-mineralne/msg30206/#msg30206

Niestety w moim przypadku nie obędzie się bez suplementacji, ponieważ zauważyłam lekko opuchniętą powiekę u żółwia, dlatego wole dmuchać na zimne nauczona doświadczeniem poprzednich lat.
Widzę, że Ankan poleca Reptavite hmm..., jeżeli dostane jutro w zoologicznym to zakupie.

an_na a gdzie kupujesz ten preparat?

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #6 dnia: 14.11.2011, 21:06:17 pm »
Kolega z Niemiec ma poszukać czy u nich nie ma.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #7 dnia: 14.11.2011, 21:14:23 pm »
Zarówno Reptavite (nie mylić z Reptivite) jak i Nutrobal nie są do kupienia w Polsce. Trzeba sprowadzać np. z Anglii.

Jeśli oczy są opuchnięte i przyczyną nie jest podrażnienie np. od podłoża, lub choroba nerek, to można podać 1-2x w tygodniu 1-2 krople witaminy A+D3 (takiej ludzkiej z apteki). Jeśli to awitaminoza to po 1-2 tygodniach będzie poprawa. Witaminę z 3-4 tygodnie można podawać i trzeba bardzo uważać, bo A i D3 są rozpuszczalne w tłuszczach i łatwo je przedawkować. Nie podajemy ich profilaktycznie, czy jako uzupełnienia diety - tylko w przypadku awitaminozy. Tylko żółw musi mieć dostęp do UVB - inaczej i tak tej witaminy nie przyswoi i można mu wątrobę w ten sposób wykończyć. A Ty She chyba z tego co pamiętam właśnie UVB nie miałaś.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #8 dnia: 14.11.2011, 21:29:33 pm »
Zarówno Reptavite (nie mylić z Reptivite) jak i Nutrobal nie są do kupienia w Polsce. Trzeba sprowadzać np. z Anglii.
Dobrze, że zwróciłas uwagę, bo oczywiście pomyliłam ;) jedna literka i błąd gotowy.


 A Ty She chyba z tego co pamiętam właśnie UVB nie miałaś.
mój żółw nie chce stale siedzieć pod lapką- próba różnych kombinacji zawieszenia nawet przy lamie grzewczej kończy się niepowodzeniem. Jest w stanie wysiedzieć max 40 min dziennie i ucieka. W tej chwili UVB jest wyłączone.

Czy taka witamina ludzka z apteki nie jest na receptę?
« Ostatnia zmiana: 14.11.2011, 21:35:15 pm wysłana przez she »

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #9 dnia: 15.11.2011, 09:22:53 am »
No ale powiedzcie mi jak to jest. Żółwie w naturze generalnie cały sezon wcinają różne rośliny , podejrzewam ,że w ciągu dnia ze setkę gatunków czyli ułamek tego co możemy im zapewnić w hodowli i wygrzewają się o wiele bardziej niż u nas, zwłaszcza tego lata . To dawanie witamin jest aż tak bardzo pozbawione sensu?

Wydaje mi się ,że wit. A jest na receptę.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #10 dnia: 15.11.2011, 11:01:32 am »
an_na dzięki za informację :)

Tak- żółwie w naturze jedzą zupełnie inny pokarm niż ten, który my im tutaj serwujemy, czyli zupełnie inne składy witamin mikro i makro elementów, na pewno żółwie zywią się również owocami w naturze przemierzając jakieś leśne tereny... Ze słońcem też jest inaczej (chociaż mój żółw to chyba anty słoneczny, bo na wybiegu też unika słońca i ucieka w cień). Śą różne szkoły podawania witamin dla żółwia (tak samo jak dla innych zwierząt) ja mimo wszystko jestem za jakąś niewielką suplementacją, bo nie da się zapewnić dla żółwi tego wszystkiego co jest mu tak na prawdę potrzebne, biorąc pod uwagę to, że żywimy go inną roslinnością do której jest przystosowany.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #11 dnia: 15.11.2011, 11:07:11 am »
Jakieś suplementy podajemy - np. preparaty wapienne z wit. D3. Natomiast przedawkowanie witamin, szczególnie rozpuszczalnych w tłuszczach jest bardzo niebezpieczne.

Wit. A na pewno na receptę, wit. A+D3 kiedyś była bez, ale dawno już jej nie kupowałam.

She - a jaką masz tą UVK-kę i jak jest wysoko od żółia zawieszona? Może coś nie tak z lampą/jej wysokością. Względnie rozważ zakupu Ultravitaluxa - wystarczy 10 min/dziennie naświetlania. Tyle Twój żółw wytrzyma.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #12 dnia: 15.11.2011, 12:39:55 pm »
Jakieś suplementy podajemy - np. preparaty wapienne z wit. D3. Natomiast przedawkowanie witamin, szczególnie rozpuszczalnych w tłuszczach jest bardzo niebezpieczne.

tak przedawkowanie witamin jest gorsze niż ich niedobór- trzeba uważać jak ze wszystkim :-)

Wit. A na pewno na receptę, wit. A+D3 kiedyś była bez, ale dawno już jej nie kupowałam.
w płynie na receptę na pewno w kapsułkach można chyba dostac bez  ::)

She - a jaką masz tą UVK-kę i jak jest wysoko od żółia zawieszona? Może coś nie tak z lampą/jej wysokością. Względnie rozważ zakupu Ultravitaluxa - wystarczy 10 min/dziennie naświetlania. Tyle Twój żółw wytrzyma.
Mam dwie żarówki exo terra repti glo 5.0 i 10.0 pod żadna nie chce siedzieć :-) zawieszone sa na wysokości średnio 30-35 cm (regulowałam jak uciekał) ale to też nic nie daje :/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #13 dnia: 15.11.2011, 14:17:21 pm »
Z kapsułek można wycisnąć, tylko trzeba by sprawdzić, czy jeszcze nie mają jakiś dodatków.

Lampy masz dobre, wysokość też. A czy ta UVK-a wisi koło grzewczej?
Popróbuj jeszcze z 5,0 na początek - może żółw się przełamie - u Fausto też uciekały od lampy na początku.

A jak nie - to naprawdę polecam tego Vitaluxa. Lampa jest od lat na rynku i przetestowana pod kątem stosowania przez ludzi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Witaminy zawierające w składzie wit. A
« Odpowiedź #14 dnia: 15.11.2011, 19:49:06 pm »
Z kapsułek można wycisnąć, tylko trzeba by sprawdzić, czy jeszcze nie mają jakiś dodatków.
boję się, że wyciskająć wpadnie więcej jak 1 czy 2 krople :/ to jest właśnie minus kapsułek


Lampy masz dobre, wysokość też. A czy ta UVK-a wisi koło grzewczej?
tak lampka wisi obok grzewczej, bo inaczej żółw w ogóle nie chciałby siedzieć pod UVB. Mój jest to jakiś dziwny przypadek - unika UVB, unika słońca :)