Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:39:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Komentarze do artykułu "Budowa terrarium dla żółwia" [wątek archiwalny]  (Przeczytany 23386 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
a wy mi dajcie jeszcze jeden pokój w mieszkaniu gdzie mogla bym to terrarium postawic , taki prezent na mikołaja

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Wywal cos w swoim pokoju i zrób terrarium!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Napewno dasz radę. Chcesz dla gada dobrze czy może katowanie złą dietą i brakiem terra? ::)
Pozdrawiam, Nulus!

Offline crypto

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
  • To ja :)
super to moze wywale stasza z mieszkania zeby zólw mial terrarium, w koncu nie musze z nią mieszkac... moge ją do piwnicy wsadzic, albo moze sąsiedzi ją przyjmą, dzieki za pomysł

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Zaczynasz łamać jeden z punktów regulaminu, pobudzasz do agresji i kłótni.

Nikt nie każe Ci nikogo wyrzucać, ale żółw też czuje i pomyśl jak by Ci było miło gdyby mama kazała Ci mieszkać przy kaloryferze na klatce? Nie mówię, żebyś stawiał 2m terrarium, ale postaw takie jak są wskazania dla żółwi czyli odpowiednia dl pancerza itd. i na pewno możesz postawić na mniejszej szafce czy stoliku. Ja też mieszkam teraz na studiach na stancji i wcale te mieszkania w blokach nie są małe, no ale jak się komuś nie chce to lepiej się wykręcać.

Najlepszym sposobem obrony jest atak.

Postaraj się coś pomyśleć, daj zdjęcie pokoju, pomożemy, my też chcemy dobrze dla żółwia.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Dajmy spokój temu, bardzo Was proszę - nulus jako moderator powinieneś wiedzieć że pisałam już w innym miejscu, aby dać spokój i nie dręczyć dziewczyny, do niczego to nie prowadzi a wątek staję się śmietnikiem zamiast dotyczyć artykułu o budowie terrarium. Dopóki tłumaczymy komuś dlaczego żółw potrzebuje terra jest ok ale wypowiedzi typu "katujesz gada" niczego nie wnoszą i tylko zniechęcają...
Ja też chcę dobrze dla żółwia ale pewnych spraw się nie da rozwiązać na siłę...
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
ok więc kończymy z tym, więc ja zadam pytanie z innej beczki

Czy w terarium ze sklejki można zamontować nawilżacz powietrza, coś co będize dawało mgiełkę, czy polecacie coś innego, chodzi mi właśnie tu o utrzymanie tej wilgoci, aby skóra żółwia była ładna.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Hmm nigdy nie próbowałam z takim elektronicznym nawilżaczem ale to może być świetna sprawa zwłaszcza, że niektóre mają regulowany poziom wilgotności.

Co do sposobu zamontowania to wydaje mi się, że wystarczy że urządzenie będzie stało gdzieś obok tak aby część wydmuchiwanej pary wodnej szła w okolice terra. Już dawno takie cudo chodzi mi po głowie, a póki co stosuje tradycyjne "chałupnicze"  ;) metody czyli zraszacz do kwiatów na okolice terra, na podłoże, na ścianki, na duży kamień stojący w rogu terrarium. Żółw tego nie lubi, więc staram się zraszać jak siedzi w norce.

Żółwie stepowe przykładowo żyją w suchym środowisku, więc wydawać by się mogło że niska wilgotność leży w ich naturze, lecz należy pamiętać że bardzo dużo czasu spędzają w norach pod ziemią (9 miesięcy w roku praktycznie non stop, pozostałe miesiące - spora część doby), a tam wilgotność jest wyższa.

Z nawilżaniem nie można jednak przesadzać, podłoże musi wysychać, nie może być tak że żółw jest ciągle mokry i tapla się w błocie, bo wówczas grozi mu grzybica skóry. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Ja Tusiowi też zraszam spryskiwaczem do kwiatów. Czasami nawet parę razy dziennie bo jak włączę i lampkę i świetlówkę to wilgotność sporo spada.
TUPTUŚ

Offline marceli

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Wracając do tematu, rozwinąłbym troszkę sprawę oświetlenia. Oświetlenie HQI (metahalogenkowe), jest promowane na zachodnich stronach. W sumie chłopaki mają rację, bo oprócz temperatury i UVA do pobudzenia aktywności tym stwożonkom potrzebna jest też masa białego światła. Taka żarówka 75W słabiutko wypada pod względem intensywności i temperatury światła obok światła dziennego, z HQI jest już troszeczkę lepiej.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Słuszna uwaga, taka lampa z pewnością ma lepsze parametry świetlne niż zwykła lustrzanka, a i grzeje ponoć wcale nieźle. Osobiście nie używałam, gdyby ktoś miał doświadczenie z takimi lampami to bardzo proszę o opinie. Wiem że stosuje się je m.in. w akwarystyce.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
RobertM (terrarium.com.pl) ma takowe lampy.

ale trzeba przyznać, że jest to ogromny koszt. Ponad 1000zeta.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline marceli

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Nieeeee, za 300zł można się spokojnie zmieścić już z montażem. Do znalezienia na allegro. Akwaryści mocno na nie nażekają z powodu szybkiego przyrostu roślinek i glonów. Podobno polski brilux mocno się nagrzewa, do czerwoności, trzeba uważać.

Wybieram się w niedalekiej przyszłości do sklepiku w którym takie sprzedają i  z tego co się orientuję także montują. Może przekażą mi tam coś ciekawego.

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
http://www.colisa.pl/?/s-AquaMedic-oswts-oprawh.shtml

Na allegro są tanie i drogie. Ja bym jednak zakup i montaż takiego sprzętu skonsultował właśnie z RobertemM, bo on je ma dla żółwi.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Onsen

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
    • terrarium.com.pl
a ja wrócę do wątku Bartka. Stanowczo odrazam "fogger". U testudo i stepów nie zdadzą egzaminu. Bedzie podwyższał wilgotnosć zbyt mocno. A co do terra ze sklejki to może przez to powstawać pleśń.