Żółwie lądowe > Świetlówki UVB i lampy grzewcze

Świetlówka podłużna czy kompaktowa?

(1/2) > >>

Slawexsdz:
Wiem, ze swietlowki podluzne maja ta przewage nad kompaktowymi, ze promieniowanie UVB dochodzi do calego terrarium. Ale one nie wydzielaja ciepla, tak?
Bo czy zolw nie bedzie zawsze siedzial w jednym miejscu, tzn. tam, gdzie jest cieplo? Jaki sens ma wtedy kupowanie dlugich swietlowek?

Pozdrawiam

Agnieszka:
Nie, bo jak już nagrzeje sobie skorupę to będzie łaził po całym terra. Długa świetlówka podwyższa też ogólna temperaturę w terra, u mnie o jakieś 2-3 stopnie.

Slawexsdz:
A ile u Ciebie ile czasu żółw siedzi pod żarówką, zanim się nagrzeje?

Beata:

--- Cytat: Slawexsdz w 26.05.2007, 23:27:55 pm ---Wiem, ze swietlowki podluzne maja ta przewage nad kompaktowymi, ze promieniowanie UVB dochodzi do calego terrarium. Ale one nie wydzielaja ciepla, tak?

--- Koniec cytatu ---

Promieniowanie przy długich świetlówkach dochodzi tam gdzie sięga taka świetlówka. Ile jest to cm od samej świetlówki - nie wiem, być może pisze na opakowaniu. W przypadku kompaktów taka informacja jest podana i dla 26 W jest to 50 cm zatem w średniej wielkości terrarium powinno wystarczyć jeśli to umieścić centralnie.

¦wietlówki w zasadzie nie wydzielają ciepła, jeśli nawet to nieznacznie, dlatego lampa grzewcza (taka bardziej prądożerna ) jest potrzebna osobno.


--- Cytat: Slawexsdz w 26.05.2007, 23:27:55 pm ---Bo czy zolw nie bedzie zawsze siedzial w jednym miejscu, tzn. tam, gdzie jest cieplo? Jaki sens ma wtedy kupowanie dlugich swietlowek?

--- Koniec cytatu ---

Owszem na początku tak. Żółw po chłodniejszej nocy na ogół potrzebuje podnieść ciepłotę ciała do określonej temperatury. Potem odchodzi od lampy, je, spaceruje, ogólnie jest bardziej aktywny, czasem może wrócić się dogrzać po jakimś czasie, ale na ogół jak lampa jest włączona temperatura w całym terrarium się też podnosi, dlatego ciało żółwia już się zbytnio nie wychładza.

Agnieszka:
Zawsze idzie pod lampkę z rana jak ma skorupkę chłodną po nocy, później co jakiś czas sobie pod nią wraca, szczególnie po jedzeniu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej