Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 21:39:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mocowanie UVB  (Przeczytany 7444 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Mocowanie UVB
« dnia: 12.12.2006, 13:18:54 pm »
A nie wiem czy to będzie kłopot ale możesz dać zdjęcie lub opis jak jest montowana lampa w środku. Możesz napisać, ale wygląda, że na śrubach.

Będę robił plan takiego terrarium w wolnym czasie.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Mocowanie UVB
« Odpowiedź #1 dnia: 12.12.2006, 13:31:07 pm »
Na zdjęciach śrub nie widać ale tak, jest na śrubach - przywiercona wiertarką. Na innym forum powiedziano mi, że jest zamontowana źle, ze powinna być u góry "na suficie" a nie na bocznej ściance.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #2 dnia: 12.12.2006, 15:12:47 pm »
A powiedziano Ci dlaczego?

Może być w tym trochę racji gdyż jeśli świetlówka jest zamocowana z boku to oświetla ona żółwia z jednej strony, czyli nierównomiernie. Wprawdzie gad się wierci i zmienia ułożenie ale jednak.
Inna możliwość która mi przychodzi do głowy to to że może tak zamocowane UVB go razić, ale nie jestem pewna...
Ogólnie rzecz biorąc w naturze promienie słoneczne padają na żółwie bardziej od góry niż z boku, więc zamocowanie od góry wydaje się bardziej naturalne...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #3 dnia: 12.12.2006, 15:25:41 pm »
Odległość UVB od gada powinna wynosić ok.25cm. I teraz zależy kto ma jakie duże terra. Jeżeli żółw siedzi po przeciwległej stronie do ścianki na której zamocowane jestUVB, to promieniowanie w dużym terra, które ma szerokość np. 60 cm poprostu nie ma tej przepisowej odleglości 25cm od żółwia. A jak jest na suficie, to żółw ma możliwość przyjmowania promieniowania na wiekszej powierzchni.
TUPTUŚ

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #4 dnia: 14.12.2006, 10:35:09 am »
A jak by się zrobiło tera na dł 2 m to te UVB ma być takie długie, aby oświetlało całe, czy w kilku miejscach dać pare małych?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #5 dnia: 14.12.2006, 11:01:11 am »
Podobno UVB ma być takie długie jak terra ale ja się z tym nie zgadzam;
1) nie ma lamp na 2 metry;
2) w naturze żółwie też raz są w słońcu a raz idą do cienia
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #6 dnia: 14.12.2006, 12:00:13 pm »
A jak by się zrobiło tera na dł 2 m to te UVB ma być takie długie, aby oświetlało całe, czy w kilku miejscach dać pare małych?

W zasadzie sztuczne UVB powinno oświetlać jakieś 3/4 terrarium (2/3 na upartego). Z tego co się orientuje świetlówki mają krótki zasięg więc jeśli damy ich mniej istnieje szansa że żółw będzie często poza ich zasięgiem. Lepiej wypadają żarówki UVB pod tym względem ale w tak dużym terra również 1 nie wystarczy. Jednak miejsca zacienione powinny być zawsze, żółw powinien mieć możliwość wyboru.

Pamiętajmy jednak że najlepsze źródło UV to naturalne Słońce. Jeśli tylko możemy to dajmy mu priorytet.

 
« Ostatnia zmiana: 14.12.2006, 12:01:44 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #7 dnia: 14.12.2006, 14:27:10 pm »
Beatko - o jakiej żarówce UVB piszesz? O takiej do krótkotrwałego naświetlania? Przecież nie ma żarówek UVB do długotrwałego naswietlania.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #8 dnia: 14.12.2006, 17:18:26 pm »
Niektórzy mówią o nich "świetlówki kompaktowe". Są o tyle wygodne że mają gwint i nie trzeba do nich specjalnej oprawy jak w przypadku świetlówek.

Zdjęcie takiej żarówki zamieszczone jest w artykule Onsen - "Budowa terrarium".

Jeśli zaś chodzi o Ultravitaluxa firmy Osram to nie wiem czy można jeszcze go gdzieś dostać. Swego czasu pytałam w ich sklepie firmowym. Po tefefonie do magazynu okazało się że je wycofują z powodu jakiejś wady, niestety nie znam szczegółów.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Onsen

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
    • terrarium.com.pl
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #9 dnia: 15.12.2006, 14:12:22 pm »
jesli chodzi o gwintówku to jest sposób na żółwie... wystarczy zamontować obok siebie zarowki grzejne i uvb, zolw naturalnie sie wygrzewajac pobiera uvb. Ja tak stosuje i jestem zadowolona bo na maluchach np widac jak twardnieja.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #10 dnia: 15.12.2006, 15:27:22 pm »
Ja pytałam też o lampy firmy Osram do krótkotrwałego naświetlania i tez mi powiedziano, że już ich nie produkują.
TUPTUŚ

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Mocowanie UVB
« Odpowiedź #11 dnia: 08.12.2019, 18:04:06 pm »
Szanowni użytkownicy.
Z racji iż wiedza na temat dobrostanu żółwi się zmienia i ciągle dowiadujemy się czegoś nowego informuję iż świetlówki z gwintem w kształcie spierali absolutnie nie nadają się do terrarium żółwi lądowych. A to z racji niewielkiego promieniowania UVB. W zasadzie taką świetlówkę należało by wymieniać co miesiąc by żółw dostawał odpowiednią ilość promieniowania. Są już lepsze źródła UVB dla żółwi o których mówimy w najnowszych tematach.
Wszystkie tematy w których jest mowa o źródłach minimalnego promieniowania będziemy przenosić do archiwum z powyższą informacją.
Pozdrawiam.