Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:08:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak wasze wybiegi?  (Przeczytany 3672 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline heres

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 412
  • Reputacja: 6
  • Pardalis Babcocki
Jak wasze wybiegi?
« dnia: 23.04.2019, 17:12:52 pm »
Hej, mam pytanie jak wasze wybiegi, czy już są uruchomione? Temperatura za dnia jest zadowalająca nawet na żółwie wymagające wyższej temperatury, mój żółw z radością przywitał wiosnę oczywiście tylko z dnia jest na wybiegu.
:)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.04.2019, 14:48:11 pm »
Moje gady siedzą na balkonie, ale może jutro wyniosę je na wybieg.  :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #2 dnia: 25.04.2019, 14:12:27 pm »
My się "balkonujemy" całodobowo od 7 kwietnia, prosto z lodówki na zewnątrz :)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #3 dnia: 25.04.2019, 19:04:10 pm »
@doru jak wygląda twój żółwiowy cykl roczny? chodzi o to kiedy zaczynasz głodówkę, kiedy dajesz gady do lodówki itp.?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #4 dnia: 26.04.2019, 22:37:57 pm »
To był mój drugi sezon "hibernacyjny", a pierwszy totalnie bez terrarium. W tamtym roku hibernacja była krótka, bo pierwsza i trwała 3 miesiące, 25.10-30.01. Głodówka miesiąc przed, gady trafiły do lodówki prosto z wybiegu. Po wybudzeniu mieszkały w skrzyni w domu (styczeń to jednak środek zimy :D) więc na wybieg trafiły późno (koniec maja? nie pamiętam...). W tym roku wszystko podyktowała pogoda.  Głodówka miesiąc, do lodówki na początku listopada, wyciągnęłam je 7 kwietnia jak temperatury nocą były ok. 3-4 stopni na plusie (czyli tyle co w lodówce). Od tamtej pory siedzą na zewnątrz, przymrozki oszukaliśmy owijając wybieg (skrzynia z pokrywą z siatki) folią, a one dodatkowo zakopują się w domku w ziemi. I jeśli tylko klimat pozwoli to tak będzie co roku, planuję dokupić miniszklarnię z poliwęglanu co pozwoli na dłuższe przebywanie żółwi na wybiegu :)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #5 dnia: 28.04.2019, 15:11:31 pm »
Czy hibernowałaś swoje żółwie 5 miesięcy? bo gdzieś czytałem, że 4 to już bardzo dużo. i jeszcze jedno pytanie: hodujesz żółwie greckie tak?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #6 dnia: 28.04.2019, 16:38:26 pm »
5 miesięcy, greki. Przed zimowaniem badania krwi i kału, podczas zimowania stała kontrola stanu i wagi, wszystko poszło jak należy. Ledwo co straciły na masie, wybudziły się bez problemu, następnego dnia już jadły. Nie wiem czy 5 miesięcy to dużo, w niektórych rejonach, w których żyje ten gatunek temperatury nie różnią się mocno od naszych :)

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #7 dnia: 28.04.2019, 19:13:32 pm »
dzięki :) muszę przemyśleć parę kwestii i zaprojektować "żółwiowy cykl roczny", który będzie odpowiadał żółwiom, mnie i moim możliwościom wybiegowym

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #8 dnia: 29.04.2019, 23:02:13 pm »
Wszystko jest do ogarnięcia :) mnie bardzo stresował temat zimowania, nie wierzyłam, że uda mi się płynnie przejść z balkonu do lodówki i odwrotnie a tu proszę - nawet mieszkając w bloku można zapewnić żółwiom naturalny cykl :)

Offline Bombanier

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Jak wasze wybiegi?
« Odpowiedź #9 dnia: 22.05.2019, 10:36:37 am »
Moje stepy też początkiem kwietnia poszły na wybieg, aczkolwiek u nas z Małopolsce kwiecień wyglądał nie ciekawie (dużo opadów i przy tym niska temperatura) więc trochę zabierałem je do domu bo to jeszcze maluchy, a ze snu zimowego wybudzałem bodajże w lutym/marcu i to w sumie z przymusu.