Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:47:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co z tymi lampami?  (Przeczytany 2630 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Steepek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Reputacja: 0
Co z tymi lampami?
« dnia: 23.01.2021, 21:44:53 pm »
Hej, w necie wyczytałam, że do terrarium dla żółwia lądowego potrzebujemy dwóch lamp: z żarówką UVB i grzewczą lub lustrzaną,  chociaż spotkałam się ze stwierdzeniem, że wystarczy grzewcza   ??? Dodatkowo na zdjęciach terrarriów zawsze widzę tylko jedną lampę... Mam już totalny mętlik w głowie w tym temacie.. Pytanie do Was - jaka powinna być ta lampa? Czy wystarczy grzewcza?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Co z tymi lampami?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.01.2021, 22:13:43 pm »
Najlepszym rozwiązaniem jest metahalogen. Jest to połączenie żarówki grzewczej z UV.
https://egzotic-room.com/produkt/reptech-hid-metahalogen-balast-staly-bonus-miernik/?fbclid=IwAR1MS0hPuCMfALTXoMVTNrC_8naIjuEkJ-d1yt3MO8Fk5UANgO9sXSE5PDk
Może być np. taki.

Offline Majca

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Co z tymi lampami?
« Odpowiedź #2 dnia: 31.01.2021, 01:02:29 am »
Witaj mam żółwia tak jak ty i polecam kupić dwie jedna grzewcza a druga od wzorująca światło dzienne ja korzystam z takich i jestem bardzo zadowolona jest idealna dla żółwi, gekonów agam itp. : MINI COMBO DOME tu link do niej https://www.googleadservices.com/pagead/aclk?sa=L&ai=DChcSEwiLsL2S78TuAhWYrO0KHUvYBgcYABAEGgJkZw&ohost=www.google.com&cid=CAESQOD2MaqCW6L78T-Z6JFqZANIS0NTD_qgtQhyPk-fxpDPpSfcr3UskLEErGK9mQqijxoYie1sz2y_Cn4FqUjU3aE&sig=AOD64_1jzTucwW2wIM4Qly_D_7yqckMdng&ctype=5&q=&ved=2ahUKEwiBybOS78TuAhVXuKQKHYQCDeMQ9aACegQICRBH&adurl=
;D

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Co z tymi lampami?
« Odpowiedź #3 dnia: 31.01.2021, 09:28:36 am »
Niestety ale te żarówki nie nadają się dla żółwi. Są zwyczajnie za słabe.
Metahalogen to zdecydowanie najlepsza opcja. Pewnym zamiennikiem może być żarówka UV którą trzeba często wymieniać.

Offline Ważka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 2
Odp: Co z tymi lampami?
« Odpowiedź #4 dnia: 01.02.2021, 12:22:28 pm »
Na początku dla mojego Viktora miałam dwie lampy - grzewczą i UVB. Niestety testy miernikiem pod lampą UVB wychodziły blado. Nie dostarczała ona mojemu Viktorowi tyle promieniowania ile potrzebował.
Niedawno zakupiłam metahalogen dokładnie taki jaki podlinkował @Kenet i już nie wyobrażam sobie wrócić do systemu dwóch żarówek.
Przede wszystkim widać różnicę w zachowaniu mojego Viktora. Chętniej wychodzi ze swojej kryjówki. Obecnie tam już tylko w nocy śpi. W końcu zaczął wygrzewać się pod lampą, sam wchodzi do wody. Jest bardziej ciekawski i jakby ma bardziej wyregulowany tryb dobowy. Metahalogen to zdecydowanie najlepsza i najzdrowsza opcja dla naszych skorupek.
Żółw stepowy (Testudo horsfieldii)