Żółwie lądowe > Świetlówki UVB i lampy grzewcze

Oświetlenie

(1/2) > >>

Bartek:
Tak siedzę i czytam stronę główną i zastanawiam się jak jest z tym oświetleniem.

Wiadomo jak trzeba UVB to najlepsze repti.

Ale jak chodzi o ciepło to lustrzanka i tu mam takie pytanie bo cześć ma do oświetlenie i ciepła takie podłużne a część takie małe lampki.

Które są lepsze i bardziej polecane bo na allegro tych długich nie widać.

No i takie pytanie czy te długie to są takie same co się, np pomieszczenia w biurach oświetla czy klasy?

Remek:
rzuć okiem tutaj, może znajdziesz odpowiedzi :-)

http://forum.zolw.info/index.php/topic,290.0.html

Bartek:
No temat dużo wyjaśnia.

Ale jest taki problem, gdyż terrarium, które na razie tylko projektuję jeszcze nie robię go! będzie dość spore długość to ponad 160 cm a szerokość coś około 130 cm może więcej no i tu mam problem bo czy kupie gdzie

długa świetlówkę UVB z UVA
no i lampę grzewczą też najlepiej długą

Wiadomo jak duże terrarium to musi być dobrze oświetlone.

Przesunięcie będzie trochę w bok, tak żeby na kryjówkę było chłodniej i miejsc e zjedzeniem, ale tam gdzie żółw będzie chodził a będzie sporo miejsca i wygrzewał się to muszą być 2 długie wcześniej wspomniane lampy.

Swoje ciągną na pewno prądu, ale jak bym chciał tymi małymi oświetlić to musiał bym montować po 2 z każdego czyli aż 4 a to i kable i też swoje ciągnie i wydatek spory, dlatego chcę sie dokładnie dopytać potem zobaczę co jest w sklepie i wtedy naniosę na projekt żeby zaklepać i tak ze wszystkim.

Bartek:
Znalazłem taką lampę myślę, że na długość starczy

http://www.krakvet.pl/terra-reptiglo-swietlowka-terrarium-45cm-p-6744.html

tylko nie ma na taką długośc 25 W czy 15 W wystarczy? No i nie jestem w tym obcykany czemu im więcej tym lepiej.

Pisze 10.0 a ma tylko 8 % widma?

No i macie może jakieś linki do lustrzanek w sklepach onilne bo ja nic nie mogę znaleźć.

Beata:

--- Cytat: Bartek w 16.09.2007, 20:24:19 pm ---Wiadomo jak trzeba UVB to najlepsze repti.
--- Koniec cytatu ---

Hmm... one niekoniecznie są najlepsze. Są w porządku ale pisze się o nich najwięcej bo są po prostu najpopularniejsze. Inne firmy produkujące UVB to np. Arcadia, Sera, Silvania (te trzecia ma chyba oferte tylko do 5.0), ale ich asortyment albo jest mocno wybiórczy albo cięzko je dostać.


--- Cytat: Bartek w 16.09.2007, 20:24:19 pm ---Ale jak chodzi o ciepło to lustrzanka i tu mam takie pytanie bo cześć ma do oświetlenie i ciepła takie podłużne a część takie małe lampki.
Które są lepsze i bardziej polecane bo na allegro tych długich nie widać.
No i takie pytanie czy te długie to są takie same co się, np pomieszczenia w biurach oświetla czy klasy?

--- Koniec cytatu ---

Najczęsciej spotykanym źródłem ciepła a zarazem światła jest lustrzanka - mała żarówka w kształcie grzyba. Jeśli chodzi o inne rodzaje lamp to niektórzy stosują tzw. lampy HQI - są bardzo dobre, lecz kosztowne. Sprawdzają się szczególnie w większych, kilkużółwiowych terrariach.  O te Ci chodzi Bartku? Troche przypominają świetlówki.


--- Cytat: Bartek w 16.09.2007, 21:52:12 pm ---Ale jest taki problem, gdyż terrarium, które na razie tylko projektuję jeszcze nie robię go! będzie dość spore długość to ponad 160 cm a szerokość coś około 130 cm może więcej no i tu mam problem bo czy kupie gdzie długa świetlówkę UVB z UVA no i lampę grzewczą też najlepiej długą
Wiadomo jak duże terrarium to musi być dobrze oświetlone.

--- Koniec cytatu ---

No faktycznie może być nalepsza w tym wypadku najdłuższa UVka (na ok 2/3 terrarium) zaś w przypadku oświetlenia HQI (powinno doświetlić całość), lustrzanka wystarczy jedna jako najcieplejszy punkt do wygrzewania.


--- Cytat: Bartek w 17.09.2007, 09:24:09 am ---Znalazłem taką lampę myślę, że na długość starczy
http://www.krakvet.pl/terra-reptiglo-swietlowka-terrarium-45cm-p-6744.html
tylko nie ma na taką długośc 25 W czy 15 W wystarczy? No i nie jestem w tym obcykany czemu im więcej tym lepiej.

--- Koniec cytatu ---

Może być za krótka. Moc określa efetywność, dlatego im większa tym lepsza, ale w przypadku długich świetlówek jest związana z rozmiarem. Im dłuższa tym większą musi mieć moc.


--- Cytat: Bartek w 17.09.2007, 09:24:09 am ---Pisze 10.0 a ma tylko 8 % widma?
No i macie może jakieś linki do lustrzanek w sklepach onilne bo ja nic nie mogę znaleźć.

--- Koniec cytatu ---

Często maja błędy w opisach. Lustrzankę dostaniesz w Castoramie lub sklepie oświetleniowym. Nie wiem czy jest sens zamawiać i płacić za wysyłkę, zwłaszcza że to wydatek kilku złotych.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej