Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:51:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lampy dla żółwia  (Przeczytany 18932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hetin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Lampy dla żółwia
« dnia: 30.10.2012, 16:30:37 pm »
Witam wszystkich .Od nie dawna zamieszkał u mnie żółwik sródziemnomorski. Pani w sklepie powiedziała ze ma 3 lata .Jest wielkosci dłoni.Mam pare pytań odnośnie oswietlenia. Moje terrarium ma wymiary 60x40x40 Mam takie pytanie Do lampek nocnych będe wkręcał zarówki niestety nie mam obudowy na swietlówki . Ile powinny te lampy swiecić ? Jak długo uvb a jak długo grzewcza ? w jesnym sklepie zoologicznym powiedzieli mi ze wystarczy 5 w dr ugim że lepsza była 10 ka  rept coś tam  co doradzacie ? Niestety dopiero ucze sie jak postepowac z zolwikiem.Jak wysoko od podłoza maja byc te lampki ?Jakie żarówki- konkretnie firmy i modele polecACIE ? Pisze z dzieckiem na kolanach i troche to niedbale  pisze .pozdrawiam Paweł

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 30.10.2012, 17:16:09 pm »
najpierw przygotowuje się dom i wiedzę, a dopiero następnie można kupić wbrew pozorom bardzo wymagające zwierzę (żółwia)  :(
terrarium jest za małe i z tego co się domyślam niestety szklane... na wiosnę trzeba będzie zrobić wybieg zewnętrzny
lampki powinny się świecić przez cały dzień, absolutnie nie w nocy, a ich wysokość od podłoża (jakie podłoże posiadasz?) powinna wynosić ok. 30 cm:

http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/swietlowki-i-lampy-uvb

http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/oswietlenie/zarowki-grzewcze

wstaw zdjęcia żółwia terrarium i opisz jego dietę (powinna wyglądać tak:)

http://www.zolw.info/galerie-zdjec/rosliny/rosliny-polne-jadalne-dla-zolwi

 unikamy owoców, warzyw (szczególnie sałaty, która
zawiera dużo szkodliwego dla żółwi kwasu szczawiowego) i gotowych karm ze sklepu zoologicznego
poczytaj trochę tutaj i zastanów się czy Twój żółw jest na siłach do zimowania:

http://forum.zolw.info/zimowanie/

życzę powodzenia z nowym podopiecznym  ;)

 
« Ostatnia zmiana: 30.10.2012, 17:25:01 pm wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline hetin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 31.10.2012, 11:19:00 am »
Powiem tak  oczywiscie czytalem te artykuły tylko dalej z tego nic nie wiem i dlatego zwrocilem sie na forum.... Odnośnie lam w tych artykułach jest napisane ze powinny byc dobrane do zwierzecia i wielkosci terrariow .... czyli lipa  dlatego podalem jakie mam terarium i jakiego zwierzaczka zeby ktos mi konkretnie powiedzial jaka lampe mam kupić ... ŻOLWIK OCZYWIŚCIE JAK PODROŚNIE BEDZIE MIAL WIĘKSZE TERRARIUM BO NIE JESTEM SADYSTĄ ...   A tak szczerze to jakbym wiedzial ile z tym potworkiem zachodu to bym go nie kupował (oczywiscie to był prezent dla syna mojej zony)... dlatego przynajmniej choc troche staram sie mu zapewnic jakies w miare dobre warunki.... Znając zycie to i tak bedzie dostawal salate  bo nie mam pojecia co innego mu dawac ...w lecie chodzilem i zbierałem babki i inne zieleniny  ale teraz to juz nie ma co  i daje mu salate i pokarm kupiony w zoologicznym....

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 31.10.2012, 11:28:05 am »
Nie podawaj mu sałaty i karm bo to zdrowe nie jest. Najlepiej ususzyć chwasty ( lub kupić ususzone w zoologicznym), do tego rośliny doniczkowe. Pomijając już fakt że żółw powinien zimować.
Co do lamp to musisz sam dobrać. Próbować tak, żeby pod samą lampą było ok. 32 stopni, w drugiej częśli terra tak 25-27 stopni. Ja UVB mam 10.0 repti glo.
A terrrarium powinno być wymienione już teraz, bo niestety jest małe :(

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 31.10.2012, 11:37:20 am »
jakie masz podłoże?
wilgotność w terrarium powinna wynosić 60/70% to bardzo ważne!!!
tak wyglądają żółwie źle karmione więc zastanów się czy to zwierzę można dopuścić do takiego stanu:
http://zapodaj.net/f63fe816ab800.jpg.html

PS:
przepraszam że posłużyłem się zdjęciem żółwia marcelinki
 

Dodano 31.10.2012, 11:40:24 am
tutaj prawidłowa dieta:
http://www.zolw.info/galerie-zdjec/rosliny/rosliny-polne-jadalne-dla-zolwi
« Ostatnia zmiana: 31.10.2012, 11:40:24 am wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 31.10.2012, 11:42:59 am »
Hej, dobrze że się do nas odezwałeś, bo to znaczy że mimo wszystko zależy Ci na tym żeby zwierze nie było jedynie dziecięcą zabawką.
Zamiast zwyłej sałaty kupuj mu roszponkę, rukolę, cykorię, możesz też kupić zioła w doniczkach takie jak bazylia, oregano, mięta, melista, tymianek... Możesz od czasu do czasu podać mu troche dyni czy marchwi. Możesz też kupić rośliny takie jak trzykrotka, zielista, aloes, grubosz, echeveira, kaktus wielkanocny, opuncja. Od czasyu do czasu możesz też dać do jedzenia troszkę melona. Poza tym  w sklepach zoologicznych dostaniesz suszone rośliny, np firmy zuzala czy herbal pets. Jeśli chodzi o granulaty to większość z nich to kompletne śmieci, wyniszczające narządy żółwi przez swój tragiczny skład, możesz jednak znaleźć granulat firmy JBL - Herbil, nie wiem czy dostaniesz w sklepie ale w internecie powinien być. Wiem że sklep internetowy glonojad miał w swojej ofercie.
Jeśli chodzi o lampy to pierwsza to emitująca promienie UV, bez których żółw nie jest w stanie przyswajać wapnia, np UVB Exo terra repti glo 10.0, czy kupisz 26w czy 13w to już wszystko jedno w sumie, na Twoje terrarium wystarczy w sumie 13w. Druga żarówka powinna być taka która daje ciepło, wystarczy zwykła żarówka, której moc zależy od wielu czynników, d tego z czego masz zbudowane terrarium (szkło, drewno, płyty OSB... ) czy jet otwarte od góry czy zamknięte, jaką masz temperaturę w pokoju itd. Pod lampami powinno być ok 32st. Zazwyczaj sprawdza się 40w. Lampy powinny wisieć na wysokości 30cm od żółwia i świecić 12-14godz dziennie.

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 31.10.2012, 11:43:42 am »
Oprócz suszków możesz podawać zioła (bazylia, oregano itp.) i wiele innych roślin doniczkowych (m.in. trzykrotka, zielistka, opuncja, bratki, hibiskus). Od czasu do czasu można podać również cykorię, rukolę.

Żarówki musisz mieć dwie: grzewczą oraz emitującą promieniowanie UVB. Jako grzewczą wypróbuj zwykłą lustrzankę 40W lub 60W (temp. muszą być mniej więcej takie jak napisała wcześniej Wanilia). Jeżeli chodzi o UVB ja stosuję świetlówki kompaktowe Exo Terra Repti Glo 10.0UVB.

Poza tym jak zauważyli poprzednicy powinieneś zorganizować większe terra, wybieg zewnętrzny na wiosnę oraz zimowanie w przyszłym roku.

Offline hetin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 31.10.2012, 21:24:05 pm »
Hej  :D   dzięki wielkie za podpowiedzi :D  teraz  juz troche wiem jak sie do tego zabrac.... ( chodzi o jedzenie).. terrarium mam po swince morskiej tzn spód jest plastikowy (taka wanna ) a góra z prętów(klatka)  jezeli chodzi o podłoze to mam takie wiórki (bukowe drewno) pare kamieni i jakis korzeń... o co chodzi z tą wilgotnoscią? co powinienem zmienic? Mam jeszcze takie pytanie to jakiej wielkosci powinno byc terarium ?  Moze sam cos zmontuje z jakiejs płyty . W lecie jak była pogoda to zółwika puszczalem na ogród. Z tym zimowaniem to pomysle w przyszłym roku- mam nadzieje ze mu krzywdy nie zrobie :DNastępna sprawa moze macie jakis sprawdzony sklep internetowy z tymi suszonymi roślinami   ;D Pozdrawiam i bardzo dziekuje za wszystkie podpowiedzi  :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 31.10.2012, 21:33:38 pm »
Ciesze się że jesteś przekonany do wprowadzania zmian :)
Jeśli masz ogród to najlepsze dla żółwika będzie spędzanie sezonu ( od wiosny do jesieni) na wybiegu zewnętrznym, pomysłów na budowe znajdziesz wiele na forum.
Polecam Ci sklep glonojad, tutaj masz suszone roślinki: http://www.zoologiczny.sklep.pl/Herbal_Pets_Ziola_standard_dla_zolwi_ladowych_70g__27_213___9977 tutaj granulat: http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Herbil_1000ml__27_213___7199 lub mniejsze opakowanie: http://www.zoologiczny.sklep.pl/JBL_Herbil_250ml__27_213___7198
Wilgotność u Twojego żółwia powinna wynosić 50%. Warto zaopatrzyć się w higrometr aby mierzył wilgotność w terrarium. W utrzymaniu odpowiedniej wilgotności pomoże Ci umieszczenie w terrarium basenika i codzienne spryskiwanie ( takim spryskiwaczem jak do kwiatów), najlepiej spryskiwać o porankach i ewentualnie drugi raz pod wieczór.
Terrarium to myślę że minimum dla młodego żółwia to 100x50, ale im większe tym lepsze. Może być z płyt OSB albo meblowych czy drewnianych. lepsze są terraria otwarte od góry, bez szyb, bo żółwie widząc przez szybę zazwyczaj próbują całymi dniami przez nią przejść.
Warto wymienić podłoże na mieszanke ziemi/torfu z gliną ( glinę dostaniesz w sklepie wędkarskim a ziemie/torf w ogrodniczym albo markecie typu OBI )

Offline hetin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 31.10.2012, 22:23:58 pm »
Hej  zamowiłem takie lampy Hagen Exo Terra Tight Beam Sun Glo światło dzienne- 75 W i Hagen Exo Terra Repti Glo 10.0 Lampa do terrarium pustynnego- 13  :D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 31.10.2012, 23:20:11 pm »
Hagen Exo Terra Repti Glo 10.0 13W - ta jest dobra, natomiast ta pierwsza też jest ogólnie dobra i ładnie grzej punktowo, tylko do większego terro. Albo wyżej musisz ją powiesić, bo żółw będzie miał za ciepło.
Ja do pojemnika 80x50 używam lustrzanki 25 Watt, do dużego terro 180x120 - zwykłej lustrzanki 40 lub 50 Wat; w ciężkie mrozy - dwóch lustrzanek - 50 i 40 Wat. Lustrzanki do nabycia w każdym sklepie elektrycznym albo w markecie po 4-5 zł.
Ze terrarystycznych żarówek kupuję ZooMedu Spot Basking Lamp (mają 40Wat) lub własnie z serii Tight Beam, którą kupiłeś, tyle że o mocy 50Wat.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline hetin

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 01.11.2012, 12:21:25 pm »
dzięki za rady kazde sa dla mnie i żółwika cenne :D  Powiesze ją wyzej  :)

Offline grzybu1979

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 1
Odp: Lampy dla żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 21.11.2017, 09:11:27 am »
no wlasnie ja kupilem 75 vat i jest za mocna musze zmienic na 50 vat
odleglosc od zolwia 20 cm