Żółwie lądowe > Świetlówki UVB i lampy grzewcze

Oświetlenie dla żółwia greckeigo.

(1/1)

kajapiechocka1:
Zastanawiam się zad kupieniem lampy grzewczej: TERRARIO REPTISUN LONG   i  Zarówki UVB : Repti PLANET REPTI 5.0 26W . Mam żółwia lądowego greckiego który ma około 3 cm wysokości. Czy takie lampy się nadają? Lampy mam zostawiać włączone na noc? I jeżeli żółw jest tak niski, to na jakiej wysokości mam trzymać lampy?
Z góry dziękuję  :) ;)

Kamil56:
Lampa UVB jest tylko z nazwy i absolutnie nie nadaje się dla żółwia. Emituje znikomą ilość promieniowania i w zasadzie co miesiąc powinnaś ją zmienić. Czyli tak jak byś nie miała lampy wcale. Obecnie najlepszym wyborem jest lampa emitująca ciepło, promieniowanie UV i światło w jednym. Jeśli żółw ma wybieg zewnętrzny (kwestie zimowania pominę) to lampę możesz zmienić raz na 2 lata. Owszem kosztuje z osprzętem sporo ale czy zdrowie żółwia(członka rodziny) nie jest warte większej gotówki? Pieniądze są a potem ich nie ma, cóż rzecz nabyta.

Owa lampa to lampa metahalogenowa. Do jej prawidłowej pracy potrzeba urządzenia stabilizującego jego pracę zwanego statecznikiem lub balastem. Bez statecznika lampa nie może działać i w zasadzie nie zadziała.
Proponuję zakup sobie taki zestaw https://egzotic-room.com/product/egzotic-room-zestaw-montazowy-do-lamp-metahalogenowych-balast-zmienny-35-50-70w/ ten zestaw ma statecznik zmienny czyli będziesz mogła wraz ze wzrostem żółwia i powiększaniem terrarium zwiększyć moc lampy bez dokupywania statecznika i reszty osprzętu. Moc pod jaką pracuje zmienia się przełącznikiem na obudowie.

Do tego proponuję ci lampę o mocy 35W https://egzotic-room.com/product/reptech-hid-metahalogen-bonus-miernik-uvi/

Po zakupie lampa w terrarium powinna świecić nieprzerwanie przez 8 godzin.
Powinna wisieć na takiej wysokości na jakiej jest odpowiednia temperatura górnej części pancerza żółwia.
Można to regulować chociaż by mocując kawałek drutu do oprawki lub kabla za oprawką i po prostu metodą prób ustalić właściwą wysokość lampy nad podłożem.

W zasadzie jest to najlepszy wybór dla ciebie i Twojego żółwia.

kajapiechocka1:
Okej, bardzo dziękuję za odpowiedź. Jestem bardzo wdzięczna, bo naprawdę byłam zagubiona :D

Bedex:
Ja tylko chce dodać że z lamp metahalogenowych jedną z najlepszych jest mega Ray . A z stateczników polecam Philips ;)

Kamil56:
A ja bym się nie zgodził że jest jedną z najlpszych

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej