Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:35:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca  (Przeczytany 13174 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« dnia: 27.08.2019, 13:38:02 pm »
Hej, jestem w trakcie budowy terrarium dla mojego żółwika stepowego. Buduję je z płyty OSB a wymiary terrarium to 100cm szerokości, 40cm wysokości i 50cm głębokości. Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych osób na temat lamp do terrarium. Czytałem, że najbardziej polecane są lampy metahalogenowe. Jednak chciałem zapytać jaką moc dobrać do terrarium o takich wymiarach aby żółw się nie upiekł. Wysokość to 40cm, a dojdzie jeszcze podłoże 10cm-15cm. Jeśli pozostała wysokość byłaby zbyt mała to oczywiście mogę lampę zawiesić nieco wyżej. W tej kwestii coś by jeszcze można było wykombinować.

Chciałbym również zapytać o podłoże. Rozważam dwie opcje czyli darń i tutaj chciałbym się zapytać czy taki wykopany z łąki kawał ziemi, należy też podlewać w terrarium żeby to nie zdechło czy te rośliny właśnie mają zdechnąć? Bo jak będę podlewał to czy wtedy nie będzie zbyt wilgotno dla żółwia? Proszę też o informację jak często wymienia się darń w terrarium?

Druga opcja to glina zmieszana z piaskiem + jakieś liście i tego typu rzeczy.

Z góry dziękuję za porady i pozdrawiam.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #1 dnia: 27.08.2019, 21:15:46 pm »
1. Jeśli to będzie zamknięte to obstawiam 35w natomiast przy kupnie balastu proponuję kupić regulowany 35-70 wtedy wyrazie co będzie mozna dokupić mocniejsza żarówkę ale wątpię aby była potrzebna tym bardziej że stepowiec zimuje.

2. Może być darn z łąki może być też ziemia ogrodowa z glina wędkarska, podlewać może nie ale zraszac trzeba od cAsu do czasu aby utrzymać odpowiednia wilgoć w terrarium.
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #2 dnia: 28.08.2019, 08:40:34 am »
Wydaje mi się, że niepodlewana, tylko zraszana darń raczej się nie utrzyma. Dlatego najlepszą opcją będzie utworzenie w terrarium dwóch części: części z darnią oraz części z ziemią z gliną, wtedy żółw pójdzie do części ziemio-gliniastej, jak będzie mu zbyt wilgotno.
Darń wymieniasz wtedy, kiedy trawa i rośliny ci pousychają albo zaczną gnić.

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #3 dnia: 30.08.2019, 15:23:07 pm »
Dzięki za odpowiedź. Terrarium będzie otwarte to rozumiem, że wtedy lepiej wziąć 50W?

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #4 dnia: 30.08.2019, 15:27:19 pm »
Myślę, że tak. Z moich doświadczeń wiem, że metahalogeny wcale nie grzeją bardzo mocno.

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #5 dnia: 31.08.2019, 11:31:05 am »
Cześć po raz kolejny! Pytałem chłopa w sklepie o żarówkę metalohalogenową, a on zamiast tego polecił mi coś takiego --> https://terrasklep.pl/zarowki-dzienne/94-zarowka-day-light-25-150w-exo-terra.html?search_query=daylight&results=3#/moc-50w_pt2131  i do tego ---> https://terrasklep.pl/promienniki-ceramiczne/554-promiennik-ceramiczny-emiter-ciepla-czarny-reptigood.html?search_query=promiennik&results=9#/moc-50w 
Obydwie o mocy 50W. Ale wydawało mi się, że żółw potrzebuje też promieni UVB. Czy ten promiennik wytarza takie promieniowanie? Czy takie rozwiązanie w ogóle ma sens czy lepiej zostać przy pierwotnym założeniu z metalohalogenem?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #6 dnia: 31.08.2019, 16:58:22 pm »
Polecamy ci najlepsze rozwiązanie przede wszystkim dla żółwia i twojej kieszeni, zrobisz jak chcesz ale radzę nie nabierac się na oferty sprzedawców.
 P. S. UVB jest niezbędne dla żółwia, to jest priorytet!!!!
« Ostatnia zmiana: 31.08.2019, 16:59:53 pm wysłana przez heres »
:)

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #7 dnia: 31.08.2019, 17:48:29 pm »
Ok, dzięki.
Zamówiłem taką żarówkę 50W, ponieważ terrarium mam otwarte. Gdyby było zbyt gorąco to zawsze mogę umieścić lampę nieco wyżej.

https://terrasklep.pl/zarowki-metahalogenowe-uvb/274-zarowka-metahalogen-hqi-bright-sun-desert-50w-lucky-reptile.html


Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #8 dnia: 01.09.2019, 06:03:18 am »
Ok, jednak następnym razem polecam reptech do bright Sun się zrazilem, pozarym Rt daje więcej UV. Ale ok za 1,5 max 2 lata wymienisz.
:)

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #9 dnia: 03.09.2019, 13:34:53 pm »
To ja zadam jeszcze jedno pytanie, może ktoś będzie w stanie pomóc ;-) Chciałbym zapytać czym zabezpieczyć wnętrze terrarium? Myślałem żeby w szczeliny dać silikon akwarystyczny, a środek zasmakować lakierem akrylowym ekologicznym. Czy to jest sensowne rozwiązanie?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #10 dnia: 04.09.2019, 07:03:19 am »
Silikon akwarystyczny wystarczy.
:)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #11 dnia: 04.09.2019, 16:59:18 pm »
Ja bym wykleił dno mocną plandeką i po kłopocie.
A jak ciężar nie stanowi problemu to płytki ceramiczne i spokój na lata.

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #12 dnia: 16.09.2019, 19:14:41 pm »
Cześć, powracam z kolejnym pytaniem. Terrarium już prawie gotowe ale na koniec została kwestia podłoża. Planuję w połowie terrarium dać darń, a w drugiej połowie jakieś inne podłoże, które będzie łatwiej utrzymać w czystości. Znalazłem na allegro coś takiego i chciałem zapytać czy to się nada? https://allegro.pl/oferta/jakie-podloze-dla-zolwia-stepowego-terrarium-7935108589?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_supermarket_artyku%C5%82y_dla_zwierz%C4%85t&ev_adgr=Artyku%C5%82y+dla+zwierz%C4%85t&gclid=CjwKCAjw5fzrBRASEiwAD2OSVyfJk3Hh7i-JTA4JqwRmzSjkSFc1qUanKYDQn0859QWrDDOSJ0mP8RoC_eMQAvD_BwE
Ewentualnie myslalem też żeby kupić specjalna gline i piasek ale takie rozwiązanie chyba będzie dość drogie? Chyba, że macie rekomendacje na jakiś konkretny produkt?


Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #14 dnia: 17.09.2019, 13:11:37 pm »
Najtańsza ziemia (=mało nawozu) i do tego glina wędkarska wiążąca. Najtańszy koszty i bardzo dobry, pamiętaj o wymianie.
:)