Żółwie lądowe > Terrarium i wybieg

Budowa pierwsze terratrium dla stepowca

(1/5) > >>

ciupero006:
Hej, jestem w trakcie budowy terrarium dla mojego żółwika stepowego. Buduję je z płyty OSB a wymiary terrarium to 100cm szerokości, 40cm wysokości i 50cm głębokości. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych osób na temat lamp do terrarium. Czytałem, że najbardziej polecane są lampy metahalogenowe. Jednak chciałem zapytać jaką moc dobrać do terrarium o takich wymiarach aby żółw się nie upiekł. Wysokość to 40cm, a dojdzie jeszcze podłoże 10cm-15cm. Jeśli pozostała wysokość byłaby zbyt mała to oczywiście mogę lampę zawiesić nieco wyżej. W tej kwestii coś by jeszcze można było wykombinować.

Chciałbym również zapytać o podłoże. Rozważam dwie opcje czyli darń i tutaj chciałbym się zapytać czy taki wykopany z łąki kawał ziemi, należy też podlewać w terrarium żeby to nie zdechło czy te rośliny właśnie mają zdechnąć? Bo jak będę podlewał to czy wtedy nie będzie zbyt wilgotno dla żółwia? Proszę też o informację jak często wymienia się darń w terrarium?

Druga opcja to glina zmieszana z piaskiem + jakieś liście i tego typu rzeczy.

Z góry dziękuję za porady i pozdrawiam.

heres:
1. Jeśli to będzie zamknięte to obstawiam 35w natomiast przy kupnie balastu proponuję kupić regulowany 35-70 wtedy wyrazie co będzie mozna dokupić mocniejsza żarówkę ale wątpię aby była potrzebna tym bardziej że stepowiec zimuje.

2. Może być darn z łąki może być też ziemia ogrodowa z glina wędkarska, podlewać może nie ale zraszac trzeba od cAsu do czasu aby utrzymać odpowiednia wilgoć w terrarium.

F_lipa11:
Wydaje mi się, że niepodlewana, tylko zraszana darń raczej się nie utrzyma. Dlatego najlepszą opcją będzie utworzenie w terrarium dwóch części: części z darnią oraz części z ziemią z gliną, wtedy żółw pójdzie do części ziemio-gliniastej, jak będzie mu zbyt wilgotno.
Darń wymieniasz wtedy, kiedy trawa i rośliny ci pousychają albo zaczną gnić.

ciupero006:
Dzięki za odpowiedź. Terrarium będzie otwarte to rozumiem, że wtedy lepiej wziąć 50W?

F_lipa11:
Myślę, że tak. Z moich doświadczeń wiem, że metahalogeny wcale nie grzeją bardzo mocno.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej