Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:25:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca  (Przeczytany 13180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #15 dnia: 22.09.2019, 13:23:42 pm »
Humus to nie ziemia, to próchnica - resztki organiczne, świetne do uprawy i nawożenia roślin, ale na podłoże dla żółwia nadaje się średnio. Jeśli ziemia sklepowa, to całkiem nieźle sprawdza się ta: https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/ziemia-i-podloza-do-roslin/ziemia-uniwersalna-50-l-wokas-bio,p451182,l385.html
https://www.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/ziemia-i-podloza-do-roslin/ziemia-do-warzyw-i-ziol-50-l-wokas-bio,p451183,l385.html
Do tego trochę gliny, można też dać nieco piasku, wymieszać, uklepać i gotowe.
Jeśli chodzi o darń, to uschnięta również może w terrarium leżeć - żółwie stepowe raczej nie pochodzą z wiecznie zielonych pastwisk, roślinność stepowa jest dość surowa i okrojona ;)

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #16 dnia: 22.09.2019, 19:16:04 pm »
Dzięki za odpowiedź. Zrobiłem już ten humus z gliną ale dokupię jeszcze ziemię i dorzucę razem z gliną. Póki co to ten humus z gliną jest dość ubity ale jak żółw rozkopał to są luźniejsze miejsca. Trochę się boję czy nie będzie tego połykał bo zauważyłem, że wachał i tak jakby chciał zjeść. Może wyczuwa w tym humusie jakieś resztki roślin i dlatego się tym interesuje? Ale jak dokupię ziemię to tej gliny dać dużo, żeby to było bardzo zbite? No bo jednak nie daje mi to spokoju, że może sobie rozkopać i coś połknąć. Jakie są Wasze doświadczenia?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #17 dnia: 23.09.2019, 19:14:22 pm »
Żółwie mają dość dobry węch, dlatego może sprawdzać nosem co to - pojawiło się coś nowego, nowy zapach, trzeba zbadać. Moje żółwie nigdy nie próbowały jeść ziemi, a w każdym razie nie na moich oczach.
Glinę musisz dodawać stopniowo i sprawdzać jak się zachowuje podłoże. Nie może być jej bardzo dużo, bo po podeschnięciu zrobi się twarda, pyląca skorupa.

Offline ciupero006

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #18 dnia: 27.09.2019, 23:28:30 pm »
Tę ziemię z gliną mieszać z dodatkiem wody lub spryskiwać podłoże co jakiś czas? Dałem ziemię i gline w proporcji 2:1 i jakieś sypkie mi się to wydaje. Żółw też mocno to rozkopal i chyba to pyli bo kichał. Dałem go póki co do drugiej połowy terrarium gdzie jest darń. Proszę o poradę czy ziemię z gliną mam namoczyć albo co jakiś czas spryskiwać?

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #19 dnia: 28.09.2019, 12:24:06 pm »
Tak należy spryskiwac oczywiście zgodnie z poziomem wilgotności powietrza w terarium, zależy gdzie ono stoi ja pryskam tylko raz w tygodniu bo non stop mam około 60%, jak włączę grzejniki to będę musiał częściej spryskiwac.
:)

Offline StrngParr

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #20 dnia: 21.06.2021, 16:46:07 pm »
Co sądzisz o płatkach kokosowych, wydaje się, że jest uniwersalny dla wszystkich jaszczurek i płazów. Wiem, że żółwie są cięższe, czy będą mogły wygodnie się poruszać? I kolejne pytanie, jak zaopatrzyć żółwia w wodę?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #21 dnia: 21.06.2021, 23:24:24 pm »
Płatki kokosowe sprawdzą się tylko u żółwi potrzebujących wysokiej wilgotności np. żabuti, u stepowców ten pomysł odpada. Najlepszym podłożem jest ziemia zmieszaną z gliną wiążącą w stosunku 2:1, w strefie wilgotnej i płaskie kamienie np. łupki bazaltowe w strefie suchej. Żółwia w wodę należy zaopatrzyć za pomocą baseniku. Ważne aby był większy od żółwia tak aby mógł on cały tam wejść i na tyle płytki, żeby żółw spokojnie trzymał głowę nad wodą.

Offline Monika Mielno

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #22 dnia: 30.08.2021, 18:07:22 pm »
Hej. Pomożecie mi też? W pt będę jechała po żółwia stepowego ale po sprzedawcach którzy chcą mi wcisnąć kit że 50/40/starczy mu na lata mam dość pytania już w jakichkolwiek sklepachTerrarium robi mój tata, 80/40/40 i nie mam w dalszym ciągu pojęcia jakie mam mieć w środku lampy. Uva uvb, co strona na Google to piszą inaczej. Na podłożu będzie ziemia z ogrodu zmieszana z glina wędkarska. Mam jeszcze pytanie, mieszkam nad morzem i mam dostęp do kamieni i korzeni ale nie chce zaszkodzić gadkow(więc czy mogę je tam umieścić?) terrarium będzie z góry otwarte w większej czesci(jak na załączonym zdjęciu). Bardzo Wam dziękuję za wszelkie podpowiedzi i wiem że będą napewno dostosowane do warunków gadzika a nie tak jak w sklepach bywa..
Byleby sprzedać... Hajs... Hajs... Hajs..

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Budowa pierwsze terratrium dla stepowca
« Odpowiedź #23 dnia: 30.08.2021, 21:27:40 pm »
Witaj na forum ! :)
Od razu uprzedzę, że to terrarium jest za małe. Oczywiście na 2-3 lata wystarczy ale później należy je powiększyć. Minimum to 100x40x40 przy wybiegu zewnętrznym w lato i zimowaniu. Najlepszą lampą jest metahalogen  np. RepTech 35W ale mogą być też inne lampy tego typu.

Tak możesz używać naturalnych kamieni czy korzeni, ale ważne aby wyparzyć je w gorącej wodzie.