Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:55:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw obrzeżony  (Przeczytany 5358 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline FankaZPrzypadku

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Żółw obrzeżony
« dnia: 14.07.2018, 00:04:18 am »
Hej. Adoptuje żólwia od bardzo złej rodziny- dość niespodziewana decyzja. Gatunek- żółw obrzeżony. Mam terrarium, darń, podłoze i inne bajery, (dokształciłam się) ale bardzo duży problem z lampami. Pan w zoologicznym jakoś nie umiał tłumaczyć albo sam się nie znał.
1. Jaką mam lampkę grzewczą kupic? Jaka moc? Żólwik ma max 7 cm dlugosci. Pan powiedział że 25W wystarczy ale mam obawy. Terrarium 80x 40 cm.
2. Czy mam kupic lampe UVB czy UVB i UVA w jednym? Jaka moc? (Polecono mi 5.0) I przede wszystkim czy da sie ją kupic za mniej niz 150 zl?
3. Czy znacie DOBREGO weta do zwierzat egzotycznych w Warszawie?
4. Czy powinnam zraszać terrarium zólwi woda? Jezeli tak to jak czesto?
Pomóżcie proszę- bardzo nie chcę mu zrobić krzywdy.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw obrzeżony
« Odpowiedź #1 dnia: 15.07.2018, 17:19:13 pm »
1. Żarówkę grzewczą musisz dobrać metodą prób i błędów, sprawdzając temperaturę. Nie daj się naciągnąć na "specjalistyczny" sprzęt w zoologu, bo równie dobrze może to być zwykła żarówka "lustrzanka" ze sklepu budowlanego/elektrycznego. U mnie taka: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/zarowki-i-swietlowki/zarowki-halogenowe/zarowka-halogenowa-diall-r63-28-w-e27-170-lm-2-szt.html dawała bez problemu radę.

2. Nie ma źródeł UVB bez UVA, przy czym nie wszystkie lampy UVA mają UVB - musisz szukać takich, żeby NA PEWNO wytwarzały UVB. Obecnie najlepszym rozwiązaniem są lampy metalohalogenowe, pełniące jednocześnie funkcję lampy grzewczej i UVB - są droższe w zakupie, ale wytwarzają UVB przez nawet 18 miesięcy, a nie 6 miesięcy jak w przypadku świetlówek, więc w przeliczeniu na miesiąc wychodzi taniej - a przede wszystkim świetlówki wytwarzają bardzo małe ilości promieniowania, często zbyt małe. 5.0 na pewno się nie nadaje, ostatecznie świetlówka rurowa 10.0 lub 12.0, chociaż wyjdzie to naprawdę drożej niż metalohalogen.

3. Lekarzy w Warszawie na szczęście jest kilku :)

Lek. wet. Aleksandra Maluta
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy   Przychodnia Weterynaryjna OAZA
Adres   ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa
Telefon   (22) 406 68 12
Uwagi   Obowiązują zapisy!

Lek. wet. Marta Marciniak
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Lek. wet. Monika Toborek
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy   Gabinet weterynaryjny KAJMAN
Adres   al. Prymasa Tysiąclecia 76g, 01-424 Warszawa
Telefon   (22) 877 75 76, 608 447 704
Uwagi   Obowiązują zapisy!
Lek. wet. Marta Marciniak – pon., śr. w godz. 16-21, wt., czw., w godz. 11-16, pt. wymiennie rano/popołudnie + jeden weekend w miesiącu
Lek. wet. Monika Toborek – pon. w godz. 11-16, wt., czw. w godz. 16-21 + jeden weekend w miesiącu

Lek. wet. Łukasz Skomorucha
specjalista chorób zwierząt nieudomowionych
Nazwa lecznicy   Przychodnia Weterynaryjna OSTOJA SALVET
Adres   ul. Hlonda 2 lok. U7, 02-972 Warszawa
Telefon   (22) 651 89 79
Uwagi   pon. 10-17, wt. 9-16, śr-czw. 14-21, pt. 12-19, w weekendy wymiennie z innymi lekarzami

Osobiście polecam Martę Marciniak w Kajmanie, u innych nie byłam więc się nie wypowiem.

4. Zazwyczaj przynajmniej raz dziennie, młodziutkie żółwie wymagają wyższej wilgotności, ok. 65-70%.