Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:51:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty  (Przeczytany 13367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #15 dnia: 12.01.2014, 22:07:46 pm »
Ja używam w tym celu ceramicznego promiennika podczerwieni. Zaopatrzyłam się akurat w produkt firmy Trixie, bo zamawiałam hurtem z innymi rzeczami i tak mi było najwygodniej - ale zarówno Exo Terra, jak i Zoo Med mają takowe w ofercie.

Promiennik jest o tyle lepszy od czerwonej żarówki, którą wkleiłeś, że jest produktem na lata - a żarówka pochodzi myślę maksymalnie rok.
U mnie ten emiter (50W) chodzi 24h/dobę i jestem bardzo zadowolona. Wisi w odległości 30 cm nad podłożem i utrzymuje na obszarze o promieniu też mniej-więcej 30 cm temperaturę średnio 26 stopni. Żółw najczęściej śpi centralnie pod promiennikiem.
Jakbyś się na taki zdecydował, musisz się jeszcze zaopatrzyć w ceramiczną oprawkę.

Niestety, wszystko to są rozwiązania punktowe - ale z większych powierzchniowo, nieświecących urządzeń grzewczych dostępne są tylko kable i maty grzewcze (niewskazane dla żółwi) lub podłużne ceramiczne promienniki - z tym że one nie są przeznaczone do terrariów i mają dużo wyższą moc.
« Ostatnia zmiana: 12.01.2014, 22:11:18 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #16 dnia: 13.01.2014, 13:02:04 pm »
Posiadam taki 60Wat:

http://zoomed.com/db/products/EntryDetail.php?EntryID=29&DatabaseID=2&SearchID=5

Myślisz, że to wystarczy do ogrzewania w strefie wilgotnej? Ja tego emitera używałem go tylko tamtej zimy żeby podnieść temperaturę przy kryjówce do 25 stopni.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #17 dnia: 16.01.2014, 01:09:14 am »
Myślę, że w dzień spokojnie wystarczy. W nocy, gdy zwykłą grzewczą w drugim krańcu terra będziesz wyłączać, może być różnie - będziesz musiał testować. W razie spadków temperatur chyba nie masz wyjścia poza podmianą tego emitera na mocniejszy (jeśli jednak nawet i w dzień nie wystarczy) lub zainstalowaniem obok drugiego..
Też będę mieć ten problem w przyszłości przy większym terrarium, tak że bardzo mnie będą interesowały Twoje obserwacje w tej materii. :)

« Ostatnia zmiana: 16.01.2014, 01:11:48 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #18 dnia: 17.01.2014, 01:13:18 am »
Wstaw koniecznie zdjęcia gwiazdki :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #19 dnia: 11.10.2015, 18:21:35 pm »
Cześć,

Czy ktoś oprócz mnie zakupił tą żarówkę "Exo Terra Reptile Vision" 13W / 26W (nowy model 25W)?
Mam już ją z półtora roku i zastanawiam się czy ona spełnia/będzie spełniała swoją funkcję dopóki się nie wypali czy tak jak w przypadku UVB trzeba ją wymieniać co jakiś czas (np. co rok)? Niestety wyrzuciłem (lub nie mogę znaleźć) swoje opakowanie z instrukcją, a właśnie teraz na jesień zacząłem się nad tym zastanawiać.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #20 dnia: 14.10.2015, 12:38:57 pm »
Z autopsji Ci nie pomogę, bo nie mam tej żarówki, na stronie producenta też nie ma żadnej informacji. Natomiast na logikę to bym jej nie wymieniała - gdyż emituje tylko UVA a nie UVB.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #21 dnia: 22.11.2015, 19:26:09 pm »
Cześć,

Będę wymieniał moją żarówkę UVB, chyba już tylko świeci. Pewnie pozostanę przy Reptile UVB 150 26W (Repti Glo 10.0) ale chciałem spytać czy o tą mocniejsza Reptile UVB 200 26W. Ta dwusetka to raczej nie dla naszych ulubieńców, prawda?

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #22 dnia: 16.04.2017, 14:08:34 pm »
Dla potomnych - żarówka Reptile Vision 25W (nowszy model, wcześniejszy były 26W) działała 10h dziennie przez około 3 lata aż przestała świecić w ogóle.
Także nie wychodzi tak drogo wcale - jednorazowy wydatek ok. 70zł. Ciężko mi natomiast powiedzieć czy z upływem czasu działała gorzej.
Jeśli chodzi o mnie kupuję ją ponownie. :)


Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #23 dnia: 18.04.2017, 20:53:05 pm »
Tylko wiesz że ta świetlówka nie emituje praktycznie w ogóle UVB. Ona jest tylko do doświetlania terra.

Offline Dejv

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie i ogrzewanie - żółw gwiaździsty
« Odpowiedź #24 dnia: 03.05.2017, 22:39:07 pm »
Tak wiem.  ;)
Używam oprócz niej także lampy grzewczej oraz lampy Reptile UVB 150.