Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:52:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]  (Przeczytany 37865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #15 dnia: 02.06.2008, 15:58:12 pm »
Witam,

dużo pozytywnych komentarzy na temat tej lampy się pojawiło, to myślę, że warto by ją tutaj zrecenzować.

coś od samego producenta :

http://www.osram.com/_global/pdf/Professional/General_Lighting/UV_IR/105S001GB_DB_Ultra_Vitalux_UV.pdf

Jest to lampa do stosowania zarówno w hodowli gadów, jak i chyba medycynie. Daje możliwość opalania ciała. Ma ogromną moc - 300 W, i bardzo silne promieniowanie UV - 1 minuta naświetlania to 7,5 minuty grzania się w lecie, w samo południe w strefie równikowej.

Do naświetlania żółwi nadaje się doskonale - 3 razy w tygodniu, po 30 minut wystarcza w zupełności.
Jest to inwestycja na długie lata - chyba 10.000 godzin efektywnej pracy !

Niestety towar trudno dostępny, i pozornie drogi - do 200 zł, chociaż korzyści i ekonomia zbijają tą cenę :)

Należy uważać, lampa jest niebezpieczna z bliskich odległości, można się poparzyć czy też stracić wzrok !

Żółwie naświetlamy z odległości 1m.
Potrzebna jest także oprawa ceramiczna, ze względu na ogromne wydzielanie ciepła, oprawki z plastiku się po prostu stopią.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #16 dnia: 09.10.2008, 19:20:42 pm »
Czesc.Ja uzywam wszystkich lamp firmy EXO TERRA zarowno grzewczych jak i UVB . Maja duzy wybor w zaleznosci od klimatu(suchy, wilgotny, ) dlugosci , mocy ,i tez nie sa tanie a potrzebuje ich23 ruzne lapy o ruznych mocach (nie pytajcie o rachunek za prad)

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #17 dnia: 10.10.2008, 18:20:09 pm »
Vitalux wychodzi pod tym względem znacznie ekonomiczniej. Nic nie równa się z Vitaluxem ;) :)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #18 dnia: 16.10.2008, 19:31:06 pm »
Ale podobno takie lampy z UV powinno się wymieniać raz do roku, bo potem nie emitują już tego promieniowania. Jak jest z tym Twoim Vitaluxem? :D używasz go dłużej iż rok? A z Exo Terra? Bo zastanawiam się co w tym roku kupić, w zeszłym roku jak kupiłam (nie pamiętam już jakiej firmy) to poświeciła mi tylko jakis miesiąc czy dwa i się wyczerpała, przepaliła - nie wiem co, po prostu przestała świecić musiałam kupić nową... ;/
A jaką moc polecacie dla żółwia stepowego? Taka Exo Terra repti glo 5.0 UVB 26W wystarczyłaby?? Czy lepiej kupić 10.0 albo 2.0, a może 13w ? Pomóżcie bo nie mam pojęcia! :D a nie pamiętam co w poprzednich latach miałam, wiem że conajmniej raz exo terra ale jaka moc itp. ... nie wiem.

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #19 dnia: 17.10.2008, 16:50:57 pm »
Ale podobno takie lampy z UV powinno się wymieniać raz do roku, bo potem nie emitują już tego promieniowania. Jak jest z tym Twoim Vitaluxem? :D używasz go dłużej iż rok? A z Exo Terra? Bo zastanawiam się co w tym roku kupić, w zeszłym roku jak kupiłam (nie pamiętam już jakiej firmy) to poświeciła mi tylko jakis miesiąc czy dwa i się wyczerpała, przepaliła - nie wiem co, po prostu przestała świecić musiałam kupić nową... ;/
A jaką moc polecacie dla żółwia stepowego? Taka Exo Terra repti glo 5.0 UVB 26W wystarczyłaby?? Czy lepiej kupić 10.0 albo 2.0, a może 13w ? Pomóżcie bo nie mam pojęcia! :D a nie pamiętam co w poprzednich latach miałam, wiem że conajmniej raz exo terra ale jaka moc itp. ... nie wiem.

Osram UltraVitalux to nie świetlówka, którą trzeba wymieniać raz do roku. Vitaluxa można trzymać wiele lat, szczególnie przy właściwym używaniu (bardzo krótko, z uwagi na jego moc).
may you always hear the whisper of wings

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #20 dnia: 18.10.2008, 00:56:17 am »
Hejka .Przejdz do galeri i zobacz moje fotki z terrariami. Ja uzywam do lamparciego i zawiaska lampy grzewczej po100W a do stepkow i grekow 50W , uvb mam wlonczone tak samo dlugo jak grzewcze bo mam ustawione wszystko na czasowniki. Jesli chodzi ci o wymiane uvb to dzialaja do pol roku potem mosisz zmienic ,najlepiej napisz sobie date pisakiem i nie bedziesz mosiala sie martwic kiedy ja zmienic.  E.T. produkuje ruzne lampy uvb do gatunkow tropikalnych , savany...... sama musisz wiedziec jaki rozmiar i rodzaj potrzebujesz, maly niusik nie zawieszaj lampy uvb za nisoko bo maja moc tylko do pol metra. Ngdy nie uzywalam tego vitaluxa ale sprawdz sobie troszke o nim moze bedzie dla ciebie lepszy.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #21 dnia: 19.10.2008, 18:40:55 pm »
Ultra Vitalux jest do krótkich naświetlań i faktycznie mimo dużego kosztu może się opłacać bo starcza na długo i szczególnie gdy mamy spore stadko. Ja kiedyś szukałam tej lampy ale były problemy żeby ją kupić, bo akurat wycofywano z rynku wadliwe partie. Możliwe że sytuacja się unormowała.

Teraz posiłkowo (dni gdy żółw nie jest na wybiegu) używam Repti Glo 10.0 26W. Jak jest z emisją UVB nie mogę niestety ustalić, bo nie mam miernika, ale działa bez zarzutu i daje ładne, jasne światło, co też jest bardzo ważne dla pobudzenia aktywności żółwia.
Od pewnego czasu widzę jednak że łatwo dostać też Repti Sun'y i na wiosnę gdy będę wymieniać świetlówkę pewnie kupię właśnie taką.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #22 dnia: 20.10.2008, 18:28:04 pm »
Ok, w takim razie na tą zime Repti Glo 10.0 26W, a w przyszłym się zastanowie :) może wogóle potrzebna nie będzie jak zdecyduje się w koncu na zimowanie żółwi/-a.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #23 dnia: 20.10.2008, 20:38:41 pm »
Ja tez sie balam zimowac , i do dzis nie zimuje maluchow do 2 lat a czasami do 3 roku zycia jesli nie jestem pewna ich kondycji. Ale dam ci rade zadne lampy nie sa tu rozwiazaniem , przy dlugotrwalym nie zimowaniu pujda jej nerki , a za tym cala kupa klopotow , a maz teraz mozliwosc poczytac i radzic sie ludzi na forum , chociaz prawie wszystko jest juz powiedziane , moze teraz mosimy popracowac nad przekonywaniem ludzi. A co do lamp potrzebowac jej pedziesz po zimowaniu najbardziej bo teraz twoj zolw patrzy na nia jak na Glupie slonce ktore nie chce zgasnac w czasie zimy. Pomysl maz jeszcze czas by to zrobic .

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #24 dnia: 21.10.2008, 17:41:55 pm »
Włąsnie.... sama nie wiem, ale przecioeż nie moge odkładać tego z roku na rok.... . Chciałabym żeby mój żółwik zimował (dla jego dobra). Ale tylu spraw nie jestem jeszcze pewna i ogólnie to nie wiem jak zimowanie wygląda w praktyce, ale nie dowiem się jeśli nie spróbuje... ;/ Już od jakiegoś czasu wyszukuje sobie różne dane na temat zimowania może jeszcze w tym roku zazimuje? Mam nadzije że zdecyduje się do końca tygodnia, ale coraz bardziej jestem na TAK :)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #25 dnia: 22.10.2008, 09:36:09 am »
Warto spróbować, napewno będziemy Cię wspierać.
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #26 dnia: 22.10.2008, 20:15:29 pm »
Ciesze się, że moge liczyć na Waszą pomoc :). Musze tylko pogadać z domownikami na ten temat... moi rodzice mieli żółwie długo przed tym zanim się urodziłam, ale szczerze mówiąc nie dbali o nie dobrze. Ja mojego pierwszego żółwia (greka) dostałam na 2 urodziny... i papuge falistą ;P Oczywiście rodzice się opiwkowali zwierzyna poki nie podrosłam, a kiedy miałam 11 lat żółwik zdechł. Sama nie pamietam dokładnie dlaczego, wiem że moj malutki brat oblal go zimną wodą kiedy był na pełnym słońcu na balkonie więc mógł to być szok termiczny. Po roku kiedy sama zajelam się nauce o żółwiach kupilam sobie stepka którego mam teraz ale jeszcze nigdy nie zdecydowalam sie na zimowanie... ;/ może zimą na strychu miałabym odpowiednią temperature....
troche sie rozpisalam nie na temat,m ale co tam :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #27 dnia: 23.09.2011, 15:49:25 pm »
Witajcie  :)
Dzisiaj dotarła do mnie kurierem moja długo wyczekiwana uv-ka :) W tym miesiącu mija okres przydatności moich świetlówek UV, więc postanowiłem wprowadzić kilka zmian:
- Z terrariów zostają usunięte wszystkie lampy uvb
- Na miejsce UV, w terrariach pojawią się żarówki energooszczędne o małej mocy.
- Wszystkie gady będą naświetlane 10min dziennie przy pomocy ultravitaluxa z odl. ok 70cm.

Naturalnie, lampy grzewcze zostaną u gadów na swoich miejscach- one mają ulgę ;)
Cała koncepcja dotyczy mniejszych rachunków :P
Dzisiaj żółw żabuti miał pierwszą kąpiel w promieniach ww. lampy. Wyglądał na zdegustowanego  ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #28 dnia: 25.09.2011, 19:31:01 pm »
Gdzie zamawiałeś ultra vitaluxa?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Osram ULTRA-VITALUX [scalony]
« Odpowiedź #29 dnia: 25.09.2011, 22:29:29 pm »
I bardzo dobra decyzja wege..:) Ja też używam Vitaluxa od 3 lat i zadowolona jestem.

Viktoria - a chcesz kupić taką lampę?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ