Żółwie lądowe > Świetlówki UVB i lampy grzewcze

Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia

(1/3) > >>

Motyl44:
Hej :)
Chętnie poznam rady mądrych głów w temacie wyboru oświetlenia.
Im więcej czytam, tym mniej wiem ;)
Żółw zamieszka w klatce dla królika o wymiarach 100x55x44. Będzie mały i jest to jego lokum wstępne.
Planuję Stepka lub Greka. Nie wiem czy oświetlenie w przypadku tych gatunków się różni.

Zamierzam kupić metahalogen i nie wiem jaką moc wybrać, biorąc pod uwagę fakt, że terrarium jest praktycznie otwarte, więc wydaje mi się, że ciepło będzie się rozchodzić.
Znalazłam gdzieś informację, że na takie gabaryty 35W wystarczy, natomiast wszędzie jest mowa o terrariach zamkniętych.

Druga moja wątpliwość, to czy sam metahalogen wystarczy, czy powinnam czymś doświetlić? Lampa będzie w jednej części terrarium i boję się, ze na drugim jego końcu będzie ciemno.
Jeśli doświetlić, to czy również powinna to być specjalna lampa z jakimiś właściwościami, czy może być zwykłę oświetlenie, żeby po prostu było jaśniej?
Tasma ledowa odpada, bo nie bardzo widzę opcję montażu.

Wszelkie rady, sugestie, pomysły i linki chętnie przyjmę :)
Dzięki,
Magda

Kenet:
Jeżeli będzie to terrarium otwarte, to lepiej będzie kupić stepa. W takim lokum ciężko będzie zachować wysoką wilgotność, której potrzebuje żółw grecki. Stepowy woli niższą wilgotność.
Metahalogen lepiej 50W. Oczywiście przy 35 W też nie będzie tragedii ale jednak skłaniam się ku większej mocy. Można doświetlić resztę terrarium, ale nie trzeba(ja np. nie mam doświetlonej drugiej części. Jeżeli będziesz chciała to zrobić to wystarcza zwykł lampa ledowa bez żadnych specjalnych właściwości.

Cstk:
Ja akurat trzymam także mojego greka chwilowo w klatce, ale o większych wymiarach. Bo 120. Metahalogen posiadam 50 wmontowaną. Doświetlam jak wspomniałem świetlówką Arcadia proT5 12% dla większego uvb. Najważniejsze, że skoro kupujesz metahalogen to bardzo ważne byś kupiła zmienny statecznik/balast. Wtedy będziesz mogła wkręcać żarówki o różnych mocach. Wedle potrzeb. Co do wilgotności, nie wiem jak to jest, bo klatka itp. Ale przy ziemi w strefie suchej mam 40/50% a w wilgotnej utrzymuje mi się 70/80% a spryskuje tylko zraszaczem z rana.

Kenet:
80%;to trochę za dużo. Max do 75% powinno być u greka. Więcej to u tropikalnych gatunków jak np. żabuti.

Cstk:

--- Cytat: Kenet w 13.01.2023, 19:37:05 pm ---80%;to trochę za dużo. Max do 75% powinno być u greka. Więcej to u tropikalnych gatunków jak np. żabuti.

--- Koniec cytatu ---

I bądź tu mądry ;D czytałem tutaj, ze szczególnie dla młodziaka taka podchodząca pod 80% jest najlepsza w strefę mokrej. 🤷

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej