Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 20:08:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oświetlenie dla lamparta  (Przeczytany 4844 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline big_ba7

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Oświetlenie dla lamparta
« dnia: 09.10.2018, 11:39:21 am »
Jako, że to mój pierwszy post, najpierw chciałem się przywitać --- Dzień dobry---,
a następnie zadać pytanie z tych niecierpiących zwłoki.
Dziecko dostało żółwia w prezencie. lamparcik - 8cm.
Dziecko dostało, a ojciec ma problem ;-)
Chcę jak najszybciej zapewnić mu warunki odpowiadające jego wymaganiom.
Buduję terrarium: 120 cm x 60 cm x 50 cm  dł x szer x wys

Potrzebuję porady w temacie oświetlenia.
Żarówka grzewcza (spot) - to już wiem  pytanie tylko jaka jeżeli chodzi o moc do takiego terra. Na razie zakładam, że terra będzie od góry odkryte, ale jeżeli będzie konieczność, mogę zamknąć.
Drugi zgryz to czy :
- dwa kolejne światła to jakaś rura( zaproponujcie jakieś konkretne) - światło dzienne i do tego żarówka UWB (na 10 minut dziennie)
czy
- jedna rura świecąca (Exo-Terra Świetlówka Repti Glo 10.0 25W) na stałe razem z grzewczą

Który wariant lepszy dla "lamparcika"?

Mam jeszcze pytanie z innej beczki:
Termostat hygrostat THC-220 RINGDER.
Jeżeli ktoś ma  to chciałem się zapytać . Co się dzieje z lampą grzewczą w momencie osiągnięcia górnej wartości temperatury. Czy on są "skokowo" wyłącza, czy może obniża napięcie i lampa grzeje/świeci ale słabiej?

pozdrawiam
Bartek


Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Oświetlenie dla lamparta
« Odpowiedź #1 dnia: 09.10.2018, 17:41:46 pm »
Witaj,
żółw lądowy to nie jest odpowiednie zwierzę dla dziecka (oczywiście niektóre potrafią się zająć zwierzakiem),  ale jak już jest gad to:
najlepiej kup taki metahalogen - to będzie najlepsze dla lamparcika http://terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/273-zarowka-metahalogen-hqi-bright-sun-desert-35w-lucky-reptile.html
Raczej wyłącza się, ale według mnie, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę należy dobrać odpowiednią lampę do wielkości terrarium, a nie używać termostatów, zazwyczaj robią dyskotekę
pozdrawiam

Offline big_ba7

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie dla lamparta
« Odpowiedź #2 dnia: 09.10.2018, 19:29:06 pm »
Dzięki za odpowiedź.
Dziecko ma pełne wsparcie z mojej strony, a w sumie to ja jestem tak samo podekscytowany jak córka. Nie jest to jej (nasze) jedyne zwierzę(2 psy, kot, królik) i mam nadzieję, że podołamy ;-)

Na początek, tak dokładnie zamierzam zacząć tzn. bez starterów tylko spróbujemy stworzyć mu właściwy mikroklimat dobierając moc żarówek.
Ponieważ całość wychodzi dość kosztowna raczej wolałbym na początek jednak "rozwiązanie tradycyjne". Metahalogen jest może super ale jest za drogi, przynajmniej w tej chwili.
Czy żarówka grzewcza + Świetlówka UVB 150 T8 (Repti-Glo 10) 30W Exo Terra (90 cm) będzie ok dla lamparcika do takiego terrarium?


Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Oświetlenie dla lamparta
« Odpowiedź #3 dnia: 09.10.2018, 21:27:49 pm »
Metalohalogen wyjdzie Ci taniej, bo te pseudo UVB pod postacią świetlówki musisz wymieniać nawet 3 razy częściej niż MH. Jeśli jednak koniecznie upierasz się na świetlówkę, to lepiej wybrać świetlówki liniowe Arcadia (T5 85 cm lub T8) - lepsze wartości promieniowania niż konkurencyjne marki. Świetlówki kompaktowe (te spiralki - to nie są żarówki) nie nadają się dla żółwi, bo nie nadają się do żadnego terrarium poziomego. Jakakolwiek świetlówka powinna świecić przynajmniej 10 godzin dziennie.

Jeżeli nie dasz się przekonać do wyższości MH, to jako żarówka grzewcza wystarczy zwykła żarówka reflektorowa (tzw. lustrzanka) ze sklepu budowlanego. Koszt to kilka zł, a niczym nie różni się to od "specjalistycznych" żarówek grzewczych.

Termostat zrobi Ci z oświetlenia dyskotekę, co jest uciążliwe dla wzroku i skraca żywotność źródła światła.