Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 09:55:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia  (Przeczytany 2632 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Motyl44

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« dnia: 13.01.2023, 09:45:49 am »
Hej :)
Chętnie poznam rady mądrych głów w temacie wyboru oświetlenia.
Im więcej czytam, tym mniej wiem ;)
Żółw zamieszka w klatce dla królika o wymiarach 100x55x44. Będzie mały i jest to jego lokum wstępne.
Planuję Stepka lub Greka. Nie wiem czy oświetlenie w przypadku tych gatunków się różni.

Zamierzam kupić metahalogen i nie wiem jaką moc wybrać, biorąc pod uwagę fakt, że terrarium jest praktycznie otwarte, więc wydaje mi się, że ciepło będzie się rozchodzić.
Znalazłam gdzieś informację, że na takie gabaryty 35W wystarczy, natomiast wszędzie jest mowa o terrariach zamkniętych.

Druga moja wątpliwość, to czy sam metahalogen wystarczy, czy powinnam czymś doświetlić? Lampa będzie w jednej części terrarium i boję się, ze na drugim jego końcu będzie ciemno.
Jeśli doświetlić, to czy również powinna to być specjalna lampa z jakimiś właściwościami, czy może być zwykłę oświetlenie, żeby po prostu było jaśniej?
Tasma ledowa odpada, bo nie bardzo widzę opcję montażu.

Wszelkie rady, sugestie, pomysły i linki chętnie przyjmę :)
Dzięki,
Magda


Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #1 dnia: 13.01.2023, 15:12:51 pm »
Jeżeli będzie to terrarium otwarte, to lepiej będzie kupić stepa. W takim lokum ciężko będzie zachować wysoką wilgotność, której potrzebuje żółw grecki. Stepowy woli niższą wilgotność.
Metahalogen lepiej 50W. Oczywiście przy 35 W też nie będzie tragedii ale jednak skłaniam się ku większej mocy. Można doświetlić resztę terrarium, ale nie trzeba(ja np. nie mam doświetlonej drugiej części. Jeżeli będziesz chciała to zrobić to wystarcza zwykł lampa ledowa bez żadnych specjalnych właściwości.

Offline Cstk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #2 dnia: 13.01.2023, 17:58:16 pm »
Ja akurat trzymam także mojego greka chwilowo w klatce, ale o większych wymiarach. Bo 120. Metahalogen posiadam 50 wmontowaną. Doświetlam jak wspomniałem świetlówką Arcadia proT5 12% dla większego uvb. Najważniejsze, że skoro kupujesz metahalogen to bardzo ważne byś kupiła zmienny statecznik/balast. Wtedy będziesz mogła wkręcać żarówki o różnych mocach. Wedle potrzeb. Co do wilgotności, nie wiem jak to jest, bo klatka itp. Ale przy ziemi w strefie suchej mam 40/50% a w wilgotnej utrzymuje mi się 70/80% a spryskuje tylko zraszaczem z rana.

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #3 dnia: 13.01.2023, 19:37:05 pm »
80%;to trochę za dużo. Max do 75% powinno być u greka. Więcej to u tropikalnych gatunków jak np. żabuti.

Offline Cstk

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #4 dnia: 14.01.2023, 09:32:58 am »
80%;to trochę za dużo. Max do 75% powinno być u greka. Więcej to u tropikalnych gatunków jak np. żabuti.

I bądź tu mądry ;D czytałem tutaj, ze szczególnie dla młodziaka taka podchodząca pod 80% jest najlepsza w strefę mokrej. 🤷

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #5 dnia: 14.01.2023, 16:34:29 pm »
U mnie to przeczytałeś?
Prawda to że młodziak potrzebuje wyższej wilgotności ale to 75% nie powinno przekraczać. U mnie kręci się koło 65-70% no ale nie mam młodziaka tylko 10latka

Offline Motyl44

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #6 dnia: 18.01.2023, 10:38:50 am »
Hej,
bardzo dziękuje za rady!
Kupiłam metahalogen 50W i całą resztę potrzebną do tego, aby działał.
Teraz mam dylemat logistyczny. Czy czekać z żółwiem do wiosny, czy przywieźć go niedługo do siebie.
Wiem, że nie jest zalecane kupowanie żółwi zimą, ale ten mój potencjalny i tak aktualnie nie zimuje, bo jest małym kapslem i dlatego się zastanawiam czy mu mogę zmianami zaszkodzić.



Offline Motyl44

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #7 dnia: 18.01.2023, 11:24:46 am »
Przy okazji, jeszcze mam jedno pytanie.
Czym mierzyć temperaturę na skorupie żółwia? Może być taki zwykły termometr elektroniczny do strzelania w czoło? :)
Oraz czy powinnam mieć dwa termometry i higrometry - w strefie ciepłej i drugi w chłodnej?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #8 dnia: 20.01.2023, 18:01:30 pm »
Po pierwsze:
Lepiej żółwia kupować na wiosnę, oczywiście kupowanie w zimę nie jest złe, ale mamy wtedy mniejszy wybór pokarmu, lepszą pogodę na aklimatyzację itp. Jeżeli bardzo chcesz i nie możesz się już doczekać to możesz kupić teraz. Ja jednak rekomendowałbym kupno na wiosnę.
Po drugie:
Nie wiem po co mierzyć temperaturę na skorupie zolwia :P
Nigdy tego nie robiłem i nie słyszałem żeby ktoś inny robił.
Wystarczy 1 termometr i 1 higrometr. Później będziesz je po prostu przestawiała raz do strefy ciepłej a raz do chłodnej.

Offline judyta14

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 62
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #9 dnia: 22.01.2023, 09:28:14 am »
Przepraszam czy mogę się wtrącić i zadać pytanie o nawilżanie.

Projektuje aktualnie nowe duże terrarium dla mojego 12 letniego żółwika. Ze względu na to ze jest dorosły , zastanawiam się czy jest niezbędne montowanie nawilżania automatycznego czy wystarczy manualnie tak jak do tej pory czyli basen i spryskiwanie ?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #10 dnia: 22.01.2023, 17:56:58 pm »
Witaj na forum  :)
Po pierwsze: następnym razem proszę nie dubluj postów bo robi się bałagan. ;)
Po drugie:
To zależy jakiego masz żółwia. Jeżeli tropikalnego czyli np. Żabuti czy Kinixysa to taki automatyczny zraszać może fajnie się przydać.
Jeżeli to któryś z rodzaju Testudo czyli np stepowy, grecki czy mauretański to ręczne zraszanie spokojnie wystarcza.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #11 dnia: 22.01.2023, 23:54:29 pm »
Przy wyborze metahalogenu trzeba mieć też na uwadze na jakiej wysokości będzie wisiał. W przypadku mh 50W (dobrych firm, czyli np. reptech czy megaray) minimalna bezpieczna odległość między końcem lampy a żółwiem to około 40cm. Jeśli 44cm to wysokość klatki to powinno być git :) Metahalogen włożyć w oprawkę i położyć na klatce na górze :) A co do termometru to mierzenie takim bezdotykowym jest dużo lepsze niż takie z sondą. A co do wyboru termometru to wystarczy zwykły do "czółka", byle by miał funkcję mierzenia temperatury przedmiotów. Może być też pirometr, czyli taki bardziej techniczny, ale działa tak samo. Temperaturę mierz po jakimś czasie od włączenia lampy i w momencie, jak żółw też jakiś czas będzie się wygrzewał :)

Offline Motyl44

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Prośba o pomoc w wyborze oświetlenia
« Odpowiedź #12 dnia: 24.01.2023, 09:33:11 am »
Dzięki za rady :)
Mam 50W ze względu na otwarte terrarium, zakładam, że ciepło będzie bardziej uciekało.
Plan jest właśnie taki, żeby klosz z metahalogenem był na klatce.