Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 21.05.2024, 16:10:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Inwazja robali  (Przeczytany 8530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #15 dnia: 20.01.2009, 22:28:12 pm »
Agnieszka, jak wygladały podobnie do muszek owocowych - w powiększeniu u Beaty na fotce to owszem. Sa w terrach z ziemią i darnią bardziej prawdopodobne niż muszki owocówki.

U mnie one się wylęgły z ziemi z ogrodniczego. Pewno dlatego, że to były podstawki z trawą 2x dziennie podlewane. Ziemia poszła do wywalenia, a latające potworki dobijałam jeszcze 2 tygodnie.

Beata - roślinka myślę, że do przesadzenia, ziemia do wywalenia, bo mogę być w niej larwy.
Można z domowych sposobów podlać roślinki zaparzanym tytoniem, włożyć do doniczki ząbek czy dwa czosku. U mnie pomógł też wrotycz.
Niektórzy kupują rosiczki...Działają jak małe jaszczurki...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #16 dnia: 21.01.2009, 16:56:03 pm »
ojej, jest okropna
TUPTUŚ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #17 dnia: 15.02.2009, 16:11:20 pm »
Wiecie co...Znowu mam takie same robale w terra...skoczogonki...nie jest ich dużo. Nie wiem, skąd się biorą. Ta ziemia była przeze mnie upieczona, wszystko odkażone, kwiatków starych nie wsadzałam do terra. I nie wiem, czy znów muszę całość wymieniać? Czy te maluchy coś zrobią Kapslowi? One nie są na całej powierzchni terra, tylko w jednym miejscu... :'(
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #18 dnia: 15.02.2009, 16:55:16 pm »
Nic nie wymieniaj. One żółwiowi nie zaszkodzą, a szansa na to, że kiedykolwiek będziesz miała sterylne terra jest znikoma.

ps. odkryłem przypadkiem świetny patent na muszki ziemiórki. zostawiłem Kubę kiedyś na 3 dni samego i dałem mu pierwszego dnia za dużo jedzenia. kiedy wróciłem do domu zobaczyłem, że w misce jest pełno tych małych pieronów. teraz robię tak, że wieczorem jest zawsze trochę podwiędłych listków cykorii, czy kawałków ogórka w miseczce. Kuby nie interesują, natomiast rano jest tam zawsze sporo muszek. kiedyś oczywiście dużo więcej, natomiast teraz już niewiele. po prostu rano wywalam z miski całą zawartość do kibelka (nie do kosza, żeby mi się to świństwo po całym domu nie rozlazło). za pierwszym razem to był aż czarny kożuch z muszek, teraz jest ich może kilkanaście. w każdym razie wyraźnie mniej, no i nie lata mi nic w terra.
may you always hear the whisper of wings

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #19 dnia: 15.02.2009, 17:07:22 pm »
A mi z kolei się wydaje że ziemióry nie lubią niektórych naparów. Czasem jak zostaje wieczorem niewypita herbata, zioła itp. to podlewałam tym rośliny w doniczkach i muszek było jakby mniej ale jeszcze nie ustaliłam co jej najbardziej denerwuje.
Stawiam że yerba mate  8)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #20 dnia: 15.02.2009, 20:51:13 pm »
Na pewno nie znoszą tytoniu. Jak mam w kwiatkach "lokatorow na gapę" to kupuję paczkę podlego tytoniu, zaparzam wrzątkiem i podlewam tym kwiatki. Robale znikają...:) Niestety do terra się to nie nadaje.
U mnie też mimo zabiegów różnych z tępieniem małych szkodników łapię od czasu do czasu pojedyncze ziemióry i skoczogonki...:( Chyba trzeba by wysuszyć całe podłoże żeby się ich pozbyc, ale tego z kolei z uwagi na żółwia nie da się zrobić. Jak będa świeże roślinki to znów wyłożę wrotycz - tego zapachu nie lubią...
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #21 dnia: 18.04.2009, 15:11:04 pm »
Ja już nie wiem co robić, skoczogonki są już wszędzie w terra, łażą po ziemi, kostce bukowej, wszędzie...Chyba powinnam wymienić znów wszystko, kostkę kupiłam, ale jeszcze ziemia nowa... :-\ :'(
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #22 dnia: 18.04.2009, 17:54:16 pm »
skoczogonki są już wszędzie w terra

Skąd one się w ogóle u Ciebie biorą?
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #23 dnia: 18.04.2009, 17:58:27 pm »
Nie mam pojęcia! Pojawiły mi się najpierw w połowie stycznia. Wszystko z terra wywaliłam, myłam, kamienie też, potem kolejną ziemię to nawet wypiekłam, by już mieć pewność, że ok będzie. Ale nie! nie minęło dużo czasu, no może z msc, a znowu się pojawiły. No i znów będę musiała wszystko wymienić, bo już przesada lekka.Jak kilka robaczków jest w terra, no to nie jest źle, ale jak tyle, to mnie to już zaczyna martwić i denerwować.  >:( >:(
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #24 dnia: 18.04.2009, 18:15:20 pm »
A masz w terrarium jakieś rośliny, które (może za często ) podlewasz? Czasami jest bowiem tak, że jak mają one zbyt mokro to zadomowiają się wtedy różne robaczki.

Druga opcja to porozrzucane (nie usuwane systematycznie) resztki jedzenia, które też przyciągają takie bezkręgowce jak magnez.

Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Inwazja robali
« Odpowiedź #25 dnia: 19.04.2009, 21:50:34 pm »
No niestety chyba najczęściej źródłem jest zasiana w terra, podlewana trawa. Ja mam, może nie inwazję ale pojedyncze ziemiórki. Właśnie wykopałam i posadziłam w terra wrotycz - może się wyprowadzą...
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ