Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 18:53:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 5637 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jamilka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« dnia: 20.04.2015, 13:03:16 pm »
Witam, chciałabym poprosić o wszystkie możliwe porady związane z zakładaniem terrarium. Jest ono wielkości 100/40/40. Założone żarówki to: grzewcza dzienna Intense Basking Spot moc 50 W, nocna Infrared Basking Spot moc 50 W, oraz Reptile UVB 100. Do obu grzewczych żarówek zamontowane są regulatory temperatury z czujnikami RT2, oraz wszystko podłączone do regulatorów czasowych. Odległość żarówki UVB od przyszłego mieszkańca około 23 cm nie wiem czy dobrze... Czy nie za nisko, albo za wysoko. Podłoże to ziemia ogrodnicza pomieszana z gliną z ogrodu, ale tej gliny za mało, muszę dołożyć, bo jest przewaga ziemi, oraz darń wykopana z ogrodu na wsi. Kryjówka zrobiona z kawałka kory. Pod ziemią i darnią gruba czarna folia ogrodnicza. W miejsce tych małych kamyczków będzie basenik, czekam na niego. Żółw stepowy ma około 13 cm skorupy, jest to ponoć zdrowy samiec. Jadę po niego za kilka dni. Nie założyłam jeszcze szyb, suszę terrarium, bo darń była mokra. Nie wiem o czym jeszcze powinnam pomyśleć, bardzo proszę o pomoc.
« Ostatnia zmiana: 20.04.2015, 13:05:25 pm wysłana przez jamilka »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #1 dnia: 20.04.2015, 13:35:00 pm »
Witaj na forum :)
Terrarium niedługo będzie do zmiany - już teraz ma wymiary absolutnego minimum dla tej wielkości żółwia. Niestety świetlówka UVB ma za słabe widmo, Reptile 100 to odpowiednik Repti Glo 5.0. Potrzebujesz czegoś o widmie 10% (czyli 10.0) Najlepiej byłoby zamontować świetlówkę liniową długości 60 cm, centralnie na suficie terrarium. Sama odległość (23 cm) jest ok. Żarówka nocna jest niepotrzebna, w nocy temperatura powinna spadać. Żarówka grzewcza pownnia być skierowana w dół, aby osiągnąć punktowe nagrzewanie terenu do temperatury 32-35 stopni.
Pochwalić mogę za to za świetne podłoże, ładną, naturalnie wyglądającą kryjówkę i widoczną chyba w kącie sepię :)

Offline jamilka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #2 dnia: 20.04.2015, 14:05:51 pm »
Dziękuję z odpowiedź :) Zdaję sobie sprawę, że to terrarium jest do wymiany na większe, popełniłam błąd kupując takie małe, ale nie mogę teraz od razu kupować większego, bo mój mąż chyba by dostał zawału ;) Myślę, że za jakiś czas spróbuję sama zbudować większe, ale muszę się sporo nauczyć do tego czasu... Co do żarówek, to konsultowałam ich zakup w sklepie, który specjalizuje się w żarówkach do terrariów, inkubatorach i tych wszystkich sprzętach do terrariów i tak mi facet doradził...Wcześniej miałam pionowo tą żarówkę grzewczą i kazał mi dać ja ukośnie - temperatura na kamieniu to właśnie 35 stopni. Co do UVB to wcześniej miałam Reptile UVB 150 i powiedział, że ona jest za mocna, doradził tą właśnie. Pomyślę o świetlówce - czy można poprosić o wskazanie jakiejś konkretnej? Trochę to kosztuje, nie chciałabym mieć całej szuflady niepotrzebnych żarówek... Co do żarówki nocnej kazała mi ją kupić pani weterynarz, która się specjalizuje w żółwiach, w nocy w terrarium było bez niej około 19 stopni, powiedziała, że to za mało, powinno być około 24-5 stopni. I bądź tu mądry, każdy mówi/pisze coś innego... Co do podłoża, to ten biedak, po którego pojadę, do tej pory siedział na cienkiej warstwie chyba trocin i kawałków drewna, tak to wygląda na fotkach, chciałam mu zrobić coś fajnego. Niestety nie mogę mu zapewnić wybiegu letniego na całe lato, bo mieszkam w mieście, ale moja mama ma na wsi ogród, gdzie w lecie spędzamy wiele czasu, więc na ile się będzie dało, to będzie przebywał na dworze na wybiegu, który mu wybuduję. Tak leży tam sepia, ale z rozmowy z poprzednią właścicielką wynika, że on sepii kijem nie chce tknąć. Był też źle karmiony, w lecie w porządku - jadł zielsko z ogrodu, ale w zimie marchewka i sałata. I nie miał baseniku...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #3 dnia: 20.04.2015, 14:25:16 pm »
W sklepach niestety kiepsko się znają... 10% widma UVB to i tak o wiele mniej niż na prawdziwym słońcu, a przecież z takiego właśnie korzystają żółwie w naturze. Absolutnie taka świetlówka nie jest za mocna. Najpopularniejszą firmą jest Exo Terra, świetlówka nazywa się Repti Glo 10.0 60cm 20W. Montujesz ją w zwykłej oprawce świetlówkowej (nie daj się naciągnąć na jakieś specjalistyczne) ze sklepu budowlanego typu Castorama czy Praktiker. Tą Reptile 100 spróbuj sprzedać, jest wiele gadów poza żółwiami dla których jest odpowiednia :) Na żarówkę grzewczą Cię po prostu naciągnęli dla zarobku bo wystarczyła by zwykła żarówka lustrzanka za 4 zł.
Co do temperatury w nocy - nie zgadzam się z panią doktor - temperatura 19 stopni jest w porządku, tym bardziej że żółw to nie maleństwo. 24-5 stopni powinno być w dzień w chłodniejszym miejscu terrarium, ale w nocy spadek temperatury jest jak najbardziej normalny.

Offline jamilka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #4 dnia: 20.04.2015, 14:33:16 pm »
Dziękuję za odpowiedź. Już tą czerwoną zostawię, po prostu nie będę jej używać, a jakby tfu tfu się kiedyś przeziębił, to wtedy chyba z tego co czytałam powinien mieć w nocy cieplej, to może się do czegoś przyda.. Teraz będę myśleć jak zamontować świetlówkę nie uszkadzając za bardzo pudełka. Jeszcze muszę dokupić termometr i higrometr, bo mierzę temperaturę na razie póki nie ma żółwia zwykłym pokojowym termometrem.
 

Dodano 20.04.2015, 15:21:14 pm
Tak czytam o tej świetlówce Exo Terra REPTI-GLO 10.0 20W/60CM - ona jest efektywna aż do 50 cm, a w moim terrarium od niej do żółwia będzie tylko około 20 cm, no bo przecież on ma tez swoją wysokość czy ona mu nie zaszkodzi? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaka jest prawidłowa jej odległość od zwierzęcia.
« Ostatnia zmiana: 20.04.2015, 15:21:14 pm wysłana przez jamilka »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #5 dnia: 20.04.2015, 16:09:22 pm »
Na 50 cm promieniowanie jest już bardzo słabe. Jak gruba jest warstwa podłoża?

Offline jamilka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #6 dnia: 20.04.2015, 16:47:54 pm »
W tej najwyższej części około 15 cm - pod kryjówką, w części z darnią 5 cm, koło kamienia jeszcze mniej, ale tam będzie basenik.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #7 dnia: 20.04.2015, 17:59:32 pm »
To wyjdzie te 20 cm do świetlówki (i mnie z oprawką ma 5 cm wysokości) - będzie ok :)

Offline jamilka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #8 dnia: 21.04.2015, 21:59:33 pm »
Mam jeszcze takie pytanie - dno i częściowo boki wyłożyłam grubą czarną folią ogrodniczą, żeby zabezpieczyć terrarium przed wilgocią i przybiłam ją takerem. Żółw kopiąc może się z łatwością do niej dostać... czy drapiąc pazurami jej nie porwie i czy nie będzie np próbował jej zjeść? Może to idiotyczne pytanie, ale przychodzą mi do głowy różne czarne scenariusze, a żółw już jutro będzie u mnie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje pierwsze terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #9 dnia: 22.04.2015, 09:18:04 am »
Folię może niestety porwać, jak będzie kopał intensywnie. Folię lepiej wyżej na ścianki zawinąć, choć to też przed porwaniem do końca nie zabezpiecza. Lepsza jest plandeka ogrodnicza - jest mocniejsza, choć i tą żółwie potrafią porwać skrobiąc w ścianki.
Zobaczysz jak będzie u Ciebie - może malutki żółw nie narobi zaraz spustoszeń. W razie co zostaje Ci wyciągnąć folię wyżej na ścianki i zabezpieczyć ją przed przerwaniem - np. cienką pleksą przykręconą do ścianki. Tego już na pewno nie sforsuje. 

Czy zje folię ? - raczej nie, ale żółwie miewają różnorodne pomysły i potrafią podjadać potencjalnie niejadalne materiały, niestety.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ